MojAndroid

Ako jeden z prvých smartfónov tohto roka sa nám do redakcie dostal Samsung Galaxy A51. Výrobca na ňom vyzdvihuje špičkový displej, štvoritý fotoaparát, vysoký výkon aj pre hry a bezpečnosť. Osobne som veľmi zvedavý, ako sa tento Samsung popasuje s krutou konkurenciou v tejto kategórii.



Balenie Samsung Galaxy A51: Slúchadlá áno, puzdro nie

Po otvorení elegantnej krabičky na vás hneď čaká pohľad na samotný smartfón, ten je ešte osobitne balený vo fólii. Pod ním sa nachádza nabíjačka s výkonom 15 W, prepojovací USB kábel a manuály. Kde je aspoň silikónové puzdro, nevedno.

Samsung Galaxy A51 balenie nabijacka

Osobitnú kapitolu si v tomto prípade zaslúžia pribalené slúchadlá. Nechápem, čo výrobca sleduje tým, že takéto slúchadlá pribalil. Sú otrasné a neverím tomu, že ktokoľvek, kto si kúpil telefón za 370 €, takéto niečo bude dobrovoľne používať. Podľa mňa je toto jasným príkladom zbytočne vyrobeného odpadu. Nemohlo tu byť namiesto nich silikónové puzdro?

Nemali by ste prehliadnuť:

Dizajn a konštrukcia: Na oko pekný, na dotyk lacný

A51-tke nemožno uprieť, že sa tvári luxusne a mne sa v testovanej farbe mimoriadne páči. Pri lepšom skúmaní už narazíme na miesta, kde sa šetrilo. Telefón kompletne polykarbonátový, žiadne sklo vzadu, ani kovový rám. Vďaka tomu váži “iba” 172 gramov a je pekne štíhly (158,5 × 73,6 × 7,9 mm). Zadná strana je lesklá a rýchlo sa zašpiní, na modrej to ale nie je až tak vidieť. Nízka hmotnosť ho predurčuje na ľahké držanie v ruke, vyššia by pôsobila prémiovejšie.

Najväčšou dominantou smartfónu Samsung Galaxy A51 je jednoznačne jeho Infinity-O displej, ktorý vidíme pri zariadeniach série „A“ po prvýkrát. Ide o displej s jednoduchou dierkou v hornej strane v strede, ako sme to videli pri modeli Galaxy Note 10. Displej samotný je Super AMOLED s rozlíšením FHD+ a veľmi tenkými rámikmi okolo.

Samsung Galaxy A51 dizajn

Na ľavej strane zariadenia je umiestnená zásuvka pre dve nano SIM a k tomu pamäťovú kartu. Nie, nie je to hybrid, teda môžete použiť obe SIM karty aj pamäťovú kartu súčasne. Sprava sú umiestnené tlačidlá hlasitosti a zapínania, spodná strana hostí 3,5 mm jack, USB-C port, klasický reproduktor a mikrofón. Hore je iba sekundárny mikrofón a vzadu nájdeme jemne vystupujúci modul fotoaparátu so štyrmi snímačmi a LED bleskom.

Samsung Galaxy A51 zadna strana

Subjektívne sa mi toto Galaxy páči. Na prvý pohľad pôsobí hodnotne a jeho krivky stoja za pohľad. Pri detailnejšom obzretí a držaní v ruke je hneď poznať, že nejde o prémiový kúsok. Telefón je ľahký, plastový a mäkký, toto mu uberá na pocite hodnotného zariadenia. Tieto vlastnosti ho ale môžu zachrániť pri páde a spolu so zaoblenými hranami ho robia pohodlným pri dlhšom používaní. Chýba mi aspoň základná vodoodolnosť.

Displej Samsung Galaxy A51: To najlepšie

Kúpou smartfónu od Samsungu, napríklad Galaxy A51, získate technologicky najlepší displej súčasnosti. A51-tka má 6,5-palcový Super AMOLED panel s rozlíšením 1080p a pomerom strán 20:9. Displej podáva veľmi ostrý a detailný obraz, plný farieb a s dokonalou čiernou. Pozorovacie uhly sú nadštandardné a kryje ho Gorilla Glass 3.

Samsung Galaxy A51 displej selfie fotoaparat

S týmto typom displeja prichádza väčšinou aj funkcia stále zapnutého displeja. Samozrejme aj A51 ňou disponuje a elegantne vám zobrazí čas a notifikácie aj bez dotyku displeja smartfónu. Používaním tejto funkcie percentá batérie prirodzene klesajú rýchlejšie, no nie výrazne.

Samsung Galaxy A51 taktiež disponuje úpravou farieb displeja. V nastaveniach nájdete režimy obrazovky, v nich je na výber prirodzený režim a režim pre sýte farby. Pri výbere sýtych farieb si dokonca môžete nastaviť vyváženie bielej osobitnou reguláciou červenej, modrej a zelenej farby.

Samsung Galaxy A51 nastavenia displeja displej

Priznám sa, hneď v prvý deň používania som si farby prepol do prirodzeného režimu, režim sýtych farieb spraví dojem a je pastvou pre oči, ale pre mňa to bolo veľa. Najradšej by som videl režim, ktorý by bol niekde uprostred. Jas, ako minimálny, tak maximálny, je na super úrovni. Rovnako ako všetky ostatné vlastnosti tohto displeja. Počas testovania som nevyužil ani jednu z týchto krajných polôh.

Pod displejom je umiestnený optický snímač odtlačkov prsta. Funguje spoľahlivo, ale jeho rýchlosť nie je nijak oslnivá a dokonca aj animácia odomknutia sa občas jemne trhla.

Výkon a Pamäť Samsung Galaxy A51: Slušný základ

Mozgom tohto mobilu je procesor od Samsungu, konkrétne Exynos 9411. Ten je zostavený zo štyroch veľkých A-73 jadier na frekvencii 2,3 GHz a štyroch úsporných A-53 na 1,7 GHz. Grafický výkon zabezpečujú tri jadrá Mali G72.

Po pamäťovej stránke tu máme 4 GB RAM a 128 GB interné úložisko. Už z tohto popisu je jasné, že nejde o najnovší a najvýkonnejší model. Čip je vyrobený 10 nm FinFET procesom a podporuje LPDDR4x operačné pamäte. Konkurenčne je mu najbližšie Snapdragon 665 použitý v Redmi Note 8T.

Beh zariadenia je pri menej náročných úlohách úplne plynulý a bezproblémový. Pri vyšších nárokoch na výkon už toto Galaxy nestačí a začne sa jemne zatrhávať. S väčšími problémami som sa nikdy nestretol, pokiaľ občasné “trhnutie” animácie nepovažujete za problém, budete spokojní.

Vraj je pripravený aj na hranie a Game Booster poskytne pre hranie potrebné funkcie. Tieto slová by som bral s veľkou rezervou. Grafika je staršej architektúry a nie je nijak extra výkonná. Áno, softvér tu je a možno sa aj o niečo snaží, ale vyžmýkať výkon z niečoho, čo ho nemá, sa jednoducho nedá. Hrať sa samozrejme môžete a spustíte prakticky každú hru, len úroveň detailov nemôžete prestreliť.

Samsung Galaxy A51 fotoaparat

Výrobca taktiež nijako neriešil chladenie procesora, preto sa počas hrania zohreje horná časť mobilu na až nečakané teploty, vzhľadom na výkon. Spomalenie pri hraní som nezaznamenal, no test výkonu procesora ho jasne odhalil.

Systém: Najnovší Android aj nadstavba

Za čo môžem Samsung opäť chváliť, je softvér. Android 10 s nadstavbou One UI patria podľa mňa k tomu najlepšiemu na trhu. Aj keď Samsungy zvyčajne netestujem, prostredie som vedel okamžite ovládať a na oko pôsobí veľmi vyspelo, no nie striktne konzervatívne. Za prehľad, intuitívnosť ovládania, funkcie a vzhľad veľký palec nahor.

Čo sa mi zas nepáčilo, bol predvolený hlasový asistent Bixby na tlačidle vypínania zariadenia (je možné zmeniť) a neštandardný spôsob vytvárania snímok obrazovky.

Ďalšia podivuhodná vec je akási čiarka na spodku displeja, ktorá sa zobrazuje pri ovládaní gestami. Asi keď si zapnem gestá, chcem používať kompletne celý displej, nie? Mimo toho, gestá fungujú bezchybne a pri zvolení tlačidiel sa dá zmeniť poloha multitaskingu a späť.

Celkovo som bol subjektívne so systémom veľmi spokojný až nadšený. Okrem spomenutých špecifických nedostatkov spomeniem aj nejaké tie špecifické prednosti. Možnosť zmeniť rozloženie domovskej obrazovky, veľkosť a štýl písma v systéme, personalizáciu Always On Displeja aj uzamknutej obrazovky a personalizácie aplikácie fotoaparátu.

Fotoaparát: 4 vzadu a jeden vpredu

Jedným z hlavných vylepšení, ktoré A51 oproti A50 prináša, je fotoaparát. Nový je hlavný snímač s rozlíšením až 48 megapixelov, ultraširokouhlý s vyšším rozlíšením, makro snímač a snímač hĺbky scény. Hlavný snímač dokáže natáčať až 4K video a vylepšenia sa dočkala aj selfie kamera, ktorá má rozlíšenie 32 megapixelov.

Samsung Galaxy A51 fotenie

Parametre:
    • Hlavný 48 MP snímač má f/2.0 optiku, je veľký 1/2.0“, má 8 µm veľké pixely, fázovú detekciu ostrenia a natáča 4K30 videá
    • Širokouhlý 12 MP snímač, má f/2.2 optiku
    • Makro 5 MP snímaš, f/2.4 optika
    • ToF hĺbkový snímač, f/2.2 optika
    • Predný 32 MP, f/2.2 optika, 1/2.8“ senzor, 1080p videá

Pri tejto cenovke nemôžeme od Samsungu čakať zázraky. Hlavný snímač podáva za dobrého svetla slušné výsledky. Fotky majú prirodzené farby a veľkú dávku detailov, pokiaľ budete vonku za bieleho dňa. Ak už vstúpite do nejakého interiéru s umelým osvetlením, fotoaparát zrazu nevie nastaviť vyváženie bielej a niektoré fotky mi vôbec, ale že vôbec, farebne netrafil.

Samsung Galaxy A51 fotenie

Napríklad fotka piva bola vybraná najlepšia zo štyroch, potom som vzal do ruky Redmi Note 8 Pro a na prvý pokus spravil o mnoho lepší záber. Na fotke hamburgeru vidíte porovnanie automatického režimu a režimu „Jedlo“. V režime jedlo vyzerá burger podstatne chutnejšie, realitou je, že farby sú príliš teplé a v automatickom režime príliš chladné.

Fotky vytvorené širokouhlým snímačom, majú hlavne v rohoch mierny efekt rybieho oka a trocha zníženú ostrosť. Snímač nemá ostrenie, a preto nie je vhodný pre fotenie blízkych predmetov. Väčšie objekty, krajinky a budovy zvláda slušne, až na ten často žltkastý nádych alebo viac saturované farby. Je jednoznačne viditeľné, že širokouhlý snímač vidí farby inak ako hlavný.

Tretí snímač je pre makro zábery. Jeho rozlíšenie je 5 megapixelov a mierne zamrzí neprítomnosť ostrenia. Snímaný objekt musí byť vzdialený 3 až 5 centimetrov od objektívu a nehýbať sa. Iba tak sa dajú spraviť pôsobivé snímky.

Štvrtý objektív je hĺbkový a má sa postarať o správne rozostrenie. Ja si správne rozostrenie predstavujem ako na zrkadlovke. Čiže dokonalé a skúmam, ako sa dané telefóny k tej dokonalosti približujú. Galaxy A51 je na tom podobne ako konkurenti, zložité scény nezvládne rozostriť správne.

Nočný režim tohto Samsungu zachytáva prekvapivo presvetlené obrázky. Podstatne svetlejšie ako bola realita. S ubúdajúcim svetlom ubúdajú detaily a postupne sa stávajú fotky nepoužiteľnými. Snímanie nočným režimom trvá asi 5 sekúnd a jeho hlavné výhody sú v odstránení preexponovaných miest na fotografiách. Pridá tiež trocha viac detailov.

V týchto podmienkach zvládne hlavný snímač ďaleko viac ako širokouhlý. Za tmy osobne rád používam manuálny režim. A51 má však veľmi obmedzené možnosti manuálneho režimu, na výber je iba zmena vyváženia bielej a citlivosť snímača. Fotiť sa dá iba hlavným snímačom, a preto som ani nemal ako experimentovať a vytvoriť pôsobivé nočné fotky so statívom.

Čo sa kvality videí týka, dostal som od smartfónu to, čo som aj očakával. Videá boli točené okolo obeda v škaredom počasí a tomu zodpovedá aj ich kvalita. Za slnečného počasia si viem predstaviť pekné výsledky v režime FullHD. 4K nepodporuje žiadnu stabilizáciu.

FullHD má na výber normálnu elektronickú stabilizáciu alebo vylepšenú stabilizáciu, ktorá odvádza super prácu. Bohužiaľ, s touto super stabilizáciou video stratilo svoje obrazové kvality, a preto by som najradšej používal FullHD režim s normálnou stabilizáciou.

Multimédiá a zvuk: Ujde to

Telefón prichádza s predinštalovaným FM rádiom, Spotify, Netflix, YZ Music, YouTube a Filmy Play. Celkom ma šokovala neprítomnosť akéhokoľvek seriózneho prehrávača hudby. Darmo som ho tam hľadal, keď som si chcel prehrať mp3 súbor, k slovu sa prihlásil YT Music. FM rádio k činnosti potrebuje drôtové slúchadlá s 3,5 mm jackom.

Samsung Galaxy A51 zapinanie

Jack vnímam ako plus, no v dnešnej dobe bezdrôtových slúchadiel ako malé plus. Vďaka prítomnosti funkcie vylepšujúcej zvuk, Dolby Atmos, je jeho prejav mierne nadpriemerný a môžete si upraviť ekvalizér či osobitne ovládať vylepšenia. Dolby Atmos nefunguje na vstavanom reproduktore. Veľkým ťahákom v tejto kategórii je naozaj vydarený displej.

Slúchadlo počas hovorov znelo veľmi zreteľne a jasne, druhá strana ma taktiež počula bezproblémovo. Hlasitý reproduktor je iba jeden, v spodnej strane mobilu. Ten musím aspoň mierne pochváliť. Výrobcovi sa podarilo dosiahnuť vyvážený kompromis medzi kvalitou podaného zvuku a maximálnou hlasitosťou. Oboje, na svoju kategóriu tak akurát.

Konektivita: Dnešný štandard

Začnem s Wi-Fi, to podporuje všetky dnes rozšírené štandardy a/b/g/n/ac, čiže je dual-band, 2,4 aj 5 GHz. Nesmie chýbať ani W-iFi direct a hotspot. S Wi-Fi som počas testovania nemal najmenší problém. Bluetooth je vo verzii 5.0, podporuje A2DP a LE.

Samsung Galaxy A51 fotovybava

Súčasťou GPS je aj A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS. GPS mi vyhľadal satelity do dvadsiatich sekúnd a presnosť bola na štyri až päť metrov. Samozrejmosťou Samsungu je prítomné NFC, FM rádio som už spomenul a poslednou záležitosťou je USB-C konektor. Ten je vo verzii 2.0 a OTG nepodporuje NTFS systém úložiska.

Batéria a nabíjanie: Dobieha trendy

Galaxy A51 obsahuje užívateľsky nevymeniteľnú Lithium Polymer batériu s kapacitou 4000 mAh. Pribalená nabíjačka pracuje v režime 9 voltov pri 1,67-ampérovom prúde alebo 5 voltov a 2-ampérovom prúde. Pribalený káblik má dĺžku 80 centimetrov.

Vzhľadom na kapacitu ma výdrž mierne sklamala. Keď som to sledoval, mobil mi vydržal dva dni bez rezervy. Treba poznamenať, že išlo o nenáročné používanie. Dosiahol som 6 hodín zapnutej obrazovky, pričom hranie hier predstavovalo iba 30 minút World of Tanks a dáta som mal zapnuté asi 10 hodín denne na odpisovanie správ Messengerom. Pri náročnejšom používaní A51-tka vydrží jeden deň s prehľadom.

Nabíjanie pribaleným adaptérom je takzvané rýchlonabíjanie. Nabíjačka s výkonom 15 W funguje v režime 5 voltov a 9 voltov. Nabíjací čas vyzerá úplne jednoducho. Od 0 po 90 % batérie získate 1 % za 1 minútu a nad 90 % sa proces spomalí. Pri nabíjaní sa mobil mierne zahreje. Čo mi ale na nabíjaní nesedí je jeho výkon 15 W.

Test rýchlosti nabíjania:

  • 15 min: 16 %
  • 30 min: 32 %
  • 45 min: 47 %
  • 60 min: 63 %
  • Celkové nabitie: 1:49 hod.

Akokoľvek sa snažím, vychádza mi maximálny nabíjací výkon 12 W. Aj z prepočtu nabíjania za čas, aj z merania aplikáciou. Tu je jasne vidieť, ako to s tým rýchlo nabíjaním výrobcovia myslia. Síce vám dajú rýchlo nabíjačku, ktorá aj naozaj „rýchlo“ funguje. To ale neznamená, že nabíjanie pôjde maximálnym tempom nabíjačky.

Záverečné hodnotenie: Iba pre fanatikov?

Veľmi dlho som sa zamýšľal nad tým, čo so záverom. Pretože ja osobne nevidím žiaden dôvod na kúpu smartfónu Samsung Galaxy A51. Podľa mňa na to, aby si výrobca mohol pýtať za telefón približne 350 €, nestačí parádny displej sám o sebe. Iste je tu kopec drobností, ktoré mi prekážali, a časom by sa na ne dalo zvyknúť. Ale prečo? Aký je dôvod na to, aby som si chcel zvyknúť na robenie screenshotu prejdením ruky po displeji, ktoré mi v polovici prípadov vezme ako krok späť?

Samsung Galaxy A51 displej vyrez

Ja si kladiem tieto otázky a sám sebe neviem odpovedať. Tento mobil je dizajnovo pekný a atraktívny, má skvelý displej, nadstavba je až na výnimky perfektná a vlastne pri danej cene ani nemá konkurenciu. Pretože také Xiaomi Mi 9T je v 128 GB verzii asi o 50 € lacnejšie a 2-krát výkonnejšie. Ak chcete Samsung, priplaťte si, A51 nie je smartfón zlý, je iba drahý.

Konkurencia Samsung Galaxy A51

Motorola one zoom

Na prvé miesto radím konkurenčný model Motoroly. Jej prostredie dokáže učarovať takmer každému, vydarený dizajn a kovovo sklenená konštrukcia sú výhodami, rovnako ako fotoaparáty s optickou stabilizáciou. Teraz po znížení ceny ju kúpite za 300 €.

Xiaomi Mi 9T

Xiaomi má na Galaxy A51 jasnú odpoveď. Mi 9T má taktiež AMOLED displej a 48 MP hlavný snímač fotoaparátu. Pridáva lepšiu konštrukciu, vysúvaciu selfie kamerku a jedinečný dizajn zadného panelu za cenu približne 300 €.

Xiaomi Mi 9T vysúvací fotoaparát

Samsung Galaxy A70

V neposlednom rade by ste mohli zvažovať aj kúpu minuloročnej A70-tky. Čaká Vás väčší displej, batéria, výkonnejší hardvér, no slabší fotoaparát. Konštrukcia je takmer na vlas rovnaká a dizajn mierne nudný. A70 sa v čase recenzie predáva za 330 €.

7.7

Samsung Galaxy A51

Tento Samsung okamžite na prvý pohľad upútal moju pozornosť svojím moderným, farebným výzorom. Pokračoval v robení dojmov svojím displejom a vyspelou nadstavbou systému. Horšie meno mu spravil slabší procesor či menšia operačná pamäť, čo viedlo k občasným zaváhaniam. Priemerný fotoaparát a prítomné NFC považujem pri tejto cenovke ako samozrejmosť.

zobraziť celú recenziu
80 %
Konštrukcia a dizajn
80 %
Displej
70 %
Výkon
80 %
Výdrž batérie
70 %
Cena
80 %
Fotoaparát

  • Podarený dizajn
  • Pekný displej
  • Silná batéria

  • Pomer cena/výkon
  • Plastová konštrukcia
  • Slúchadlá v balení
16.2.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+