MojAndroid

V dnešných časoch elektronické zariadenia často nevydržia na jedno nabitie tak dlho, ako by sme potrebovali. Začína to smartfónmi a končí hodinkami či bezdrôtovými slúchadlami. Pokiaľ ľudstvo nevymyslí úplne nový typ batérií, veľa sa toho v tomto smere nezmení. Áno, je síce možné vložiť do každého zariadenia väčšiu batériu, no je to na úkor dizajnu a hmotnosti. Najlepšie je nájsť ideálny kompromis.

A keďže batérie sa posúvajú dopredu len pomaličky, výrobcovia hľadajú iné spôsoby, ako používateľom uľahčiť život v súvislosti s výdržou batérie. Na trhu tak máme napríklad smartfóny s extrémne rýchlym káblovým nabíjaním. Tie najlepšie sa dokážu z nuly do 100 % nabiť približne za 10 minút.

Nemali by ste prehliadnuť:

Skvelou funkciou je aj bezdrôtové nabíjanie. Stačí kompatibilné zariadenie položiť na kompatibilnú nabíjačku a hotovo. A to bez ohľadu na to, či ide o telefón, slúchadlá alebo hodinky. Jediné, čo k tomu potrebujete, je, aby nabíjačka aj nabíjané zariadenie podporovalo štandard Qi (dnes sú to prakticky všetky zariadenia).

Ako už býva zvykom, spoločnosť Apple zase trochu iná. iPhony síce na bežnej bezdrôtovej nabíjačke nabijete, rovnako aj slúchadlá, no hodinky Apple Watch už nie. Tie síce tiež využívajú Qi štandard, no je upravený tak, aby nemohli byť nabíjané ktoroukoľvek nabíjačkou.

Reverzné bezdrôtové nabíjanie: Čo to je a aké má výhody?

Problém s týmito všetkými zariadeniami môže nastať napríklad na krátkej pracovnej ceste či na dovolenke. Nie každý chce so sebou ťahať množstvo rôznych káblov len kvôli tomu, aby mal všetky svoje zariadenia nabité. A v tomto smere veľmi dobre poslúži funkcia reverzného bezdrôtového nabíjania, ktorú dnes už ponúka viacero smartfónov.

Ide väčšinou o vlajkové lode. Tie sa dokážu nielen bezdrôtovo nabíjať, ale aj bezdrôtovo odovzdávať energiu ďalej. Týmto spôsobom je možné napríklad dobiť batériu menej nabitého smartfónu tým, ktorý je nabitý viac. Avšak najlepšie využitie má funkcionalita práve v súvislosti s nositeľnými zariadeniami. Tie majú v porovnaní so smartfónom podstatne menšiu batériu, takže ich nabíjanie neuberie veľa z jeho batérie, no je maximálne pohodlné.

Samsung Galaxy Buds Pro
Slúchadlá Galaxy Buds Pro nabíjané bezdrôtovo zo smartfónu

Predstavte si situáciu, že ste napríklad niekde na večeri a vaše hodinky hlásia, že sú o chvíľu vybité. Pre ich dobitie stačí len vytiahnuť telefón, otočiť ho displejom dole, aktivovať reverzné bezdrôtové nabíjanie a hodinky položiť na jeho zadnú stranu. Elegantné riešenie, ktoré vám môže ušetriť množstvo nervov.

Zatiaľ čo smartfóny je dnes už možné bezdrôtovo nabíjať naozaj veľmi rýchlo (na trhu sú modely aj s 50 W bezdrôtovým nabíjaním), energiu takto rýchlo odovzdávať nevedia. Väčšinou ide o maximálny výkon na úrovni 5 W. To však bohato stačí na nabíjanie slúchadiel či hodiniek.

Ktoré smartfóny ponúkajú reverzné bezdrôtové nabíjanie?

Ak sa pozrieme do minulosti, tak prvé smartfóny s funkciou bezdrôtového nabíjania začali na trh prichádzať v roku 2012. V septembri to boli Nokia Lumia 820 a Lumia 920 s operačným systémom Windows Mobile, neskôr v rovnakom roku sa k nim pridal aj LG Nexus 4. Prvým smartfónom s funkciou reverzného bezdrôtového nabíjania na našom trhu bol Huawei Mate 20 Pro, ktorý prišiel v roku 2018.

Od týchto časov ponúkajú túto funkciu všetky ďalšie vlajkové lode výrobcu série Mate aj P. Na vlnu reverzného bezdrôtového nabíjania rýchlo naskočil aj Samsung a funkcionalitu ponúkal v Galaxy Note zariadeniach, taktiež v Galaxy S a dokonca aj v skladacích smartfónoch. V konečnom dôsledku platí, že každý väčší výrobca smartfónov má vo svojich vlajkových lodiach možnosť nabíjať bezdrôtovo iné zariadenia. Či už ide o Sony, HONOR, Xiaomi, OPPO a ďalších. Jediným z veľkých výrobcov, ktorý túto funkcionalitu neponúka, je Apple.

Náš tip
Ako sa správne starať o batériu v mobile? Toto by ste mali a nemali robiť
17.1.2024

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+