MojAndroid

V dnešnej modernej dobe nám technologické inovácie pomáhajú s každodenným životom a sú neoddeliteľnou súčasťou nášho “ekosystému.” Smartfónom dávame dnes naozaj zabrať. Už sme sa zmierili s týždennou výdržou na jedno nabitie, to dnes pri bežnom používaní nie je možné.

Áno, v minulosti sa týždeň dal dosiahnuť bez problémov, no telefóny vtedy vedeli prehrať monofonický zvuk, napísať SMS, zavolať a mali predinštalovaných zopár jednoduchých hier. A to nepočítame malé niekoľkoriadkové displeje, žiadne farebné panely s vysokým rozlíšením a vysokou obnovovacou frekvenciou.

Pravdou však je, že batérie v nich boli podstatne menšie v porovnaní so súčasnosťou, no dnes na smartfóny máme úplne iné nároky. Z občasného volania a esemeskovania sme sa dostali na bezdrôtové počúvanie hudby, surfovanie po internete, fotografovanie, natáčanie videa, sociálne siete a podobne. Tieto všetky činnosti sa podpíšu na frekvencii nabíjania. Poďme ale k podstate tohto článku.

Prinášame zhrnutie toho, čo by ste mali robiť v prípade, ak chcete, aby vám batéria vo vašom telefóne vydržala čo najdlhšie. Nie však na jedno nabitie, ale dlhodobo. To znamená dovtedy, kým nebude potrebná jej výmena, pretože jej kapacita nebude postačovať. Batérie v smartfónoch, tak ako aj v iných elektronických zariadeniach, časom a používaním degradujú. Takto z nich dostanete čo najviac.

Správne nabíjanie

V prvom rade chceme zdôrazniť, že telefón má slúžiť vám a nie vy jemu. Tieto rady obsahujú aj nejaké scenáre, kedy by to tak úplne nemuselo platiť. Konečné rozhodnutie je na samotnom používateľovi.

Ak svoje zariadenie často nabíjate v noci, určite by ste sa mali v jeho nastaveniach popozerať po optimalizovanom nabíjaní a zapnúť ho. Batérii škodí, ak je dlhšie nabitá na 100 percent. O jej prebitie na nabíjačke sa samozrejme obávať nemusíte, to sa určite nestane. Ale ak idete spať o 22:00, telefón sa nabije približne za hodinku a vstávate o siedmej, batéria je nabitá pomerne dlho. Ak toto robíte pravidelne, môže sa stať, že po niekoľkých mesiacoch pocítite jej celkový pokles kapacity. To sa prejaví na výrazne kratšej výdrži na jedno nabitie.

Anker PowerPort III Nano nabíjačka nabíjanie adaptér USB-C rýchle nabíjanie quickcharge port konektor

Funkcia optimalizovaného nabíjania zabezpečí, že na 100 % nabití bude zariadenie minimálne. Telefón sa jednoducho naučí, kedy pravidelne vstávate, batériu nabije do 80 percent, celú noc drží spomínaných 80 % a tesne pred budíkom sa dobije doplna.

Všeobecne dobrou radou je batériu úplne nevybíjať a nenabíjať doplna. Vtedy vydrží najdlhšie (z hľadiska životnosti), no to môže byť používateľsky obmedzujúce. Niekedy jednoducho celú kapacitu potrebujete. Niektorí výrobcovia vo svojich nadstavbách ponúkajú napríklad možnosť nabíjať len do určitého percenta, ktoré nepresiahnu. Takto máte istotu, že nabíjačku nezabudnete odpojiť “včas.” Ak sa pýtate, že či je lepšie nabiť raz z 0 do 100 percent ako desaťkrát zo 40 do 50 %, tak druhá možnosť je správna.

Batéria degraduje nielen časom, ale jej zdravie sa odvíja aj od počtu nabíjacích cyklov. Jeden takýto cyklus je jedno nabitie z 0 do 100 %. Nabíjanie napríklad z 20 do 80 % (nabitie 60 % kapacity) nie je 60 percent z jedného cyklu, ale podstatne menej.

Rýchlo alebo pomaly?

Počuli ste už o tom, že rýchle nabíjanie má na zdravie batérie negatívny vplyv? Áno, počuli ste správne, je to tak. Rýchle nabíjanie dáva batérii zabrať a je väčšia pravdepodobnosť toho, že pri jeho pravidelnom využívaní bude jej kapacita klesať dlhšie. Nemusí to ale byť úplne pravidlo.

IQOO 10 Pro
IQOO 10 Pro s 200 W nabíjaním

Výrobcovia sa dnes predbiehajú v tom, ktorý ponúkne najrýchlejšie nabíjanie. Tie úplne najlepšie to dokážu už za približne 10 minút, čo je skvelý čas. Samozrejme, existuje množstvo rôznych ochranných mechanizmov. Pre využitie maximálneho možného výkonu je potrebné, aby zariadenie nebolo príliš teplé ani studené, nabíjací výkon si reguluje samostatne na základe aktuálnych podmienok.

Bežne sa stretávame aj s tým, že modely, ktoré je možné nabíjať naozaj rýchlo, majú batériu rozdelenú na dve časti – prakticky ponúkajú dve batérie, takže pri nabíjaní ide do jednej jej časti len polovica z celkového výkonu.

Ak teda chcete udržať zdravie batérie na vysokej úrovni čo najdlhšie, najlepšie je nabíjať pomaly, nenabíjať doplna a úplne nevybíjať. Ideálne udržiavať stav nabitia v rozmedzí medzi 20-80 percentami. A ešte jedna rada k nabíjaniu na záver: Používajte originálne nabíjačky a káble, prípadne modely overených výrobcov.

Ani teplo, ani zima

Batérie väčšinou najlepšie fungujú v teplotách, ktoré sú príjemné aj ľuďom. Takých 20 stupňov celzia je priam ideálnych. Výrobcovia pri každom smartfóne udávajú aj maximálne a minimálne prevádzkové teploty, pričom tieto informácie nie sú len tak “pre srandu.” Používaním telefónu vo veľkej zime alebo v príliš horúcom prostredí škodíte najmä jeho batérii.

Problém sa môže, no nemusí objaviť ihneď. Ak napríklad necháte telefón na palubovke auta v lete, kde naň svieti slnko, pravdepodobne sa prehreje a automaticky kvôli prevencii vypne. Ak teplota batérie prekročí kritickú hranicu, hrozí jej trvalé poškodenie. Môže napríklad vytiecť, nafúknuť sa či dokonca aj explodovať.

To, že nie je všetko v poriadku, sa nemusí prejaviť ihneď, no po čase môžete pocítiť stratu kapacity. To znamená, že batéria po niekoľkých mesiacoch nevydrží na jedno nabitie tak dlho, ako keď bola nová. Toto sa môže stať pri vysokých aj nízkych teplotách. Mnohí si napríklad pamätajú na kauzu starších iPhonov, ktoré sa vo veľkej zime automaticky vypínali, aj keď bola batéria nabitá. Jej celkové zdravie nebolo dostatočné a jednoducho prevádzku telefónu v zime nezvládla.

Preto by ste mali dbať na to, aby ste telefóny zbytočne v lete či v zime nepreťažovali. Batérii nerobí dobre ani prechod medzi takýmito dvoma extrémami. V lete by ste si mali dávať pozor aj na nabíjanie, pretože počas nabíjania sa všeobecne teplota batérie aj zariadenia zvyšuje.

Čo ak nechcete telefón dlhšie používať?

Najlepším riešením je nabiť batériu približne na polovicu. V tomto stave sa cíti najlepšie. Ako sme si už povedali vyššie, škodí jej plné nabitie, ale aj celkové vybitie. Takže v prípade, že plánujete odložiť svoj telefón na niekoľko mesiacov do šuflíku, nabitie na 50-60 percent bude najideálnejšie a predídete tým náhlej strate kapacity batérie. Veľmi dobre to vedia aj výrobcovia. Ak otvárate krabičku svojho nového vysnívaného mobilu, bude pravdepodobne nabitý približne na polovicu.

Batéria už nemá dostatok kapacity? Vymeňte ju

Ak už pociťujete, že batéria nevydrží na jedno nabitie dostatočne dlho, určite by ste mali zvážiť jej výmenu. Pokiaľ máte telefón s používateľsky vymeniteľnou batériou, bude to samozrejme veľmi jednoduché, no takých používateľov dnes veľa nie je. Pre výmenu batérie v dnešných smartfónoch je väčšinou potrebný servis, odporúčame samozrejme ten autorizovaný. Takáto výmena stojí niekoľko desiatok eur a z hľadiska pohodlia a výdrže sa určite oplatí. Ak ale máte veľmi starý telefón, možno by bolo dobré rovno pouvažovať o jeho výmene za nový, s lepšími parametrami a aktuálnejším systémom.

Náš tip
Android 14 dokáže zmeniť vašu fyzickú SIM kartu na eSIM. Ako je to možné?
16.1.2024

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+