MojAndroid

Pravdepodobne ste už čítali niekoľko článkov o tom, ako sa starať o batérie v telefónoch. Predĺžiť ich životnosť na maximum môže byť pre niekoho kľúčové, no technológia pre rýchlejšie nabíjanie môže vzbudzovať obavy. Výrobcovia ale dokážu batérie chrániť aj pri vyššom výkone nabíjačiek, ak zapracujú potrebné softvérové úpravy. Firma OPPO nám však ukazuje, čo sa môže stať, ak sa niekto rozhodne tieto pravidlá pre rýchlonabíjanie ignorovať.

Andrei F. z webu AnandTech totiž na svojom Twitteri priniesol informáciu, ktorá iba potvrdzuje, kam môže honba za lepšími číslami v rámci marketingu smerovať. Technológia rýchlonabíjania od firmy OPPO totiž má výrazným spôsobom degradovať kapacitu batérií. Napríklad verzia s výkonom 40 W zníži kapacitu batérie na 70 % po približne rovnakom počte cyklov, po ktorých by sa dostala na úroveň 90 %, ak by ste svoj telefón nabíjali iba 15 W nabíjačkou. Väčšina telefónov od OPPO zo strednej triedy pritom podporuje 30 až 65 W rýchlonabíjanie.

K tejto správe je nutné povedať, že ak váš telefón podporuje rýchlonabíjanie, za bežných okolností by táto technológia nemala mať zásadný vplyv na životnosť batérie. Výrobcovia ju štandardne zapracúvajú s dôležitými obmedzeniami, ktoré maximálny výkon upravujú podľa kapacity nabitia akumulátora. Vyšší výkon je preto dodávaný len po obmedzený čas a následne klesá, čo má práve eliminovať spomínanú rýchlu degradáciu.

Technológia od OPPO to takto zjavne nastavené nemá – vyšší výkon dodáva po dlhší čas, pravdepodobne s cieľom znížiť celkový čas nabíjania a využiť túto hodnotu v rámci propagácie svojich zariadení.

11.5.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+