MojAndroid

Spoločnosť Google v každom operačnom systéme Android prichádza s novými funkcionalitami. Aktuálne najnovším je Android 14, na ktorý výrobcovia svoje smartfóny postupne aktualizujú. Ako prvé dostali aktualizáciu samozrejme podporované Pixely, a to v deň oznámenia systému.

Zaujímavá novinka už čoskoro?

Ale aj samotný operačný systém sa neustále vyvíja, nové funkcionality nepribudnú len vydaním novšieho. Portál Tomsguide teraz informoval o tom, že používatelia možno onedlho budú môcť skonvertovať fyzickú SIM kartu v telefóne na eSIM. V najnovšej beta verzii sa v nastaveniach SIM kariet objavila nová možnosť s názvom “Convert to eSIM.”

Mohlo by vás zaujímať:

Táto funkcionalita bola objavená už trochu skôr priamo v kóde systému, teraz je ale viditeľná v používateľskom prostredí aj pre bežného používateľa. Samotné tlačidlo momentálne nerobí nič, jeho funkčnosť ešte nebola spustená. V budúcnosti bude pravdepodobne používateľ pomocou neho zmeniť svoju kartu za elektronickú, minimálne na Pixel smartfónoch.

Samsung esim
eSIM

Či chceme alebo nie, budúcnosť vyzerá tak, že v telefónoch budeme mať len eSIM karty. Na slovenskom trhu zatiaľ všetci výrobcovia predávajú modely s minimálne jedným slotom na fyzickú kartu, v prípade Dual SIM funkcionality sa často stretávame práve s kombináciou fyzickej karty a eSIM. Napríklad na trhu v USA spoločnosť Apple už iPhony predáva len s podporou eSIM.

Čo je eSIM a ktorí slovenskí operátori ju podporujú?

SIM karty sa neustále zmenšovali. Najskôr bola klasická SIMka, neskôr Mini SIM a teraz sme na veľkosti Nano SIM. Menšie karty už karty určite nebudú, a tak bolo potrebné vymyslieť náhradu – eSIM. Na rozdiel od bežných kariet, ide o kartu virtuálnu, takže nezaberá žiadny priestor. Hlavnou výhodou je, že používateľ ju už nemusí fyzicky meniť pri zmene zariadenia, jednoducho si ju prenesie. ČIP SIM karty je v tomto prípade zabudovaný priamo do zariadenia.

Na to, aby ste mohli mať eSIM aj vo svojom telefóne, musia byť splnené dve podmienky. V prvom rade je dôležitá podpora operátora, to však dnes nie je problém, pretože všetci štyria mobilní operátori na Slovensku eSIM podporujú. No a samozrejme, eSIM musí podporovať aj váš smartfón.

Náš tip
Samsung predstaví ďalšiu TV ako z budúcnosti
12.1.2024

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+