MojAndroid

Svet smartfónov sa neustále mení, je dynamický a výrobcovia sa potrebujú čo najrýchlejšie prispôsobiť novým trendom, pretože sa môže stať, že im “ujde vlak.” Výborné je aj to, ak spoločnosť samotná trendy nastoľuje. V každom prípade, v rukách držíme čoraz lepšie a pokrokovejšie zariadenia s vyšším výkonom, skvelými fotoaparátmi a funkciami, o ktorých by sa nám pred pár rokmi ani nesnívalo.

S príchodom nových, modernejších smartfónov, sa však stretávame aj s tým, že výrobcovia niektoré obľúbené funkcie jednoducho vynechajú. Poďme si trochu zaspomínať na veci, ktoré by sme v smartfónoch možno chceli mať aj v roku 2024. Vytvorili sme zoznam funkcií, na ktoré sa akosi zabudlo, no v minulosti boli veľmi obľúbené.

Unikátny dizajn

Toto je teraz jedným z najväčších problémov smartfónov. Už to nie je taká zábava, ako v minulosti. Teraz prakticky každý smartfón ponúka vpredu veľký displej a líšia sa často len zadnou časťou, pretože každý má inak riešený dizajn fotoaparátov. Áno, je pravdou, že dizajn už dospel a toto je to najlepšie, čo je možné vyrobiť.

Motorola razr 40 Ultra
Zaujímavý dizajn dnes ponúkajú napríklad skladačky

Najviac sa dizajnovo snažia odlíšiť napríklad herné smartfóny, no toto nemusí vyhovieť každému. Najzaujímavejšie sú v dnešnej dobe skladacie smartfóny, ktoré majú rôzne tvary, veľkosti či dizajny. Celé je to ale v porovnaní s minulosťou stále akési fádne. Výrobcovia prestali experimentovať. Nie je to tak dávno, čo bol predstavený napríklad unikátny LG Wing. Síce sa netešil obrovským predajom, no bolo to niečo iné, zaujímavé.

A možno práve toto potrebujeme, niečo iné. Vody sa v poslednom čase trochu snaží rozvíriť spoločnosť Nothing, a to najmä špeciálnou zadnou stranou s množstvom LEDiek, no stále to nestačí.

Vymeniteľné batérie

V tomto smere nám možno svitá na lepšie časy, pretože Európska únia rozhodla, že batérie v smartfónoch by mali byť používateľsky vymeniteľné. Uvidíme, ako sa s tým popasujú samotní výrobcovia. Aktuálna situácia je taká, že až na pár extra lacných alebo odolných telefónov už batériu len tak doma nevymeníte na žiadnom smartfóne a je potrebné navštíviť servis, čo sa môže v konečnom dôsledku predražiť.

Nie je to tak dávno, čo sme niekde vo vrecku behali s druhou, náhradnou batériou. Zariadenie sa vybilo, batérie sme vymenili a hotovo. Dnes sa to výrobcovia snažia nahradiť rýchlym nabíjaním, no k dispozícii máme aj powerbanky a podobne. Hlavným dôvodom, prečo sú smartfóny používateľsky nerozoberateľné, je kvalita konštrukcie.

Samsung Galaxy S5 s vymeniteľnou batériou a vodoodolnosťou

Je jednoducho pevnejšia, tvoria ju kvalitnejšie materiály a dôležité je aj poznamenať, že vymeniteľná batéria často znamená aj stratu vodoodolnosti. Aj keď z minulosti máme príklady, napríklad Samsung Galaxy S5, ktorý mal batériu vymeniteľnú a ponúkal aj certifikáciu vodoodolnosti. A pamätáte si ešte na vymeniteľnú batériu v LG G5?

Notifikačná LED dióda

Funkcia, ktorú nie je až taký problém vrátiť, no výrobcovia to z nejakých dôvodov nechcú. Na druhú stranu, moderné smartfóny ponúkajú moderné OLED displeje a s nimi aj always on režim, čiže režim neustále zapnutého displeja. Upozornenia tak máte neustále na dosah.

Nothing Phone 1 vs 2
Nothing Phone (1) vľavo vs Phone (2) vpravo

Aj napriek tomu má notifikačná LED dióda viacero výhod. V prvom rade je určite lepšie viditeľná a používateľ ihneď vie, že má nejaké upozornenie. A to aj z väčšej vzdialenosti. Tomuto sa always on displej jednoducho nemôže vyrovnať. Na trhu máme napríklad smartfóny Nothing, ktoré ponúkajú množstvo LEDiek na zadnej strane, no nejaká by sa zišla aj vpredu.

3,5 mm jack

Keď sa Apple pri svojom iPhone 7 vzdal 3,5 mm audio jacku, nevedeli sme tomu uveriť. Z dnešných vlajkových lodí už takmer žiadna 3,5 mm jack neponúka a vôbec nám to nevadí. Veď máme Bluetooth slúchadlá, ktoré ponúkajú kvalitný zvuk. Áno, to je pravda. Avšak hráči by určite mohli namietať, našťastie dobré herné smartfóny audio konektor stále majú.

Jack sa hodí aj pri pripojení k autu a podobne, svoje výhody rozhodne má a mať ho aj v telefóne určite nie je na škodu. Aký je na toto váš názor? Je audio konektor pre vás v smartfóne nutnosťou alebo ho vôbec nepotrebujete?

Slot na pamäťové karty

Drahé smartfóny dnes väčšinou slot na pamäťovú kartu nemajú, tie lacnejšie áno. Pamäťové karty majú svoje nesporné výhody, no na druhu stranu, vždy je lepšie mať smartfón s väčším vnútorným úložiskom. To je v porovnaní s pamäťovou kartou neporovnateľne rýchlejšie, takže aj samotný telefón beží rýchlejšie, rýchlejšie načítava súbory a podobne.

Mohlo by vás zaujímať:

V prípade lacnejších zariadení výrobcovia šetria a šetria aj na úložisku, aby mohli ponúknuť atraktívnejšiu cenu. Slot na pamäťovú kartu sa vtedy určite hodí. Lacné smartfóny sú tiež vo všeobecnosti pomalšie a obsahujú pomalšie pamäte, takže rozdiel pri vložení microSD karty nie je až taký viditeľný.

Vysúvacie fotoaparáty

Len pár rokov dozadu výrobcovia špekulovali s tým, ako schovať selfie fotoaparát, aby mali používatelia úplne čistý ničím nerušený bezrámikový displej. Rôzne priestrely, diery či výstupy z rámu vystriedali pohyblivé mechanizmy. Určite si spomínate na veľmi slušne sa predávajúci Xiaomi Mi 9T, ktorého selfie fotoaparát sa vysúval a nebolo to tak dávno, čo Asus predstavil svoj Zenfone 6 s otočným fotoaparátom, ktorý bolo možné využiť aj na vytváranie selfie záberov.

Asus Zenfone 6
Asus Zenfone 6 s otočným fotoaparátom

Avšak tieto časy rýchlo prišli a rýchlo odišli. Nové smartfóny už takéto špeciálne konštrukcie nemajú. Ich nevýhodou samozrejme bolo, že zariadenie nemohlo byť vodoodolné, no na druhú stranu, vyzeralo to veľmi efektívne. A hlavne, nemali sme žiadne fotoaparáty priamo v displeji.

Infračervený port

Niekto by si možno povedal, že prežitok, iný bez infračerveného portu nedokáže vôbec žiť. Technológia sa najskôr používala na presúvanie súborov medzi telefónmi, no prenos bol veľmi pomalý. Neskôr infraport nahradil v tomto smere Bluetooth. Smartfóny ho však vedia využiť aj inak, na ovládanie zariadení v domácnosti. Mať z telefónu, ktorý máte neustále pri sebe, ovládač na televízor, reproduktory, rádio a podobne, sa môže hodiť.

Dobrou správou je, že aj v dnešnej dobe je na trhu možné nájsť zariadenia s infračerveným portom, dokonca aj vlajkové lode. Nie je ich veľa, ale takéto modely stále existujú a viete si ich kúpiť.

Hardvérové tlačidlo fotoaparátu

Už prvé telefóny, ktoré ponúkali fotoaparáty s automatickým zaostrovaním, obsahovali aj hardvérovú spúšť fotoaparátu. Najlepšie na tom všetkom bolo to, že tlačidlo malo dve polohy. Polovičné stlačenie zaostrilo obraz a dotlačenie vytvorilo snímku. Ideálne riešenie. S príchodom veľkých displejov sa kompletné ovládanie fotoaparátu presunulo na displej, čo nemuselo vyhovovať každému.

Sony Xperia 1 V displej ramiky
Sony Xperia 1 V s hardvérovou spúšťou fotoaparátu

Dnes máme na trhu prakticky len jedného výrobcu, ktorý sa stále drží hardvérovej spúšte, je ním Sony. Nepoznáme žiadne iné aktuálne predávajúce sa smartfóny, ktoré by hardvérovú spúšť ponúkali. Ak taký existuje a zabudli sme naň, dajte nám o tom vedieť v komentároch pod týmto článkom.

Náš tip
Skladacie smartfóny od Samsungu pravdepodobne dostanú novú technológiu

9.1.2024

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+