MojAndroid

Bezdrôtové nabíjanie je dnes medzi používateľmi veľmi obľúbené. Smartfóny s operačným systémom Android využívajú štandard Qi, čo znamená, že prakticky akoukoľvek Qi bezdrôtovú nabíjačkou je možné nabíjať akýkoľvek smartfón s podporou bezdrôtového nabíjania.

TIP: Vyhrajte množstvo cien v ankete NAY Android Roka 2023

Štandard bol vyvinutý skupinou Wireless Power Consortium (WPC) a výkon sa pohybuje v rozmedzí od 5 do 15 W. Niektorí výrobcovia si na tomto štandarde postavili aj svoje vlastné bezdrôtové riešenia, ktoré dokážu nabíjať výkonom pokojne aj 50 W. Zariadenia však podporujú aj základný Qi štandard, takže aj tieto môžete nabíjať akoukoľvek bezdrôtovou nabíjačkou.

Qi2: Prvé certifikované zariadenia už čoskoro

Poďme ale ďalej. Na trh prichádza nový vylepšený štandard Qi2, o ktorom informuje WPC prostredníctvom tlačovej správy. Najnovšia generácia príde s podporou magnetického uchytenia zariadení, s rýchlejším nabíjaním a vyššou efektivitou. Opäť pôjde o celosvetový štandard, takže zariadenia a nabíjačky budú medzi sebou kompatibilné.

Apple iPhone 15 Pro
Apple iPhone 15 Pro

Prvými certifikovanými zariadeniami by mali byť najnovšie iPhony série 15, ktoré už s podporou Qi2 predstavené boli, no stále sa čaká na certifikáciu. Tú onedlho dostanú aj výrobcovia príslušenstva, pomerne známe značky Belkin, Mophie, Anker a Aircharge, ktoré onedlho predstavia nové nabíjačky s týmto štandardom.

Nemali by ste prehliadnuť:

Štandard Qi2 využíva aj takzvaný Magnetic Power Profile (MPP), čo je vlastne spôsob spojenia nabíjačky a nabíjaného zariadenia pomocou magnetu. Podobné riešenie už dnes poznáme v iPhonoch a volá sa MagSafe. To ale neznamená, že magnetické prichytenie bude podmienkou, na trhu budú zariadenia a nabíjačky aj bez tejto možnosti so štandardom Qi2.

Ako je to s Androidmi?

Informácií zatiaľ veľa nie je. Qi2 je štandard, ktorý môžu využívať aj výrobcovia Android telefónov, no žiadny sa zatiaľ oficiálne nevyjadril a nepovedal, kedy plánuje predstaviť zariadenia s týmto štandardom. Portál 9to5google hovorí, že Asus štandard spomenul pri predstavení Zenfone 10, no bolo to len okrajovo. Výrobcovia o ňom samozrejme vedia a je len otázkou času, kedy ho uvidíme aj v Androidoch.

Najpravdepodobnejším scenárom je ten, že prvým Androidom s Qi2 bude nejaký smartfón z Číny, ktorý sa do Európy nedostane. Uvidíme, čo na to povedia veľkí výrobcovia ako Samsung či Xiaomi a či sa nového nabíjacieho štandardu dočkáme napríklad v ich vlajkových lodiach v roku 2024.

Náš tip
Nothing Phone (2) bude schopný posielať iMessage správy. Ako to funguje?
16.11.2023

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+