MojAndroid

Dnes už asi každý výrobca ponúka pre svoje zariadenia rýchlu formu nabíjania. Samozrejme, treba myslieť aj na lacnejšie modely, ktoré majú nabíjací výkon zvyčajne obmedzenejší. Koľko percent dnešných telefónov ponúka rýchle nabíjanie a aký je ich priemerný nabíjací výkon? Téme sa venuje portál GizmoChina.

Rýchle nabíjanie je dnes už takmer samozrejmosťou

Približne 80 percent dnes používaných smartfónov ponúka nabíjací výkon vyšší ako 10 W. Ide o 6-percentný nárast oproti minulému roku. Priemerný výkon, ktorým sa smartfóny v roku 2023 nabíjajú, je 34 W. Každoročne táto hodnota narastá. Pre porovnanie spomenieme, že v prvej štvrtine roku 2018 priemerný výkon činil 18 W. O štyri roky na to táto hodnota narástla až na 30 W. Počas prvého kvartálu tohto roka priemerný výkon činil 34 W. Používatelia majú možnosť rýchleho nabíjania v obľube. Mnohé dnešné funkcionality sú energeticky náročné, ako napríklad 5G, fotoaparáty, displeje alebo napríklad aj samotné čipsety, a preto poteší mať možnosť svoje zariadenie nabiť v priebehu pár minút.

Míľniky jednotlivých výrobcov v dosiahnutých nabíjacích výkonoch
Míľniky jednotlivých výrobcov v dosiahnutých nabíjacích výkonoch | Zdroj: GizmoChina.com

Kráľmi rýchleho nabíjania sú predovšetkým čínske značky. Realme a Xiaomi ponúkajú technológie, ktoré dosahujú nabíjací výkon presahujúci 200 W. OPPO spolu s už spomenutým Xiaomi dokonca ukázali prototyp 300 W nabíjacej kapacity. Telefón sa pomocou takýchto technológií nabije doplna už v priebehu veľmi krátkej chvíle.

Priemer rýchlosti nabíjania podľa značky smartfónu
Priemer rýchlosti nabíjania podľa značky smartfónu | Zdroj: GizmoChina.com

Veľké mená, ako napríklad Samsung a Apple, sa držia nižších nabíjacích výkonov. Ich prioritou je optimalizovať nabíjací výkon v snahe predĺženia dlhodobej životnosti batérie a dodržiavať celkovú bezpečnosť. Apple aj Google do operačného systému implementujú funkcie na optimalizáciu nabíjania, aby sa telefón počas noci nabíjal pomalšie. Ak však preferujete rýchle doplnenie energie cez deň a nočné nabíjanie nie je pre vás, pravdepodobne sa rozhodnete pre smartfón, ktorý podporuje vyšší nabíjací výkon (napríklad 67 W, 100 W, 120 W alebo viac). Technologické pokroky naznačujú, že v budúcnosti sa bude rýchlosť nabíjania aj naďalej zvyšovať. A čo vy? Vlastníte smartfón s podporou rýchleho nabíjania? Ak áno, aký je jeho najvyšší podporovaný výkon?

Náš tip
ChatGPT hlási veľký únik prihlasovacích údajov. Predávajú sa na dark webe

24.7.2023

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+