Letné mesiace sú z roka na rok horúcejšie a problém majú nielen ľudia a zvieratá, ale aj technika. Elektronike vysoké teploty nerobia dobre a ak na to nemá certifikáciu, takisto trpí. Neprimerane vysoké teploty môžu poškodiť vnútorné komponenty až znefunkčniť zariadenie.
Mohlo by vás zaujímať:
- Honor Magic V3 a Magic Vs3: Najtenšie skladacie smartfóny na svete
- Smart Poisťovňa 2024: Vyberte najlepšiu poisťovňu a vyhrajte smartfón a smart hodinky v hodnote 750 €
- Unikla zatiaľ najväčšia databáza s miliardami hesiel. Váš účet môže byť ohrozený
Možno ste sa aj vy už stretli s informáciou na displeji o vysokej teplote telefónu. Niektoré sa dokonca sami vypnú alebo majú spomalené reakcie. Tohtoročné júlové teploty zrejme budú patriť k historicky najvyšším a ani najbližšie týždne sa výrazného, dlhodobého ochladenia nedočkáme. Veď je leto. Ako teda chrániť telefón proti poškodeniu z tepla? A môžete ho ponoriť do vody alebo schladiť v chladničke?
V lete trpí najmä batéria
Aby sme predišli poškodeniu mobilného zariadenia, mali by sme dodržiavať niektoré zásady. Najviac citlivým komponentom na teplo je batéria. Nemá rada nielen nízke, ale ani vysoké teploty. Zvyčajne sú nastavené tak, aby dokázali pracovať v rozmedzí od približne -5 °C do + 55 °C. Tieto čísla sa môžu pri konkrétnych výrobcoch líšiť. Nás ale nezaujímajú konkrétne čísla, nikto z nás nebude merať teplotu batérie.
1. Nenechávajte svoj smartfón na slnku
V tieni môže ukazovať 30 stupňov, ale na slnku to býva oveľa viac. Ak telefón dosiahne takú teplotu, že vás páli v ruke, je to už kritická hodnota. Problémom je, že poškodenie komponentov vystavením smartfónu vysokej teplote sa nemusia prejaviť ihneď, ale až po čase.
Neskôr sa tak môžete čudovať, prečo batéria zrazu nevydrží tak dlho a musíte nabíjať častejšie. Prvou pomocou v prípadoch, kedy je telefón neprimerane teplý, je nechať ho na mieste, kde je príjemnejšie. Neodporúčame jeho bezprostredné používanie, ktoré môže viesť k ešte väčšiemu prehriatiu.
2. Nenechávajte svoj telefón v aute
Problémom je aj zanechanie telefónu v uzavretom aute alebo položenie počas jazdy na palubnú dosku. Aj keď sa v aute chladí klímou, priame slnko cez sklo môže zvýšiť teplotu zariadenia do poriadnych výšin. Nevhodné môže byť aj umiestnenie telefónu do držiaka a súčasné spustenie navigácie.
Pokiaľ nemáte možnosť pustiť na mobil chladný vzduch z mriežky ventilátora, skúste nájsť iné miesto, kde by naňho nepražilo počas jazdy slnko. Výhodou je podpora pre Android Auto alebo CarPlay.
3. Dobre si rozmyslite, kam ho odložíte
Telefónu škodí nielen priame slnko, ale aj samotné vysoké teploty. Ak ho máte odložený v batohu či kabelke z tmavých materiálov a navyše v prostredí, kde je horúco, ani to nie je dobré. Ak náhodou telefón neberiete so sebou, uistite sa, že zostal na vhodnom mieste, kde nebude počas dňa veľmi teplo. Aj doma naň totiž môže svietiť v priebehu dňa slnko.
4. Nepoužívajte ho, keď je veľmi teplý
Ak je mobil teplejší, než by mal byť, rozhodne neodporúčame hrať graficky náročnú hru, prípadne robiť s ním iné úkony, ktoré si vyžadujú vyšší výkon procesora. To platí aj pre nahrávanie videa, hlavne v 4K a vyššom rozlíšení. Radšej chvíľu počkajte, na správy odpíšte o trochu neskôr. Nemusíte reagovať hneď, keď vám niekto napíše.
5. Nevystavujte ho prudkým zmenám teploty
Určite sa telefón nesnažte schladiť vložením do chladničky alebo ponorením do studenej vody, ani ak spĺňa certifikáciu vodeodlnosti. Príliš rýchle kolísanie teplôt mu takisto škodí. Prudké zmeny môžu mať veľmi škaredé následky. Opäť platí, že najviac to schytá batéria.
6. Ak je smartfón horúci, nenabíjajte ho
Aj pri bežnom nabíjaní, ale najmä pri použití rýchlonabíjačky, sa telefón zohreje na vyššiu než štandardnú teplotu. Na toto je zariadenie pripravené, ale mohli by ste ho poškodiť, ak ho začnete nabíjať, keď už je veľmi zohriaty. Existuje tu i riziko výbuchu či roztečenia batérie, no následky takéhoto nabíjania sa môžu prejaviť aj neskôr, opäť hlavne na výdrži batérie.
7. Ochranné obaly áno aj nie
Ochranný obal môže zrýchliť prehrievanie kvôli zlému odvodu tepla. Ak je váš telefón príliš horúci, odporúčame obal odstrániť a používať ho bez neho. Pre ochranu konštrukcie pri páde skúste pohľadať tzv. bumper, ktorý ochráni rohy a bočné steny, ale zadná strana je voľná.
8. Zabezpečenie proti pádu
V lete nosíme ľahšie oblečenie, chodíme na rôzne festivaly, akcie a podobne. Práve v týchto prípadoch si treba dávať pozor na to, ako máme svoj smartfón zabezpečený. Vrecká v kraťasoch možno nie sú dostatočne veľké a hlboké. Pri prudšom pohybe, napríklad pobehnutí na MHD, nám môže zariadenie z vrecka vypadnúť a problém je na svete.
9. Ako je to s vodoodolnosťou?
Veľká časť drahých modelov, ale už aj tých lacnejších, disponuje certifikáciou odolnosti voči vode. Nepleťte si však vodeodolnosť s vodotesnosťou. Vodeodolnosť znamená garanciu, že sa len v určitých podmienkach do zariadenia nedostane voda. Dnešné smartfóny často disponujú certifikáciou vodeodolnosti (IP67, IP68). To znamená, že zvládnu ponorenie do vody na určitý čas a do určitej hĺbky. Teda zvyčajne počas 30-tich minút do hĺbky 1 metra (IP67) alebo 1,5 metra (IP68).
Treba zdôrazniť, že certifikácia platí pre stojatú a sladkú vodu. Pokiaľ vystavíte svoj smartfón silnému prúdu alebo slanej vode, predsalen do neho môže pod tlakom preniknúť voda a aj kryštáliky zo slanej vody môžu narobiť veľké problémy. Ak ste náhodou svoj smartfón takto “utopili”, máte smolu. V servise to zistia a reklamáciu vám neuznajú. Preto si pozorne prečítajte, čo výrobca garantuje.
Opäť platí, že problémy, ktoré môžu nastať po kúpeli, sa nemusia prejaviť ihneď. To, že zariadenie stále funguje, je síce dobrá správa, no z dlhodobého hľadiska môže presiaknutá vlhkosť s elektronikou vo vnútri narobiť poriadne problémy.
Dôležité je smartfón chrániť aj pred pieskom. Hlavne jeho konektory, mikrofóny a podobne. Ak sa piesok dostane dovnútra, môže spôsobiť značné problémy. To platí aj pre smartfóny s certifikáciou odolnosti voči prachu. Navyše, piesok môže obsahovať aj rôzne iné častice, ktoré sú tvrdšie než sklo na smartfóne a ľahko sa môže stať, že vám poškriabe displej a podobne.
Prajeme vám, aby ste vy aj váš mobil prežili letné horúčavy v zdraví. Netreba asi dodávať, že o svoj smartfón by ste sa mali starať stále, nielen v lete, ale počas celého roka.
A čo doporučíte, keď vodeodolný smartfón sa utopil v podmienkach v ktorých výrobca garantoval vodeodolnosť a záruku nechcel uznať. (mám na mysli zmoknutie v daždi), napriek tomu že to bolo za účasti nemalého počtu svedkov – čo dosť nahnevalo, keďže vlajkové lode niesú lacné a ich opravy tiež.
Nie som síce z redakcie, ale skúsim.
Na akom telefóne sa ti to stalo?
Samozrejme na iPhone. VďakaBohu bol služobný. Ale v poisťovni to znamenalo pre mňa malus pri poistení zodpovednosti za škodu spôsobenú zamestnávateľovi. :) Takže je to vyriešené. Len mi to prišlo ako “nespravodlivé”. A teraz som napriek garanciám zo strany výrobcu oveľa opatrnejší aj pri súkromných fónoch.
Pokiaľ viem, už iPhone 7 (Plus) ponúkal IP67, čo by nemal byť v daždi problém.
Každopádne, ak to bol silný prívalový lejak, tak ten telefón poškodiť môže, no stať by sa to nemalo.
Popravde, netuším ako majú iPhony popísané zaobchádzanie s telefónom vo vode a daždi v záručných podmienkach. Je treba si to tam prečítať, malo by to tam byť dôkladne rozpísané…
Súhlasím s Petrom. V tomto prípade bude pravdepodobne oprava v rámci záruky zamietnutá, no vyskúšal by som predsalen priamo v swissservice (ak je ešte v záruke). Povieš čo sa stalo a uvidíš. Mne tak opravili napríklad Mac Mini (špáral som sa v ňom, pokazil som a opravili aj napriek môjmu zásahu). Čakal som, že si za to zaplatím, ešte som im aj povedal, že som sa v ňom vŕtal a aj tak opravili zdarma. Takže určite by som vyskúšal. iPhone by mal dážď v pohode vydržať. Problém môže nastať, ak už bol neodborne opravovaný a bola poškodená izolácia. Ak si ho kupoval nový a nemal predchádzajúceho majiteľa, ktorý sa v ňom špáral, skúsil by som predsalen reklamáciu.
Inak, k tej vodeodolnosti.
Bolo by možno vhodné napísať, že IP5/6x krytie nie je vhodné do sprchy. Ako píšete, jedná sa o krytie v stojatej vode, čo neplatí pre sprchu, ktorá sa dá popísať ako “tlaková voda”. Čiže osprchovanie špinavého smartphonu nie je správne a takpovediac vie byť nebezpečné.
Plus, ešte jedna vec. Vodeodolnosť je často na telefónoch zabezpečená pomocou gumových tesnení okolo otvorov (USB konektor, “šuflík” na SIM karty…), ktoré po čase mierne degradujú. Čiže takmer 2-ročný smartphone s nejakým IP krytím nemusí byť natoľko ochránený pred vniknutím vody, ako úplne nový telefón, a môže dôjsť k vniknutiu kvapaliny. Pri následnej reklamácii to už moc potom servisy neuznávajú, lebo často dôjde k “sfarbeniu” indikátorov vniknutia vody, čo signalizuje “nesprávne zaobchádzanie” -> neuznanie reklamácie -> aj keď tomu tak nie je…
A preto telefón do vody nikdy neponáram. Som rád, že vodeodolnosť mám a niekedy sa môže hodiť. Ale účelovo ho určite neponáram a nerobím s ním “podvodné” fotky :D
Osobne mám už asi štvrtý telefón v rade, čo má (mal) minimálne IP67 krytie, ale taktiež som sa k tomuto kroku nikdy neodvážil :)
Ale na druhú stranu poznám kopec ľudí, čo takéto fotky (hlavne v lete) robia a aj po dlhšom čase nemajú problém. Dokonca na Huawei fóre sa našlo pár “špecialistov”, ktorí zobrali P20 Pro do mora bez obalu. A vraj telefón funguje bez problémov… :D
Áno, funguje, problém by to nemal byť. Na YouTube sú kadejaké videá, v ktorých ľudia zachádzajú ešte ďalej a telefóny prežijú. Avšak akurát ja môžem mať model, ktorý to nezvládne. To riskovať nechcem :)
Problemy pri utopenych telefonoch sa mozu prejavit aj po dlhsom case kedze hlavny problem je zkodorovanie spojov. Ja som este davno utopil svoju tlacitkovu nokiu a displej mi zacal odchadzat az po mesiaci. Teda neverit kazdemu videu kde ponoria mobil a hned na to funguje.
https://youtu.be/pGLUsQozT94?t=16
Toto mi je jasné. Len sa mi to nechcelo moc rozpisovať, lebo toto je už toľko eventualít a možností, že v podstate by sme telefóny (a inú elektroniku) nemali používať v akomkoľvek viac vlhkom prostredí :D