MojAndroid

Rok 2021 je ešte stále v plienkach, no na trhu so smartfónmi je už rušno. Svoje o tom vie aj spoločnosť Samsung, ktorá začiatkom tohto roka predstavila už niekoľko smartfónov. Prvými boli modely z radu Galaxy S21, ktoré priniesli špičkový čipset a perfektnú zostavu fotoaparátov. Toto je recenzia Samsung Galaxy A52. Slovenská cena tohto smartfónu je 349 eur.

{{shop_name}} od {{product_price}}

Tentokrát však bude reč pomerne lacnejšom smartfóne, ktorý uzrel svetlo sveta len nedávno. Je ním Samsung Galaxy A52, ktorý bol predstavený spolu s jeho 5G súrodencom a modelom Samsung Galaxy A72. O tom, aký tento smartfón naozaj je, sa dočítate v tejto recenzii.

Samsung Galaxy A52
Recenzia Samsung Galaxy A52 | Foto: Redakcia

Recenzia Samsung Galaxy A52: Parametre

Operačný systém Android 11, One UI
Čipset: Snapdragon 720G
RAM: 6 GB
Pamäť: 128 GB
Rozmery a váha: 159,9 x 75,1 x 8,4 mm, 189 gramov
Displej:  6,5 palcový, AMOLED, rozlíšenie 2400 × 1080 pixelov, 90 Hz
Batéria: 4500 mAh
Nabíjanie: 25 W rýchle nabíjanie
Vodeodolnosť: IP67
Fotoaparát: Zadný:

  • hlavný – 64 MP, f/1.8
  • ultraširokouhlý – 12 MP, f/2.2, 123˚
  • makro – 5 MP, f/2.4
  • hĺbkový – 5 MP, f/2.4

Predný:

  • 32 MP, f/2.2
Konektivita: Bluetooth 5.0, NFC, Wi-Fi, LTE, GPS, USB -C

Recenzia Samsung Galaxy A52 je rozdelená na niekoľko častí:

Obsah balenia: Základ ukrátený o slúchadlá

V krabici sa nachádza len úplný základ a nič naviac v nej nenájdete. Patrí tam 15 W nabíjací adaptér, USB-C kábel a základná dokumentácia k smartfónu. Slúchadlá v základnom balení však nenájdete. Obaja predchodcovia, modely Galaxy A50 a Galaxy A51 slúchadlá v balení mali.

Samsung Galaxy A52
Recenzia Samsung Galaxy A52 | Foto: Redakcia

Škoda je, že aj keď Samsung svoj smartfón prezentuje aj s podporou 25W nabíjania, adaptér s potrebným výkonom, na rozdiel od niektorých iných výrobcov, do krabice nepribalil. V prípade modelu Galaxy A72 v balení nachádza len spomínaný 15W adaptér.

 

Recenzia Samsung Galaxy A52: Plast, kov a vodoodolnosť

Prvý dojem zo spracovania tohto smartfónu bol výborný. Smartfón má rozmery 159,9 x 75,1 x 8,4 mm a váži 189 gramov. Za vyššiu hmotnosť môže najmä väčšia batéria. Aj keď by sa vám váha tohto smartfónu mohla zdať vysoká, v ruke ju v podstate až tak neucítite.

Samsung opäť dokazuje, že k výbornému vzhľadu už nie je potrebné sklo. Matný plast na zadnej strane smartfónu pôsobí minimalistickým, no luxusným dojmom. Priestor okolo štvorice fotoaparátov je taktiež z plastu a celá zadná strana, aj s vyvýšením pre modul fotoaparátu je jeden súvislý kus (priestor okolo fotoaparátu sa plynulo vyvyšuje).

Ako nevýhodu hodnotím klzkosť matného povrchu a v tomto prípade by som zvolil tenký priesvitný kryt. Taktiež by som sa možno osobne vyhol bielemu variantu, ktorý by po dlhom čase používania bez obalu nemusel vyzerať dobre.

Bonusom je aj kovový rám po stranách smartfónu. Na vrchnej strane nájdeme sekundárny mikrofón, slot pre SIM karty a jeden reproduktor zo sterea. Ľavá strana je kompletne čistá a vpravo sa nachádza zapínacie tlačidlo a tlačidlá na reguláciu hlasitosti.

Na spodnej strane sa nachádza USB-C port, mikrofón, 3,5mm audio jack a druhý reproduktor zo sterea. Smartfón taktiež disponuje aj certifikáciou IP67 vďaka čomu je odolný voči vode a prachu. Vpredu sa nachádza fotoaparát v diere v displeji, ktorý je chránený sklom Gorilla Glass 5.

Možnosti odomykania: Nič viac, nič menej

Možnosti odomykania dostupné v Samsungu Galaxy A52 poznáme takmer zo všetkých smartfónov. Sú tu dostupné klasické možnosti, ako napríklad vzor, PIN či heslo. V displeji sa nachádza aj optická čítačka odtlačkov prstov. Tá, na to že nejde o ultrasonickú verziu, fungovala veľmi rýchlo a presne a nemám sa na čo sťažovať. Je jasné, že nalepené ochranné sklo by túto čítačku výrazne spomalilo.

Samsung Galaxy A52
Recenzia Samsung Galaxy A52 | Foto: Redakcia

Dostupné sú aj alternatívne možnosti odomykania, ako napríklad Smart Lock od Google, ktorý zjednoduší odomykanie zariadenia napríklad v čase, keď ste doma. Smartfón sa dá odomknúť aj pomocou tváre, no to by som z hľadiska bezpečnosti nepoužíval.

Recenzia Samsung Galaxy A52: 90 Hz AMOLED displej

Galaxy A52 disponuje veľkým, 6,5 palcovým AMOLED displejom s rozlíšením 2400 x 1080 pixelov a 90 Hz obnovovacou frekvenciou. Čo sa týka displejov sú smartfóny od Samsungu špička. Pozorovacie uhly a sýtosť farieb sú skvelé. Typická pre AMOLED a všetky OLED displeje je najmä pravosť čiernej farby. Na displej sa bezproblémovo pozerá aj na priamom slnku, no mne osobne by sa hodil ešte o trošku vyšší jas.

Samsung Galaxy A52
Recenzia Samsung Galaxy A52 | Foto: Redakcia

Nastaviť si môžete napríklad sýtosť farieb, vyváženie bielej a filter modrého svetla. Ako som už spomínal, k dispozícii je aj 90 Hz obnovovacia frekvencia, ktorú si kedykoľvek môžete prepnúť aj na Štandardnú (60 Hz), no nevidím dôvod robiť to. Táto obnovovacia frekvencia je u Samsungu v strednej triede novinkou a výrazne pridáva na plynulosti operačnému systému.

Nechýba ani Always On Display, ktorý spolu s One UI 3.1 ponúkne nové štýly hodín a zobrazovanie notifikácií. Pozitívne hodnotím aj fungovanie a promptnosť automatickej úpravy jasu displeja, ktorá pri prechode z rôzne osvetleného prostredia upravila jas tak, ako mala. Ja osobne však automatickú reguláciu jasu vypínam, pretože ak je to potrebné, upravím si jas sám.

Výkon a pamäť: Čipset od Qualcommu robí svoje

Samsung nastavil cenu modelu Galaxy A52 priamo úmerne jeho špecifikáciám. Je jasné, že za 350 EUR už na trhu nájdeme zariadenia s výkonnejším čipsetom, avšak Samsung je predsa Samsung a prináša so sebou aj iné výhody. O výkon sa tu v tomto prípade stará čipset Snapdragon 720G. Osobne si myslím, že použitie čipsetu od Qualcommu nie je v tomto prípade zlý krok.

Samsung Galaxy A52
Samsung Galaxy A52 | Zdroj: Jakub Marcin

Výkonu má smartfón na bežné používanie viac než dosť. Počas testovania, teda každodenného bežného používania, som nezaznamenal žiadne zaváhania. Smartfón sa pri väčšej záťaži nijak extrémne neprehrieval. Rovnako bolo bezproblémové aj hranie hier, či už tých náročnejších, alebo menej náročných. V benchamrku Geekbench získal Samsung Galaxy A52 MULTI-CORE skóre 1554 a SINGLE-CORE skóre 536 bodov.

Operačná pamäť s veľkosťou 6 GB je taktiež tak akurát. Aplikácie v nej zostávali otvorené ešte dlho po ich minimalizovaní, čo hodnotím pozitívne. Počas bežného používania ostávalo voľných 1,7 GB RAM.

Testovaný model disponoval úložiskom s veľkosťou 128 GB. Takáto veľkosť bežnému, aj náročnejšiemu používateľovi určite stačí. Po nainštalovaní všetkých potrebných aplikácií a ich aktualizácií ostalo voľných ešte približne 100 GB. Úložisko si je možné rozšíriť aj microSD kartou až do veľkosti 1 TB.

Systém: One UI, ktoré nikdy neomrzí

Smartfón Samsung Galaxy A52 prichádza na trh so systémom Android 11, obohateným o najnovšiu dostupnú nadstavbu One UI 3.1. Vďaka tejto nadstavbe ponúkne smartfón množstvo zaujímavých funkcií a možností prispôsobenia, ktoré by čistý Android neponúkol. Ako som už spomínal vyššie, počas testovania som nezaznamenal takmer žiadne záseky a ani žiaden systémový bug. Animácie boli vždy plynulé a bežný používateľ sa nemá na čo sťažovať.

Systém sám o sebe je pekný a prehľadný, domovská obrazovka ponúka množstvo nastavení, či už sú to rôzne zmeny vzhľadu, tém, balíky ikon, zmeny veľkosti mriežky ikon a rôzne iné nastavenia. Vďaka nim si používateľ dokáže vybrať to, čo mu najviac vyhovuje. Všetky nastavenia vzhľadu sú dostupné v aplikácii Galaxy Themes.

Prítomný je tu aj bočný panel, ktorý poznáme aj zo starších modelov, hoci dostupný je v novej verzii. Pôvodne je povolený iba panel s aplikáciami. V nastaveniach si ale môžete aktivovať aj ostatné panely, ako napríklad nástroje, schránku, rýchle voľby a počasie.

Notifikačná lišta je klasická, rovnaká, akú vídame v prípade všetkých Samsung smartfónov. Pravdou je, že dizajnovo sa síce oproti starším verziám nadstavby mierne líši, no jej funkcionalita ostala rovnaká. K dispozícii sú rôzne skratky, od tých najbežnejších, až po tie, ktoré možno nikdy nevyužijete.

Samsung Galaxy A52
Recenzia Samsung Galaxy A52 | Foto: Redakcia

Vybrať si môžete samozrejme aj medzi tmavým a svetlým motívom systému. Je ho možné vypínať a zapínať počas harmonogramu rovnako, ako aj filter modrého svetla, ktorý chráni vaše oči a pomáha vám po používaní smartfónu zaspať.

Systém disponuje aj ponukou rôznych gest, pomocou ktorých si môžete uľahčiť jednotlivé úkony pri používaní vášho smartfónu. Rovnako, ako pri staršej verzii One UI je tu možnosť náhrady za softvérové tlačidlá.

Multimédiá: Stereo, ktoré sa v lacných Samsung smartfónoch nevída

Samsung si v mojich očiach predstavením modelu Galaxy A52 šplhol. Nie len že nechýba 3,5 mm audio jack, ale pridanú hodnotu mu dávajú aj stereo reproduktory. Tie hrajú naozaj veľmi slušne a hlasito. Nebola núdza ani o basy, ktoré na danú cenovú kategóriu robia to, čo majú. Pri zvonení ho je dobre počuť, rovnako ako pri budíku.

Oproti predchodcom sú mínusom chýbajúce slúchadlá v balení. Aj keď je pravdou, že ich väčšina používateľov nevyužije a mnohí už tak či tak prešli na bezdrôtovú alternatívu. Podľa mňa tam však mohli byť.

Samsung Galaxy A52
Recenzia Samsung Galaxy A52 | Foto: Redakcia

Nechýbajú ani rôzne nastavenia zvuku od tých najbežnejších, cez funkcie Dolby Atmos a nastavenia kvality zvuku, až po ekvalizér. Je ich tam jednoducho dostatok na to, aby ste si zvuk prispôsobili podľa seba. Zaujímavosťou je aj funkcia Adapt Sound, kde si môžete nastaviť zvýraznenie jednotlivých frekvencií tak, aby vám to vyhovovalo.

Čo sa mi nepáčilo bol vibračný motorček. Vibrácie aspoň mne osobne neučarovali a pripadali mi trochu lacno.

Konektivita: DualSIM s jedným “ale”

Samsung Galaxy A52 je na tom čo sa týka konektivity jednoznačne dobre. Predáva ako smartfón s podporou dvoch SIM kariet, no má to jeden háčik. V slote na SIM karty je miesta málo. To znamená, že sa musíte rozhodnúť, či chcete obetovať jednu SIM, alebo sa vzdať microSD karty. To je oproti predchodcom je to ďalšie mínus, keďže u nich bolo možné používať dve SIM karty a microSD naraz.

Samozrejmosťou je podpora 5 GHz WiFi sietí, Bluetooth 5.0, NFC a GPS. Signál mobilnej siete hodnotím ako dostačujúci a rovnako tak hodnotím aj silu signálu WiFi v prípade oboch frekvencií. Podporu 5G sietí tu nenájdeme. Ak by ste túžili aj po nej, k dispozícii je aj model Samsung Galaxy A52 5G.

Fotoaparát: Špičkové fotky v strednej triede

Samsung Galaxy A52 prináša pokrok aj čo sa týka fotografií. Hlavnou novinkou je tu optická stabilizácia obrazu, na ktorú Samsung v prípade modelov strednej triedy zabudol. Prítomná je taktiež aj technológia Tetra-binning, ktorá spája pixely s cieľom vytvoriť čo najlepšie fotografie aj za nedostatku svetla. Na zadnej strane nájdeme štyri fotoaparáty a vpredu sa v displeji nachádza jeden selfie snímač.

Zadný fotoaparát

  • hlavný – 64 MP, f/1.8
  • ultraširokouhlý – 12 MP, f/2.2, 123˚
  • makro – 5 MP, f/2.4
  • hĺbkový – 5 MP, f/2.4

Samsung Galaxy A52
Recenzia Samsung Galaxy A52 | Foto: Redakcia

Hlavný snímač má rozlíšenie 64 megapixelov a svetelnosť f/1.8. Smartfón vie z neho vyžmýkať maximum a fotky vyzerajú naozaj perfektne. Nejeden by na prvý pohľad povedal, že boli fotené raz tak drahším smartfónom. Fotografie boli samy o sebe dostatočne ostré, a detaily boli prítomné aj za úbytku svetla. Farby boli krásne živé, pestré a neboli zbytočne presaturované. Vďaka optickej stabilizácií stúpla kvalita fotografií vytvorených v tmavšom prostredí. Musí vám však byť jasné, že v tmavom prostredí nie sú fotografie tým, čím sú počas dňa.

Ultraširokouhlý objektív má rozlíšenie 12 megapixelov, svetelnosť f/2.3 a zorný uhol 123 stupňov. S istotou môžem povedať, že patrí medzi tie lepšie a na jeho výsledné fotografie vytvorené počas dňa sa nemôžem sťažovať. Fotky sú za ideálnych podmienok ostré a dá sa povedať, že na pomery ultraširokouhlého fotoaparátu celkom bohaté na detaily. V tme to už až také dobré nebolo a fotky boli tmavé, neostré a bez detailov. Samozrejme tu je cítiť aj absenciu optickej stabilizácie obrazu.

Ďalší zo zvyšných dvoch objektívov je hĺbkový snímač s rozlíšením 5 megapixelov a makro snímač, taktiež s rozlíšením 5 megapixelov. Makro fotografie na smartfónoch nikdy neboli niečím, čím by sa mohol daný smartfón chváliť a vo väčšine prípadov išlo len o akúsi bonusovú funkciu. Galaxy A52 síce nie je žiadnou extra výnimkou, no makro fotografie vyzerajú podstatne lepšie. Kvalitatívne sú na zdieľanie na sociálnych sieťach viac ako postačujúce.

Testovacie Fotografie (hlavný snímač / ultraširokouhlý snímač)

Makro fotografie

Nočné fotografie

Čo sa týka nočných fotografií, nie je na tom Galaxy A52 vôbec zle. V spolupráci s nočným režimom sú fotografie z hlavného fotoaparátu pekne rozjasnené a nenachádza sa na nich zbytočne veľa preexponovanej plochy. S istým množstvom digitálneho šumu je však treba počítať a je jasné, že s vlajkovými fotomobilmi nemožno tento model porovnávať. Tak či tak, ja osobne som nad rámec spokojný.

Ultraširokouhlý objektív ponúka taktiež funkciu nočného režimu, no tá je tu v podstate zbytočná. Ak sa na fotografii nenachádza aspoň aký-taký zdroj svetla, nočný režim nie je ani poznať. Ako som už spomínal, za nízku kvalitu nočných fotografií môže aj chýbajúca optická stabilizácia pre tento snímač.

Testovacie video

Predný fotoaparát

  • 32 MP, f/2.2
Samsung Galaxy A52
Recenzia Samsung Galaxy A52 | Foto: Redakcia

Predný fotoaparát s rozlíšením 32 megapixelov nie je taktiež na zahodenie. Tak, ako u všetkých fotoaparátov klesá kvalita fotografií priamo úmerne so svetlom dopadajúcim na snímač. Výsledné fotografie sú počas dňa pekne ostré a je na nich dostatočne vidieť detaily tváre. Bezproblémovo funguje aj portrétny režim, ktorý v spolupráci so systémom presne vie, ktorú časť scény rozmazať a ktorú nie.

Testovacie fotografie

Aplikácia

Aplikácia fotoaparátu je pochopiteľne rovnaká, ako na všetkých Samsung smartfónoch s nadstavbou One UI 3.1 a nachádza sa tu množstvo funkcií a režimov. S rýchlosťou aplikácie a prepínania fotoaparátov problém nebol.

Samsung Galaxy A52
Recenzia Samsung Galaxy A52 | Foto: Redakcia

Pri spustení aplikácie sú dostupné skratky pre tri režimy, medzi ktoré patrí ZÁBAVA, JEDNOTLIVÉ SNÍMANIE, FOTOGRAFIA, VIDEO a skratka ĎALŠIE. V možnosti ĎALŠIE následne nájdeme zvyšné funkcie, ktoré si môžete jednoducho umiestniť na panel predvolieb. Nechýba tu napríklad PRO režim, NOČNÝ REŽIM a režim PROFESIONÁLNE VIDEO. PRO režim má určite svoje využitie a ponúkne bohatý výber nastavení.

Videá je možné natáčať predným a zadným fotoaparátom až v rozlíšení 4K pri 30 snímkach za sekundu. Treba však počítať s tým, že 4K video zaberá pomerne viac miesta, ako FullHD. Pri FullHD je tu možnosť natáčať pri 30 a 60 snímkach za sekundu. Je možné taktiež snímať fotografie pri plnom rozlíšení, teda 64 MP.

Aplikácia v základnom režime ponúka tri predvoľby priblíženia 0,5x, 1x a 2x. Mohlo by sa zdať, že je tu v tomto prípade prítomný aj teleobjektív. To však nie je pravda a v prípade dvojnásobného priblíženie ide len o výrez z hlavného fotoaparátu.

Recenzia Samsung Galaxy A52: Batéria

Samsung Galaxy A52 disponuje dostatočne veľkou, 4500 mAh batériu, ktorá zvládne smartfón udržať pri živote aj dva dni. Počas testovania sa nestalo, aby bezdôvodne a rapídne klesli percentá batérie. Rovnako ani pri stand-by režime. Cez noc neubudlo žiadne percento, nakoľko na noc nechávam WiFi vypnuté.

Samsung Galaxy A52
Recenzia Samsung Galaxy A52 | Foto: Redakcia
pre Samsung Galaxy A52 | Zdroj: Jakub Marcin

Galaxy A52 som počas testovania používal aktívne, čo znamená, že telefonovanie, sociálne siete a fotografovanie boli na dennom poriadku. Ako som už spomínal, dva dni výdrže vôbec nie sú problém. Ak sa však rozhodnete zahrať si hry, pozerať videá alebo dať smartfónu jednoducho zabrať, viete ho pokojne vybiť aj za jeden deň. One UI 3.1. už neponúka voľbu troch či štyroch šetriacich režimov batérie. Teraz tu máte len možnosť zapnúť ho a prípadne prispôsobiť.

Test rýchlosti nabíjania

  • 15 minút – 18 %
  • 30 minút – 35 %
  • 45 minút – 53 %
  • 60 minút – 69 %
  • 1 hodina a 35 minút – 100 %

Smartfón taktiež disponuje podporou rýchleho, 25 W nabíjania. Na rozdiel od drahšieho modelu Galaxy A72, nájdete v balení len 15 W nabíjací adaptér, čo je náramná škoda. Ak teda chcete smartfón nabíjať rýchlejšie, musíte si daný adaptér dokúpiť samostatne.

{{shop_name}} od {{product_price}}

 

Recenzia Samsung Galaxy A52: Záverečné hodnotenie

Samsung Galaxy A52 jednoznačne hodnotím ako podarené zariadenie, ktoré má oproti predchodcom čo ponúknuť. Či už je to certifikácia IP67, stereo reproduktory alebo kvalitný fotoaparát.

Samsung Galaxy A52
Recenzia Samsung Galaxy A52 | Foto: Redakcia

Jediným mínusom sú v tomto prípade hlavne väčšie rámčeky okolo displeja a tým druhým jeden chýbajúci slot na SIM karty. Snapdragon 720G v kombinácii so 6 GB zaručí dostatok výkonu na každodenné úkony, či príležitostné hranie hier. Smartfón ako celok hodnotím kladne a som si istý, že jeho kúpou nič nepokazíte. Ak by ste chceli väčší výkon a podporu 5G sietí v tele tohto smartfónu, je tu pre vás aj Samsung Galaxy A52 5G, ktorý už ale stojí o niečo viac.

Konkurencia

OnePlus Nord
OnePlus Nord
OnePlus Nord | Zdroj: Miroslav Schwamberg

OnePlus Nord patrí oproti testovanému modelu o niečo drahší, avšak v základnej verzii má takmer zhodnú cenovku. Procesor Snapdragon 765G v kombinácii s 8 GB, ponúkne dostatok výkonu aj na náročnejšie hry, či multitasking. Nord taktiež disponuje Fluid AMOLED displejom s veľkosťou 6,44 palcov. Nechýbajú dva objektívy selfie fotoaparátu s rozlíšeniami 32 MP + 8 MP. Vzadu nájdeme štyri snímače s rozlíšeniami 48 MP + 8 MP + 5 MP + 2 MP. Nechýba ani podpora 5G sietí či dve pamäťové verzie 128 a 256 GB.

Xiaomi Mi 10T

Xiaomi Mi 10T ponúkne na prednej pohodlne veľký, 6,67 palcový IPS displej s rozlíšením 2400 × 1080 pixelov. Zadnej strane dominuje modul fotoaparátu v tvare štvorca s tromi objektívmi s rozlíšeniami 64 MP + 13 MP + 5 MP. Výkon má na starosti čipset Snapdragon 865, spoločne so 6 GB operačnej pamäte. Prísun energie má na starosti batéria s veľkosťou 5000 mAh s podporou 33 W nabíjania.

7

Samsung Galaxy A52

Samsung Galaxy A52 je novým smartfónom patriacim do rady modelov Galaxy A. Samozrejmosťou je v tomto prípade pekný, 90 Hz AMOLED displej, ktorý má ale o trocha väčšie rámčeky. Výsledné fotografie sú na vysokej úrovni. Hlavný fotoaparát exceluje aj za nedostatku svetla, kedy snímaču pomáha predovšetkým optická stabilizácia. Výkon má na starosti 6GB RAM v kombinácii s procesorom Snapdragon 720G. Batéria má veľkosť 4500 mAh a podporuje rýchle, 25 W nabíjanie. Zadná strana je z matného plastu a rám smartfónu je kovový. Bonusom sú najmä stereo reproduktory a certifikácia IP67. Samsung Galaxy A52 je oproti svojim predchodcom určite krok vpred a jeho kúpa nie je určite na škodu.

zobraziť celú recenziu
80 %
Konštrukcia a dizajn
80 %
Displej
60 %
Výkon
70 %
Výdrž batérie
70 %
Cena
70 %
Fotoaparát

Žiadne

Žiadne
30.3.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+