MojAndroid

Motorola moto g9 play sa snaží priniesť herný smartfón do nižšej cenovej kategórie. Aký je a ako sa to Motorole podarilo? Dozviete sa v dnešnej recenzii.

Motorola moto g9 play

Spomínaný model od Motoroly patrí do cenovej kategórie smartfónov 150 – 200 €. Skôr sa však približuje k spodnej hranici tejto kategórie. Už po obdržaní mobilu ma však prekvapila jedna vec – mobilu chýba ultraširokouhlý objektív. Teda prvé negatívum bolo na svete, druhé vyplýva z výkonu procesora. Telefón, aj napriek čistému systému Android totiž pri prechádzaní medzi aplikáciami váha. Ešte viac to ucítite, ak vám v pozadí bude prebiehať nejaká operácia (napr. aktualizácia aplikácií).


Aby som nebol len negatívny, tak spomeniem skvelú 5000 mAh batériu, ktorá spolu s HD+ displejom vedie k nadštandardnej výdrži. Telefón taktiež celkom dobre pôsobí v ruke a má dobré spracovanie, aj napriek plastovej zadnej a bočnej strane. Najprv som si myslel, že je zadná strana zo skla pretože telefón dostal priesvitný kryt, čo je skôr výsada sklenených mobilov.

Technické špecifikácie:

Operačný systém a nadstavba: Android 10
Čipset: Snapdragon 662 (11 nm)
RAM: 4 GB
Úložisko: 64 GB
Rozmery a váha: 165,2 x 75,7 x 9,2 mm, 200 gramov
Displej: 6,5″, 720×1600 HD+, IPS LCD, 20:9
Batéria: 5000 mAh, Li-Po
Nabíjanie: 20 W nabíjanie
Fotoaparáty: 48 MP, f/1.7, 26mm (hlavný), 1/2.0″, 0.8µm, PDAF
2 MP, f/2.4, (makro)
2 MP, f/2.4, (hĺbkový)
8 MP, f/2.2, (selfie)
Video: 1080p 30/60 fps, Selfie: 1080p 30 fps
Konektivita: Bluetooth 5.0, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, GPS: GLONASS, GALILEO, LTEPP, SUPL, USB-C – USB-C kábel, 3,5 mm jack

Časti recenzie:

Balenie
Konštrukcia a dizajn
Displej
Odomykanie
Výkon a pamäť
Systém
Konektivita
Multimédiá
Fotoaparát
Batéria a nabíjanie
Záverečné zhrnutie
Konkurencia

Balenie: Priehľadný kryt prekvapil

Ak ste si prečítali začiatok tejto recenzie, tak už viete, prečo ma tento kryt prekvapil. Ak nie, tak je to z toho dôvodu, že Motorola moto g9 play je plastový telefón a ku väčšine plastových telefónov kryty nedávajú. Avšak toto je správne rozhodnutie v prípade lesklého plastu, ktorý sa snaží imitovať sklo. V takom prípade sa vám telefón ešte ľahšie poškriabe, než keby ste mali sklenený telefón.

Motorola moto g9 play

V krabici nájdete:

  • Motorolu moto g9 play
  • 20 W rýchlo nabíjačku
  • Dokumentáciu k telefónu
  • Priehľadný kryt
  • Nástroj na vybratie zásuvky SIM kariet

Dá sa povedať, že Motorola moto g9 play má štandardnú výbavu. Nenájdete v balení žiadne bonusy, ako napríklad nálepky alebo dodatočné kryty, ako som obdržal pri recenzovaní OnePlusu 8T.

Konštrukcia a dizajn: Lesklý plast, ktorý sa tvári ako sklo

Motorola moto g9 play ma na prvý pohľad oklamala, že má zadnú stranu tvorenú sklom. Bolo to spôsobené aj tým, že mala na sebe ochranný kryt, ktorý ako som spomínal, je výsadou sklenených telefónov. Taktiež má lesklý plast, ktorý na prvý pohľad vyzerá ako sklo. Jednoduché poklepanie prstom alebo dotyk vám prezradia, že je to len obyčajný plast.

Motorola moto g9 play pôsobí v ruke tak trochu ako tehla. Môže za to jej mierne hranatý dizajn, vyššia hrúbka a vyššia váha. To sa však dalo čakať, nakoľko má telefón 5000 mAh batériu. Rozmery tohto mobilu sú 165.2 x 75.7 x 9.2 mm a váha je 200 gramov.

Práve tých 9,2 mm vám už môžu v ruke prekážať. Tak som si to odsledoval aspoň ja pri recenzovaní mobilov s podobnou batériou a rozmermi. Taký OnePlus 8T, ktorý som recenzoval nedávno, mal hrúbku 8,4 mm a vôbec mi telefón neprišiel hrubý. Je pravda, že nemá 5000 mAh batériu, ale “len” 4500 mAh.

V strednej triede častokrát nájdete aj skvelo a tradične vybavené smartfóny. Výnimkou nie je ani táto Motorola, ktorá prináša starý dobrý 3,5 mm jack na vrchnej strane zariadenia. Vedľa neho je malá dierka, ktorá predstavuje dodatočný mikrofón, ktorý slúži na tlmenie hluku okolia pri hovoroch.

Motorola moto g9 play

Na spodnej strane nájdete USB-C vstup, ktorý podporuje až 20 W rýchlo nabíjanie. Okrem neho je tu ešte hlavný mikrofón a reproduktor. O tom ako hraje, si povieme nižšie v sekcii Multimédia.

Motorola moto g9 play

Na ľavej strane sa nachádza len tradičný šuplík na SIM karty, kde vložíte dve SIM karty a ešte tu nájdete jedno miesto pre microSD kartu. Ako som spomínal, parádna výbava, ktorá sa nevidí ani u vlajkových lodí.

Motorola moto g9 play

Na pravej strane už tradične sa nachádza tlačidlo vypnutia/zapnutia obrazovky, tlačidlo na ovládanie hlasitosti a tlačidlo, ktoré spúšťa hlasového asistenta Google. Toto tlačidlo je u Motoroly tradíciou, podobne ako aj drsné textúrované tlačidlo zapnutia obrazovky. Tieto dodatočné prvky telefónu dávajú malý pocit luxusu. Škoda len, že v prípade tohto modelu sú tlačidlá plytké a bez kliknutia. Takže dojem z tlačidiel sa vyrovnal.

Motorola moto g9 play

Displej: Tradičné LCD-čko s bradou a výrezom

Motorola moto g9 play v tejto oblasti nevyniká. Ponúka priemerný 6,5″ IPS LCD displej s mierne horším rozlíšením, ktoré sa však v tejto cenovej triede (pod 200 €) miestami ukazuje. Hovorím o HD+ rozlíšení – 720×1600 pixelov. Nižšie rozlíšenie si určite všimnete, ak prichádzate z mobilu, ktoré má FullHD+ rozlíšenie. Všade, no najmä okolo písmen si určite všimnete malé rozmazanie a ak sa lepšie pozriete, tak aj pixely.

Motorola moto g9 play

Displej zaberá 82,2 % prednej strany obrazovky. Štandardom je aspoň 84 %, nech tá brada nie je taká výrazná. Motorola zrejme na displeji šetrila. To sa prejavilo aj na najnižšej úrovni jasu – bude vás oslepovať v úplnej tme. Najvyššia úroveň jasu je na tom celkom dobre.

Kvalita podania farieb na tom taktiež nie je najlepšie. Biela farba má akýsi modrý nádych a neurobíte s tým vôbec nič. V nastaveniach máte len možnosť Farby, ktorá má tri prednastavené hodnoty – Sýte, Prirodzené a Zosilnené. Chýba mi tu typické RGB nastavenie, ktoré ponúka väčšina iných výrobcov.

Odomykanie – Starý dobrý snímač na zadnej strane

Oceňujem, že Motorola nešla cestou väčšiny smartfónov v strednej triede a nestrčila snímač odtlačkov prstov do tlačidla vypnutia/zapnutia obrazovky. Ponechala ho pekne na zadnej strane tak, ako je to pre väčšinu používateľov najlepšie.

Ten funguje spoľahlivo a odomkne vám smartfón približne do pol sekundy. Rovnakú rýchlosť získate aj pri odomykaní tvárou. To funguje štandardne – najprv si pridáte svoju tvár cez Nastavenie odomykania tvárou a prípadne zapnete dodatočné možnosti. Tie sú Obchádzať uzamknutú obrazovku alebo Odomknúť zdvihnutím.

Prvá spomínaná možnosť vám umožní priamo odomknúť smartfón, bez dodatočného potiahnutia po odomknutí. Druhá možnosť umožní automatické hľadanie tváre po zodvihnutí mobilu.

Motorole moto g9 play sa veľmi nechce odomykať, ak máte na tvári rúško. Keď som doma zisťoval ako nízko si ho mám dať, aby sa mobil odomkol, prišiel som na to, že až pod pery. Ak končilo vo výške pier, tak sa telefón nechcel odomknúť. Nepodarilo sa mi to oklamať, ani dodatočným pridaním tváre s rúškom aspoň pod nosom.

Škoda len, že odtlačok prsta neponúka žiadne dodatočné nastavenia. Privítal by som tu gestá snímača odtlačkov prstov. Tie by mohli ovládať hudbu posunutím prsta doľava alebo doprava alebo prípadne dvojitým poťukaním by ste vedeli priamo spustiť nejaké aplikáciu.

Ak nedôverujete týmto dvom možnostiam, máte tu ešte staré dobré možnosti – PIN, heslo alebo vzor. Minimálne PIN použijete tak či tak, keďže bez neho nespustíte ani len odomykanie odtlačkom prsta alebo tváre.

Výkon a pamäť – Na náročnejšie 3D hry určite nie je

Motorolu moto g9 play poháňa slabší procesor Snapdragon 662. Určite nie je najslabší, ale nie je ani nejako extra výkonný. Je len o 10 % výkonnejší ako procesor v nedávno recenzovanom Honore 10X Lite. Snapdragon 662 bol vyrobený dnes už starším, 11 nm procesom. Tomu sekunduje 4 GB RAM, čo nie je zlé číslo.

Len priemerný výkon potvrdzujú aj čísla v benchmarkoch. Gekebench zaznamenal mierne podpriemerné skóre pre jedno jadro (313), ale aj pre všetky jadrá dokopy (1369). O niečo lepšie je na tom AnTuTu, ktoré zaznamenalo priemerné skóre (približne 175 000). Grafický benchamark 3DMark – Wildlife ukázal až hlboko podpriemerné čísla (374).

Systém je ale inak celkom dobre odladený a ak mu chcete dať výrazne zabrať, dá sa to, ale len ak scrollujete cez veľmi dlhý zoznam aplikácií. Až vtedy som zaznamenal výrazné spomalenia systému. Občasne si však môžete všimnúť nejaké zaváhanie pri prechode medzi aplikáciami.

Multitasking inak ide celkom fajn, aj napriek 4 GB RAM. Pravdepodobne je to zásluhou prakticky čistého Androidu, v ktorom je len zopár Moto aplikácií (k ním sa dostanem neskôr).

Aktívne som hral aj dvojicu hier na tomto mobile – jednu náročnú (Shadowgun Legends) a jednu 2D jednoduchú (Among Us). Spomínaný Shadowgun išiel prekvapivo celkom dobre, aj keď hral som len na strednom nastavení. Among Us je jednoduchá kreslená 2D hra, takže tá samozrejme išla bez problémov. Pri hraní sa telefón veľmi nezohrieva, to skôr pri nabíjaní (k tomu taktiež niečo neskôr).

Systém: Prevažne čistý Android s pár drobnými vylepšeniami

Motorola moto g9 play využíva čistý Android vo verzii 10. Je okorenený len drobnými vylepšeniami od Motoroly, ktoré sa nazývajú Moto Akcie. V tých si dokážete zapnúť množstvo šikovných funkcií.

Okrem toho tu nájdete už len základné Google aplikácie, ktoré sa vám nainštalujú pri prvom spustení. Ich prehľad máte nižšie.

Moto Akcie

Osobne mám najradšej funkciu s názvom Náhľad obrazovky. To je taký “always-on displej” od Motoroly. V úvodzovkách je preto, lebo to nie je doslova always-on displej, ako majú zariadenia s OLED displejmi. Je to však prehľad notifikácií, ktorý sa zapne kedykoľvek, keď vám príde nové upozornenie. Taktiež pri pohnutí s mobilom si viete zobraziť tento prehľad (ehm náhľad). Následne môžete ťuknúť na notifikáciu a zobraziť si jej obsah. Funguje to skvele pre sociálne siete, ale aj pre e-maily alebo počasie.

Ešte jednu funkciu mám rád a to je možnosť upraviť si vlastný štýl. Toto nájdete v kategórii Prispôsobenie telefónu v aplikácii Moto. Tá vám umožní zvoliť si vlastnú farbu prepínača, pozadia ikoniek v ovládacom paneli, písmo a tvar ikon aplikácií. Okrem troch pred pripravených si viete vytvoriť aj svoje vlastné štýly.

Okrem toho si môžete v Prispôsobení telefónu meniť aj tapety (vybrať z vlastných fotiek, tapiet v zariadení alebo stiahnuť z internetu). Taktiež tam nájdete možnosť úpravy rozloženia aplikácií na domovskej obrazovke alebo v menu s aplikáciami.

Ďalšia kategória sú Gestá. Tu nájdete šikovné gestá, ako napríklad otočenie zápästia pre zapnutie fotoaparátu. Taktiež môžete iným potrasením zapnúť baterku.

Nasleduje kategória Obrazovka, v ktorej sa nachádza aj moja obľúbená funkcia Náhľad obrazovky. Okrem nej tu však ešte je aj Vnímavá obrazovka (telefón sa na vás “pozerá”, či sa aj vy dívate na neho) alebo Súprava nástrojov pre snímky obrazovky. To vám umožní rýchlo upraviť snímku obrazovky po nasnímaní.

Nakoniec je tu ešte kategória Zábava, v ktorej môžete povoliť alebo zakázať ovládací panel, ktorým viete blokovať notifikácie (Gametime). Taktiež je tu niečo, čo osobne dlhé roky poznám – ovládanie prehrávanie pomocou tlačidiel hlasitosti. Je to fajn funkcia, ktorá vám umožní preskakovať skladby bez zapnutia obrazovky. Jednoducho stlačte tlačidlo pridať alebo odobrať hlasitosť.

Nakoniec tu už je len tradičný Moto widget na domovskej obrazovke. Stlačením šípky ho viete prepínať – môže vám ukazovať dátum čas a počasie naraz alebo len dátum a čas, len kroky alebo len počasie.

Konektivita: Povinná výbava

Motorola moto g9 play vás svojou výbavou nejako extra neprekvapí, ale ani nesklame. Obsahuje všetko, čo by ste od nej očakávali. Má NFC, GPS, dobré Wi-Fi, ktoré už tradične na lacných smartfónoch nepodporuje 5 GHz.

Musím pochváliť veľmi dobrý príjem signálu, za ktorým je podľa mojej úvahy plastová konštrukcia zariadenia. Väčšina drahších smartfónov je kovová (hliníková) a kov neprepúšťa až tak dobre signál k anténam. Výrobcovia sa to snažili vylepšiť anténami na vonkajšej strane konštrukcie, ale akosi to až tak nepomáha.

Motorola moto g9 play podporuje až dve SIM karty súčasne. Taktiež podporuje aj microSD kartu, ale za cenu obsadenia jedného slotu na SIM kartu. Tak si budete musieť vybrať, či chcete využívať dve SIM karty alebo mať microSD kartu v mobile.

To, že držíte lacnejší mobil si všimnete aj pri hovoroch. Predný reproduktor znie akosi umelo, čo je bežná vec týchto lacnejších mobilov. Inak nemám k telefonovaniu iné výhrady.

Telefón taktiež podporuje aj RCS správy. Ak ste vy, ako odosielateľ na podporovanom zariadení pripojený k internetu (a aj príjemca), tak miesto obyčajnej SMS správy dokážete poslať správu cez internet. Google to nazýva Četová funkcia. Je to jeho alternatíva na konkurenčné iMessages, ktoré majú smartfóny od Apple.

Multimédiá: Taktiež len základná výbava

Motorola moto g9 play neprináša stereo reproduktory, ktoré už pomaly ale isto prichádzajú aj do cenovej kategórie pod 200 €. Očakávať ich môžeme, keď na náš trh dorazia najnovšie prídavky do série Redmi Note 9 5G, ktoré boli predstavené len pred pár dňami. Trochu drahšie smartfóny, ako napríklad Poco X3 ich už majú.

Reproduktor Motoroly moto g9 play nie je nejaký výnimočný. Nehrá zle, dá sa povedať, že tak priemerne. Má však celkom dobrú hlasitosť, čo možno niektorí oceníte.

Motorola modelu g9 play pribalila do výbavy aj 3,5 mm jack, ktorý veľmi rád vidím. Je to z toho dôvodu, že podobne ako podpora microSD kariet sa stáva skôr raritou. Priznám sa, že som ho testoval len krátko, nakoľko som používateľ Bluetooth slúchadiel, keďže mojim primárnym telefónom je Xiaomi Mi 9 bez 3,5 mm jacku.

Spomínaný 3,5 mm jack umožňuje Motorole mať aj FM rádio. To síce dokáže fungovať aj bez slúchadiel, ale tie sa už viac ako desaťročie odporúčajú pri používaní rádia na mobile. FM rádio na Motorole má prekvapivo veľké množstvo funkcií. Páči sa mi aj jeho prevedenie do detailov – ukáže vám nielen názov stanice, ale aj reláciu, ktorá v rádiu momentálne beží.

Cez rádio sa mi podarilo dostať k zabudovanému ekvalizéru, ktorý Motorola ponúka. Ten je tiež celkom detailný a umožňuje vám jednotlivé nastavenia upraviť si po svojom alebo využiť nejaké pred pripravené profily. Motorola ho nazýva Zvukové efekty.

Keďže ide o prakticky čistý Android, ktorý obsahuje len aplikácie od Googlu, tak vám tu budú chýbať poriadne prehrávače hudby a videa. Na hudbu tu máte YouTube Music, ktorý toho veľa zadarmo a offline nezmôže a na videá tak akurát aplikáciu Google Fotky. Odporúčam vám teda nejaké aplikácie doinštalovať. Na videá mám rád VLC, ktoré môžete poznať aj z PC a na hudbu akurát tak platený Poweramp, ktorý je možné vyskúšať aj zadarmo (widget nižšie).

VLC for Android
VLC for Android
Developer: Videolabs
Price: Free
  • VLC for Android Screenshot
  • VLC for Android Screenshot
  • VLC for Android Screenshot
  • VLC for Android Screenshot
  • VLC for Android Screenshot
  • VLC for Android Screenshot
  • VLC for Android Screenshot
  • VLC for Android Screenshot
  • VLC for Android Screenshot
  • VLC for Android Screenshot
  • VLC for Android Screenshot
  • VLC for Android Screenshot
  • VLC for Android Screenshot
  • VLC for Android Screenshot
  • VLC for Android Screenshot
  • VLC for Android Screenshot
  • VLC for Android Screenshot
  • VLC for Android Screenshot
  • VLC for Android Screenshot
  • VLC for Android Screenshot
  • VLC for Android Screenshot
  • VLC for Android Screenshot
  • VLC for Android Screenshot
  • VLC for Android Screenshot
  • VLC for Android Screenshot
  • VLC for Android Screenshot
  • VLC for Android Screenshot
  • VLC for Android Screenshot
  • VLC for Android Screenshot
  • VLC for Android Screenshot
  • VLC for Android Screenshot
Poweramp
Poweramp
  • Poweramp Screenshot
  • Poweramp Screenshot
  • Poweramp Screenshot
  • Poweramp Screenshot
  • Poweramp Screenshot
  • Poweramp Screenshot
  • Poweramp Screenshot
  • Poweramp Screenshot
  • Poweramp Screenshot
  • Poweramp Screenshot
  • Poweramp Screenshot
  • Poweramp Screenshot
  • Poweramp Screenshot
  • Poweramp Screenshot
  • Poweramp Screenshot
  • Poweramp Screenshot
  • Poweramp Screenshot
  • Poweramp Screenshot

Fotoaparát: Pri dobrom svetle dobré fotky

Asi to je už štandardom, ale telefóny za 150 € fotia dobré fotky, len ak majú dobré svetlo pri fotení. Môžete si to všimnúť na fotkách nižšie, napríklad na tých so snehom. Akonáhle sa však už blíži tma, kvalita fotiek ide výrazne dole.

Motorola moto g9 play má 48 MP hlavný snímač a dva 2 MP snímače. Tie slúžia na zachytávanie informácií o hĺbke objektov (hĺbkový snímač) a druhý slúži na fotky zblízka (makro). Sú tam hlavne do počtu, keďže hĺbkový snímač dokáže nahradiť kvalitný softvér (videli sme to na predošlých generáciách Google Pixel telefónoch).

Aplikácia Fotoaparát je tu taká jednoduchá a minimalistická. Je však inteligentná a dokáže vám navrhnúť správny režim (ak je tma, navrhne vám Nočné osvetlenie). Skvelým prídavkom je aj zabudovanie Google Lens, čo vám pomôže analyzovať objekty na fotografii. Vďaka tejto funkcii viete odfotiť objekt, ktorý nepoznáte a aplikácia ho pravdepodobne rozpozná (funguje to skvele aj na ovocie a kvety….osobne vyskúšané).

Ukážkové fotografie:

Nočný režim (zapnutý napravo)

Režim jednej farby

Tento režim ma skutočne zaujal, ak zvolíte jednu konkrétnu farbu, celá fotka sa premení na čiernobielu, okrem tej jednej farby. Nefunguje to síce úplne dokonalo (fotka so sprchou), ale pri niektorých jasne zreteľných farbách (fľaša) to funguje veľmi dobre.

Videá

Prvé video je so zapnutou elektronickou stabilizáciou obrazu, ktorej prítomnosť ma prekvapila. Čo ma však prekvapilo tiež, avšak v negatívnom slova zmysle je trhanie obrazu a neustále preostrovanie. Myslel som si, že sa to s vypnutou stabilizáciou zlepší, ale nezlepšilo sa (video č. 2).

Batéria: Je problém ju vybiť

Motorola moto g9 play obsahuje 5000 mAh batériu, čo je skvelé číslo. Spolu so šetrným HD+ displejom a nenáročným procesorom sa vám postarajú o niekoľkodňovú výdrž. Podarilo sa mi na jedno nabitie dosiahnuť takmer až 9 hodín zapnutej obrazovky pri náročnom používaní (časté streamovanie videa, hranie hier a pod.).

Avšak problém je aj nabiť túto batériu. Telefón síce podporuje 20 W rýchlo nabíjanie, avšak pri kapacite 5000 mAh sa nedá hovoriť o rýchlo nabíjaní. Kompletné nabitie z nuly na sto percent telefónu totiž trvalo 2 hodiny a 20 minút.

Priebeh nabíjania:

  • 15 min. – 18 %
  • 30 min. – 34 %
  • 45 min. – 49 %
  • 60 min. – 61 %
  • Kompletné nabitie: 2 hod. 20 min.

Pri takto lacnom telefóne však za to stojí toto dlhé nabitie. Väčšina ľudí používa telefón v priemere 2-3 hodiny denne, čo odpovedá takmer 4 dňom výdrže bez nabíjačky. Som neskutočne rád, že sa výdrž smartfónov konečne posunula ďaleko od telefónov na jeden deň, ako to bolo zvykom približne do roku 2013.

Záverečné zhodnotenie

Motorola moto g9 play je určená nenáročným hráčom. Poskytuje dostatok grafického výkonu aj na náročnejšie hry, avšak len do stredných detailov. Taktiež ponúka jednoznačne skvelú výdrž na jedno nabitie, čo je užitočné hlavne, ak veľa hráte.

Ako väčšina herných telefónov, tak aj tento telefón kvôli svojmu výkonu utrpel na schopnostiach fotiť. Chýba mu napríklad ultraširokouhlý snímač a hlavný snímač robí dobré fotky len pri výbornom osvetlení. Video je na tom ešte horšie, chýbajú snímky, neustále na niečo zaostruje a subjekty sú preostrené. Hry by ste si užili o niečo viac, ak by mal telefón FullHD+ rozlíšenie.

Telefón však prekvapí v detailoch, akými je napríklad čistý Android so skvelými Moto aplikáciami, z ktorých sa mi najviac páčila špeciálna forma upozornení na zamknutej obrazovke. Výnimočný je aj vibračný motorček, ktorý prekonáva väčšinou konkurentov v tejto cenovej oblasti a podobne je na tom aj v oblasti zvuku. Kvalita reproduktora je taktiež mierne výnimočná, hlavne v oblasti hlasitosti.


Konkurencia

Redmi Note 9

redmi note 9Redmi Note 9 prakticky nepozná konkurenciu. Za cenu okolo 180 € získate výkonnejší smartfón než Motorola moto g9 play, aj s lepším displejom a pravdepodobne lepšími fotoaparátmi (selfie objektív má 13 MP vs. 8 MP na Motorole a taktiež má Redmi 8 MP ultraširokouhlý objektív).

Nevýhodou môže byť to, že dostanete len 3 GB RAM (Motorola g9 play má 4 GB) a trochu pomalšie nabíjanie (18 W vs. 20 W). Avšak osobne si myslím, že to za to stojí (hlavne fakt, že Redmi má FullHD+ rozlíšenie). Rozhodujúcim faktorom pre vás môže byť ešte používateľské prostredie – Motorola má čistý Android, kým Xiaomi, teda Redmi má nadstavbu MIUI 12.


Samsung Galaxy A21s

Samsung Galaxy A21s fotoaparatSamsung Galaxy A21s je taktiež zariadenie, ktoré sa pohybuje v cenovej kategórii Motoroly moto g9 play. Ponúkne moderne vyzerajúci vzhľad s displejom, ktorý má dierku na selfie kameru, miesto typického výrezu, ktorý má Motorola. Avšak ten displej nie je AMOLED, ako je typické u Samsungu, ale len LCD panel s HD+ rozlíšením (ako má aj Motorola). Obe majú podpriemerný displej, aj v oblasti kvality zobrazenia.

Samsung vám však za cenu okolo 180 € ponúkne len 3 GB RAM a 32 GB úložisko (Motorola má 4/64 GB). Taktiež má slabší procesor, než Motorola, ale lepšie fotoaparáty, aj s ultraširokouhlým objektívom. Posledný rozhodujúci faktor môže byť opäť nadstavba – Samsung používa vlastnú nadstavbu OneUI 2.0. Taktiež má Samsung Galaxy A21s len 15 W nabíjanie 5000 mAh batérie a nie 20 W ako Motorola.


Huawei P40 Lite E

Huawei P40 Lite EHuawei P40 Lite E je podobný model ako je Motorola moto g9 play. Má však niekoľko vážnejších nedostatkov. Najhlavnejším bude asi absencia Google aplikácií. Ďalej fakt, že nedostal aktualizáciu na Android 10 bude asi tiež problém. Jeho 4000 mAh batéria s 10 W nabíjaním cez microUSB port je podradnejšia než 5000 mAh batéria pri Motorole, ktorá podporuje až 20 W nabíjanie.

V oblasti výkonu je na tom podobne – Kirin 710F má v AnTuTu výkon okolo 150 000, rovnako ako Snapdragon 662 u Motoroly. Taktiež má 4 GB RAM a 64 GB vnútornej pamäte, ako má Motorola. Fotoaparáty vyzerajú na papieri rovnako s tým, že aj Huawei P40 Lite E má 8 MP ultraširokouhlý fotoaparát, kým Motorola nie. Nakoniec ešte otázka nadstavby – preferujete EMUI 9 alebo čistý Android?


4.7

Motorola moto g9 play

Motorola moto g9 play je zrejme zameraná na hráčov, ktorí nemajú stovky eur na lepší herný telefón. Je to v poriadku, avšak ako väčšina herných telefónov, aj tento doplatil na svoj grafický výkon. Prišiel totiž o kvalitnejšie fotoaparáty, kde ultraširokouhlý objektív chýba úplne. Ľahšie hry však zvláda dostatočne (zahráte si na ňom aj PUBG, ale s nižšími detailami). Za najväčšie výhody považujem už typické "Motorola" prvky. Kvalitnejší vibračný motorček ako je priemer a aj kvalitnejší reproduktor. Taktiež Moto aplikácie prinášajú do tejto dostupnej rady smartfónov skvelé funkcie, ktoré pri konkurencii nemajú ani dvakrát lepšie mobily. Môžme spomenúť napríklad náhradu always-on displeja, ktorý sa zapne pri pohnutí s mobilom alebo pri notifikácií.zobraziť celú recenziu
30 %
Konštrukcia a dizajn
40 %
Displej
30 %
Výkon
100 %
Výdrž batérie
50 %
Cena
30 %
Fotoaparát

  • Skvelá výdrž
  • Priesvitný kryt aj pri plastovom mobile
  • Elektronická stabilizácia obrazu (pri videách)
  • Dobrý reproduktor
  • Kvalitný vibračný motorček
  • Moto aplikácie

  • Chýba ultraširokouhlý objektív (mohol byť miesto dvoch zbytočných objektívov)
  • Len HD+ rozlíšenie a slabší displej
  • Priemerný fotoaparát
  • Lesklá plastová konštrukcia
  • Slabší procesor (mierne záseky v systéme)
5.12.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+