MojAndroid

Huawei to tesne pred záverom roka 2020 rozbalil v nižšej strednej triedy s dvojicou nových modelov Huawei P Smart 2021 a Honor 10X Lite, ktoré sa na seba nápadne ponášajú, a až na drobné rozdiely ide skutočne o hrdé dvojičky.

Obidva modely na prvý pohľad vyzerajú atraktívne, no po bližšom skúmaní prichádza precitnutie, ktoré poukazuje na viacero nedostatkov. A tie môžu byť pre časť potenciálnych záujemcov až príliš silnými argumentmi proti týmto inak vcelku zaujímavým modelom. Základy sú zvládnuté dobre, no ako to už býva zvykom, celé je to o detailoch. Poďme však pekne po poriadku, tak ako to má byť. 

Huawei P Smart 2021 na trh prichádza ako pomyselný nástupca modelu Huawei P Smart 2019, no kvôli situácii, v ktorej sa Huawei dlhodobo nachádza, to nemá vôbec ľahké. Zvolený názov evokuje, že by malo ísť o kúsok pripravený pre rok 2021, no okamžite tu vyvstáva jasná otázka: Zvláda sa vôbec popasovať s rokom 2020? 

Celé to v prvom rade dosť závisí od toho, čo vlastne človek očakáva. Predsa len, s cenovkou na úrovni 200€ sa pohybujeme skutočne v nižších sférach strednej triedy. Niektoré veci sa preto odpustiť dajú, iné sú stále prakticky neodpustiteľné. 

Dôležitejšie je však to, že konkurencia nespí a rozhodne nemá zviazané ruky tak ako Huawei. Ten sa síce snaží v danej situácii vyťažiť maximum, no absencia Google služieb a starší hardvér sa prehliadajú len veľmi ťažko. Huawei P Smart 2021 pôsobí ako akýsi miešanec pohybujúci sa na smutnom pomedzí medzi prijateľným potešením a drvivým sklamaním.


Technické špecifikácie:

Operačný systém a nadstavba: Android 10, EMUI 10.1
Čipset: Kirin 710A (14 nm+)
RAM: 4 GB
Úložisko: 128 GB
Rozmery a váha: 165,7 x 76,9 x 9,3 mm, 206 gramov
Displej: 6,67″, FullHD+, IPS LCD, 20:9
Batéria: 5000 mAh, Li-Po
Nabíjanie: 22,5 W nabíjanie
Fotoaparáty: 48 MP, f/1.8, 26mm (hlavný), 1/2.0″, 0.8µm, PDAF
8 MP, f/2.4, 120˚ (ultraširokouhlý), 1/4.0″, 1.12µm
2 MP, f/2.4, (makro)
2 MP, f/2.4, (hĺbkový)
8 MP, f/2.0, (selfie)
Video: 1080p 30/60 fps, Selfie: 1080p 30 fps
Konektivita: Bluetooth 5.1, Wi-Fi 802.11 b/g/n, GPS: GLONASS, BDS, USB-C – USB-C kábel, 3,5 mm jack
Cena

Konštrukcia

P Smart 2021 je vďaka svojmu displeju veľkým smartfónom – 165,7 x 76,9 x 9,3 mm. Batéria s vysokou kapacitou sa zase podpisuje na jeho váhe 206 gramov. Na papieri to teda nevyzerá príliš vábne, priam neohrabane.

V skutočnosti sa však táto novinka v ruke drží veľmi dobre. Kvalita spracovania aj vyhotovenie napriek použitiu plastu pôsobia veľmi dobre. Dizajnovo ide o zaujímavý, takmer elegantný, kúsok bez väčších výstrelkov. Drobným neduhom lesklého plastu je extrémne zachytávanie odtlačkov, prachu a špiny.

Spodnú stranu smartfónu obýva 3,5 mm jack, USB-C port, reproduktor a mikrofón. Na ľavej strane sa ako obvykle nachádza slot s lištou na SIM a microSD karty. Zad je čistý a dominuje mu len štvorica fotoaparátov v ľavom hornom rohu.

Snímač odtlačkov je zabudovaný v tlačidla napájania umiestnenom na pravej strane smartfónu, kúsok za jej stredom. Snímač funguje skutočne veľmi dobre. Odomknutie je bleskové a bezproblémové. Počas času, čo som mal smartfón k dispozícii nedošlo k situácii, kedy by som so snímačom nejakým spôsobom zápasil. Práve naopak, bol som s ním veľmi spokojný. 

Displej

Huawei P Smart 2021 je vybavený solídnym 6,7-palcovým IPS panelom s rozlíšením 2400 x 1080 pixelov, stranovým pomerom 20:9 a obnovovacou frekvenciou 60 Hz. V strede jeho hornej časti sa nachádza otvor, v ktorom je umiestnený predný fotoaparát. Displej, hoci pomerne základný, patrí medzi jednu z predností tohto smartfónu.

Je príjemne veľký a dobre čitateľný, akurát neviem ako je na tom s jasom na priamom slnku. Smartfón som totiž používal počas pochmúrnej jesene, kedy sme tu ostré slnko veru akosi nemali. Displej sa spočiatku síce môže zdať trocha natiahnutý, no zvyká sa naňho veľmi rýchlo.

Výkon a pamäť

Pre mnohých môže byť kameňom úrazu použitý procesor Kirin 710A, ktorý nepatrí medzi práve najvýkonnejšie modely. V podstate by to nemusel byť zas taký veľký problém, pretože pri používaní bežných aplikácií ani pri práci so systémom sa vďaka dobrej optimalizácii vyslovene netrápi. Ale…

Problémom je to v celkovom kontexte a pri porovnaní s konkurenciou, ktorá za podobné peniaze proste dokáže ponúknuť omnoho lepší hardvér. A keď si raz môžete vyberať, tak prečo siahnuť po slabšom kúsku? V tom je celý problém. Konkurencia hrá prím a nový P Smart s tým toho veľa nespraví.

Do vienka dostal 4 GB RAM a solídne 128 GB úložisko, z ktorého je používateľsky prístupných približne 110 GB. Ak by to náhodou nestačilo, tak je tu možnosť siahnuť po microSD karte a priestor si tak rozšíriť až o ďalších 512 GB. Ako som spomínal v úvode, pohybujeme sa v nižšej strednej triede, takže od tejto hardvérovej výbavy by zázraky čakal asi len málokto. Základné používanie je fajn, no keď trochu pritlačíte, tak limity odhalíte veľmi rýchlo. 

Systém

V tejto oblasti je na tom Huawei P Smart 2021 rovnako ako už recenzovaný Honor 10X Lite. Nadstavba síce môže niesť iný názov, no pod pozlátkom je to všetko rovnaké. Operačným systémom je Android 10, v tomto prípade v kombinácii s EMUI 10.1. Beh je svižný a nadstavba EMUI príjemná. Aj v prípade, že sa s ňou stretávate prvýkrát, tak nebudete mať žiaden problém.

Najdôležitejšie, čo v súvislosti s týmto smartfónom potrebujete vedieť, je to, že nemôžete počítať so žiadnymi Google aplikáciami. Práve toto je skutočnosť, ktorá vás ako čerstvého majiteľa tohto smartfónu dostane asi najviac.

Bude to chcieť trochu zvyku, zoznámenie s obchodom AppGallery a asi aj hodne trpezlivosti, pretože zistíte, že niektoré z doteraz samozrejmých vecí nakoniec nie sú až také samozrejmé. 

Nakoniec je to ale celé o zvyku. Ponuka AppGallery sa pozvoľna ale stabilne rozrastá a dostupné sú aj ďalšie chodníčky ako sa dopracovať k svojim obľúbeným aplikáciám. Veľkým pomocníkom je vyhľadávač Patel Search. Ten nájdete aplikácie v rôznych zdrojoch a umožní jednoduchú inštaláciu stlačením jedného tlačidla. Stačí prekonať prvotný šok. Potom to už veru nie je vôbec také zlé.

Fotoaparát

Fotovýbava Huawei P Smart 2021 pozostáva zo štvorice zadných snímačov: 48 Mpx hlavný snímač, 8 Mpx ultraširokouhlý snímač, 2 Mpx makro a 2 Mpx hĺbkový snímač. Vec sa má tak, že kvalita fotovýbavy zodpovedá cenovej hladine, v ktorej sa pohybujeme.

Z celkovej výbavy produkuje pekné výsledky vlastne len hlavný snímač. Ostatné majú svoje neduhy. Či už ide o problém s ostrosťou scény alebo nízkym rozlíšením a zaostrením. Spokojný som jednoducho bol len s výsledkami hlavného snímača, a aj to nie vždy. Pri dobrom osvetlení sú fotky dobré a niekedy sa podarí aj vyslovene vynikajúci kúsok. Pomáha k tomu umelá inteligencia.

Dosť ma sklamal nočný režim. Automatika často dokázala vytvoriť omnoho kvalitnejšie snímky, než režim, ktorý je špeciálne určený do tmy. Ten scénu síce dokáže poriadne zosvetliť, no niekedy to preháňa a veľa svetla si vyberá privysokú daň.

Záznam videa spadá do kategórie primeranej priemernosti. Sklame absencia stabilizácie obrazu, ako aj to, že smartfón si poradí s Full HD videom pri 30 alebo 60 fps. Na 4k zabudnite. To je nad sily hardvéru.

Konektivita

Ponúkaná konektivita by sa dala označiť ako základná. P Smart 2021 disponuje Wi-Fi bez podpory 5 Ghz sietí, Bluetooth 5.1, GPS, USB-C a dokonca tu nájdeme aj 3,5 mm audio jack, ktorý sa bude hodiť na pripojenie slúchadiel pre lepší zážitok pri počúvaní hudby či FM rádia. To sa v prípade tohto kúsku skutočne hodí. Smartfón ďalej ponúka dva sloty pre nano SIM karty, a k tomu ďalší slot pre vloženie microSD karty.

V oblasti konektivity je všetko super, až do momentu, kedy by sme začali hľadať NFC, ktoré je používané napríklad pre bezkontaktné platby. Vtedy ostro narazíme. Jednoducho tu nie je. Na rozdiel od už spomínanej dvojičky Honor 10X Lite, Huawei zjavne išiel rovno na istotu a podporu NFC proste vyškrtol zo zoznamu. Bezkontaktné platby nie sú, a ani nebudú.

Batéria

Batéria s kapacitou 5000 mAh je rozhodne potešujúcim aspektom tohto smartfónu. V praxi toto číslo znamená asi toľko, že dva dni bez nabíjania dosiahnete bez výrazného obmedzovania. A ak sa trochu uskromníte v úkonoch pri používaní, tak sa bez nabíjačky dostanete aj omnoho ďalej.

V momente, kedy do hry vstúpia režimy šetrenia energie, tak sa výdrž dokáže prehupnúť do sveta troch dní. Takéto používanie už ale nebude sedieť každému a mnohí ho bude považovať skôr za trápenie plné obmedzení, než klasickú pohodovú jazdu. Právom. Dva dni pohodlného používania sú však prakticky garantované. Oblasť výdrže je niečo, čo má Huawei P Smart 2021 zvládnuté.

Po technickej stránke je podporovaný maximálny nabíjací výkon 22,5W, ktorý dodáva aj pribalená nabíjačka. Spoliehať sa tak či tak musíte na klasický kábel, bezdrôtové nabíjanie tento smartfón do vienka nedostal. Rýchlosť nabíjania nie je práve raketová, no keď prihliadneme na to, že batéria sa postará o skvelú výdrž, tak aj niečo cez 40% po pol hodine je fajn.

Pre plné nabitie z 0 na 100% si treba vyčleniť takmer 100 minút. Posledné percentá sa totiž poriadne vlečú. Na takéto správanie by sme ale mali byť zvyknutí. Pri smartfónoch ide o úplne bežnú vec.

Rýchlosť nabíjania:

  • 0:15 – 24%
  • 0:30 – 42%
  • 0:45 – 62%
  • 1:00 – 81%
  • 1:15 – 93%
  • 1:37 – 100%

Záverečné zhodnotenie

Huawei P Smart 2021 jasne trpí v dôsledku nelichotivej situácie, v ktorej sa ocitla spoločnosť Huawei. Chýbajúce Google služby, starší procesor, vyškrtnuté NFC či nie práve ideálne výsledky dostupných fotoaparátov nie sú práve vecami, ktoré človek pri výbere smartfónu môže brať na ľahkú váhu.

Na druhej strane tu nájdeme fajn displej, hoci len so 60 Hz odozvou, teší 3,5 mm jack a veľkú pochvalu si určite zaslúži aj výdrž. Osobne to ale vnímam tak, že misky váh sú pre P Smart 2021 bohužiaľ viac naklonené k tej zápornej strane. Kvôli tomu a silnej konkurencii to bude mať na trhu veľmi ťažké.

Konkurencia

Realme 7

Ako silný konkurent v cenovej hladine okolo 200€ prichádza Realme 7. Ponúka až 6 GB RAM, 90 Hz displej, výrazne výkonnejší procesor a dokonca aj 30 W nabíjanie a NFC. Samozrejmosťou sú Google služby, ktoré si niektorí používatelia nevedia odpustiť. Drobnou nevýhodou je 64 GB úložisko, teda polovica toho, čo ponúka P Smart 2021.Fotovýbava je totožná – 8 MP hlavný, 8 MP ultraširokouhlý, 2 MP makro a 2 MP hĺbkový snímač.


Poco X3

Poco X3 je síce o trochu drahší, no z pohľadu kategórie cena/výkon je ťažkým kalibrom. Má 120 Hz displej, omnoho výkonnejší procesor,  6 GB RAM,  stereo reproduktory, 33 W nabíjanie, rýchle úložisko UFS 2.1, lepšiu fotovýbavu, Google služby a NFC. Batéria s kapacitou 5160 mAh len mierne prekonáva P Smart 2021 a úložisko má len 64 GB, teda polovicu.


Redmi Note 9

Základná verzia ponúka iba 64 GB úložného priestoru a iba 3 GB operačnej pamäte, no cena lepšej verzie je stále nižšia ako cena modelu Huawei P Smart 2021. Procesor MediaTek Helio G85 získal v AnTuTu benchmarku skóre vyššie až o 29 % ako procesor Kirin 710A. Snímače zadných fotoaparátov sú takmer identické, ale selfie fotoaparát je lepší. Redmi Note 9 taktiež podporuje NFC a 6,5″ IPS displej chráni Corning Gorilla Glass 5. V kapacite batérie veľký rozdiel nie je, Redmi ponúka 5 020 mAh batériu.


Samsung Galaxy M21

Cena zariadenia je približne rovnaká, no Samsung M21 vynikne lepším Super AMOLED displejom a batériou s kapacitou až 6 000 mAh. Navyše je menší a ľahší, má výkonnejší procesor a lepšiu selfie kameru. Model Samsung M21 však podporuje iba 15 W nabíjanie a chýba mu makro snímač.


4.12.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+