MojAndroid

Huawei P Smart 2019 má jednoznačnú tendenciu stať sa jedným z bestsellerov tohto roka. Napomáha tomu nielen krásny podmanivý dizajn, ale aj hodnotné špecifikácie či “ľudová” cenovka. Tohtoročný “mainstream” strednej triedy prináša množstvo zaujímavostí a skvelú funkčnosť. Nebudeme však predbiehať, no už teraz si môžete domyslieť, že na nás tento smartfón zapôsobil veľmi príjemných dojmom. Na test sa nám dostal vo farbe “Aurora Blue”, ktorá vyzerá skvelo.


Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Balenie: Štandard značky Huawei

Po otvorení elegantnej bielej škatuľky, na ktorej sa nachádza logo výrobcu a názov telefónu na nás na úplnom vrchu čakalo samotné zariadenie. V spodnejších priečinkoch balenia nechýbala nabíjačka s 5V / 2A výstupom a nabíjací kábel, ktorý má žiaľ koncovku typu microUSB. Ako milý bonus nechýbali biele kôstkové slúchadlá, ktoré do smartfónu zapojíte pomocou 3,5 mm jack konektora. Tie nehrajú zle a pre veľmi nenáročných poslucháčov postačia, pokiaľ im neprídu príliš nepohodlné. V poslednom rade sa v škatuľke nachádzala ešte papierová dokumentácia a špendlík na vyberanie SIM karty a pamäťovej karty.

Pýtate sa, kde je značkou Huawei už tradičná ochranná fólia na displej? Nuž, tá je už predom prilepená na telefóne. O jej odolnosti či vzhľade veľa chváliť nebudeme, pretože displej by bol značne krajší s nalepeným tvrdeným sklom namiesto fólie a prvé škrabance sa na nej objavili prakticky behom pár minút a my sme ju po dňoch testovania z obrazovky odlepili. Na druhú stranu svoj ochranný účel plní tak, ako má a vám odporúčame ju nechať nalepenú, dokým si nezaobstaráte ochranné tvrdené sklo. Displej nie je chránený nijakým stupňom ochrany voči poškriabaniu či rozbitiu a zvýšená odolnosť predsa nikdy nezaškodí.

Konštrukcia a dizajn: Magnet na škrabance

Niet pochýb o tom, že Huawei P Smart 2019 sa po kozmetickej stránke skutočne podaril. Pohľad na melírovanú zadnú stranu, ktorá z vrchu mení svoju farbu z tyrkysovej do modrej, miestami až fialovej k samému spodku je okulahodiaci, nuž lepšie by bolo, keby telefón nebol celý z plastu. Ako mnohí z vás určite vedia, plast je omnoho ľahšie poškriabať ako sklo, ktoré je oproti plastu tvrdšie. Ani sa nenazdáte a po pár chvíľach budete polemizovať nad tým, ako sa tie všetky škrabance dostali na váš telefón. Je tomu skutočne tak a pripomenieme, že so smartfónom sme zaobchádzali skutočne šetrne a snažili sa ho pokladať len na hladké povrchy. Po približne dvoch dňoch pravidelného používania telefón javil bežné známky opotrebovania, nuž tie by sa na hociktorom smartfóne po čase objavili tak či onak.

Vráťme sa však naspäť k stavbe telefónu. Prednej strane dominuje 6,34-palcový displej so skutočne minimálnymi rámčekmi. Pod displejom sa nachádza malá a veľmi nenápadná notifikačná LED dióda, ktorá pulzuje nazeleno pri zmeškaných hovoroch či nových notifikáciách. Brada je minimálna, tak ako aj výrez v tvare malej kvapky. Pri používaní sme si ho prakticky ani nevšímali a musíme uznať, že tento takzvaný “teardrop” výrez pôsobí o dosť lepšie než klasický podlhovastý “notch”. Na samom vrchu spodnej strany si pri pozornejšom pohľade všimnete slúchadlo pre hovory. Dokonalo ukryté sú potom senzory priblíženia a okolitého svetla, ktoré zbadáte len náročne pod istým uhlom pohľadu, a tak do dizajnu smartfónu nijak nezasahujú.

Po otočení telefónu displejom nadol uvidíte nalakovanú plastovú zadnú stranu, ktorá veľmi nápadne imituje prémiovejšie sklo. V ľavom hornom rohu sa nachádza dvojica vertikálne uložených fotoaparátov. Pod nimi ďalej nájdete LED blesk a elegantný nápis “AI CAMERA”. Tento výraz má reprezentovať fotografické schopnosti týchto kamier, ktoré disponujú režimom s umelou inteligenciou. V ideálnej pozícii sa nachádza skener odtlačkov prstov. Pri samom spodku nechýba logo výrobcu či malým písmom napísané modelové označenie telefónu spolu s informáciou, kde bolo zariadenie vyrobené. Čo nás však na týchto nápisoch zamrzelo je, že nie sú umiestnené pod touto plastovou vrstvou, ale sú vytlačené priamo na nej. Nečudovali by sme sa, keby po pár mesiacoch používania tieto nápisy jednoducho zmizli. Vplyvom nášho testovania sa podarilo jemne ošúchať iba malé písmenká s informáciami o telefóne, ostatok našťastie ostalo v dokonalom stave.

Dá sa povedať, že telo smartfónu je typu “unibody”. Jeden kus lesklého plastu sa nachádza aj na bokoch zariadenia a musíme uznať, že tento dizajn sa nám naozaj zapáčil. Telefón pôsobí celistvo a ku stranám sa krásne láme svetlo. Ľavý bok smartfónu je prázdny, na pravom boku sa nachádza tlačidlo hlasitosti a vzhľadovo odlišné tlačidlo zapínania a vypínania, ktoré je jemne textúrované. Tento povrch však nenahmatáte pomocou prsta a jedná sa tak len o dizajnový prvok. Na spodku mobilu azda každého poteší svojou prítomnosťou 3,5 mm jack konektor. Čo však sklame, je nasadenie microUSB. Za túto cenu v podobných smartfónoch už často vídame moderné USB-C. V poslednom rade nasledujú komponenty ako primárny mikrofón a hlavný reproduktor, o ktorom zvukovom výstupe si povieme viac v inej sekcii recenzie. Na vrchu zariadenia nájdete sekundárny mikrofón a hybridný slot na 2 SIM karty / kombináciu jednej SIM karty a microSD karty.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

8.2.2019

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+