MojAndroid

Google len pred pár dňami predstavil Android 11 pre svoje Pixel smartfóny. Hneď na to začali výrobcovia predstavovať najnovšie verzie svojich nadstavieb. Prvý bol Huawei so svojím EMUI 11, počuli sme už aj o Samsungu a One UI 3.0, dávnejšie svoju nadstavbu predstavilo Xiaomi – MIUI 12 a teraz sa dozvedáme o Realme a jeho Realme UI 2.0. Predstavenie sa uskutoční 21. septembra v Indii, spomína GizmoChina.

Realme UI 2.0 je vlastne pozmenený ColorOS 11

Keďže je Realme dcérska spoločnosť firmy Oppo, aj jej nadstavba je vlastne prebratá od skúsenejšej materskej nadstavby ColorOS. Prvá verzia nadstavby Realme UI bola odvodená od ColorOS 7.

ColorOS predstavil nasledujúce funkcie, takže je pravdepodobné, že sa väčšina z nich (ak nie všetky) dostanú aj do pripravovanej nadstavby Realme UI 2.0.

ColorOS bude pri verzii 11 po novom podporovať pokročilé úpravy Always On Displeja, podobne ako MIUI 12 alebo EMUI 11. Narozdiel od dvoch spomínaných platforiem, ColorOS umožní používateľom výber vlastného farebného štýlu, ktorý sa bude niesť naprieč nadstavbou (podobne to má aj OxygenOS 11 na zariadeniach OnePlus). Ďalej bude obsahovať akúsi formu umelej inteligencie, ktorá sa bude priúčať štýlu používateľa a bude mu tak generovať farebné tapety, zvonenia a iné prvky na základe štýlu používateľa.

Oppo si taktiež pre svojich používateľov pripravilo v nastaveniach novú kategóriu s názvom Personalizovaná stránka úprav. Tá umožní používateľom upravovať vyššie spomínané položky.

ColorOS taktiež ponúka tri režimy nastavenia čiernej témy. Majú názvy Vylepšený, Stredný a Jemný. Ďalej tu nájdete možnosti ako Automatický kontrast, Prispôsobiť pozadia čiernej téme, Prispôsobiť ikony čiernej téme, časovač, kedy sa spustí čierna téma a podpora pre aplikácie tretích strán, ktoré ešte nemajú tmavý režim.

Oppo minulý rok prinieslo viac než 30 umeleckých tapiet. Tento rok sa spojilo s Beauty of Science, aby priniesli krásne vedecké pozadia, ako napríklad: mikroskopické, makro a časozberné zábery.

Oppo Relax 2.0

Umožní používateľom relaxovať pri ASMR zvukoch, zvukoch dažďu, ruchu mesta a iných. Taktiež si môžete vybrať konkrétne mestá, ktorých zvuk chcete počuť (Bangkok, Tokio alebo Reykjavik).

Trojprstový preklad

Možno poznáte gesto troch prstov, ktoré vytvorí snímku obrazovky. Oppo toto gesto dostal do nových výšin tým, že ponúkol aj čiastočné snímky obrazovky. Tie vykonáte podržaním troch prstov na obrazovke.

ColorOS 11 navyše umožní okamžitý preklad obsahu snímky obrazovky. Pre túto funkciu sa Oppo spojilo s Google a používa jeho systém Google Lens.

FlexDrop

FlexDrop je odpoveď na možnosti multitaskingu, ktoré sa nachádzajú napríklad v MIUI 12 alebo EMUI 11. Funkcia vám umožní zmenšiť okno aplikácie na vami požadovanú veľkosť a používať tak prípadne dve naraz vedľa seba.

FlexDropPrivate System

Funkcia vám umožní vytvoriť si súkromnú a bezpečnú kópiu vášho systému a uzamknúť ju na odtlačok prsta alebo heslo. Aplikácie sú od seba nezávislé medzi systémami. Pri vytváraní si zvolíte aplikácie, ktoré si prajete do nového systému preniesť a budú vám prenesené. Ak nejaké aj zabudnete, môžete si ich dodatočne nainštalovať.

Dva systémy, jeden telefón

Zaujímavé však je, že notifikácie sú prepojené medzi systémami. Netušíme, ako to bude v praxi fungovať aj v prípade, že vám príde notifikácie z aplikácie, ktorá sa nachádza v inom systéme.

Realme UI 2.0 prinesie výkonnostné vylepšenia

Oppo predstavilo UI First 2.0, aby vylepšilo plynulosť a odľahčilo systém na zariadeniach s vysokou obnovovacou frekvenciou. Výsledkom je lepšie využitie RAM o 45 %, rýchlosť odozvy bola zvýšená o 42 % a stabilita snímkovania stúpla o 17 %.

Nadstavba obsahuje aj umelú inteligenciu, ktorá prednačítava aplikácie, ktoré používateľ najčastejšie využíva. Pre správne fungovanie sa však chvíľu učí správanie svojho majiteľa. Podobne funguje funkcia SuperTouch, ktorá sa učí rôzne scenáre, kedy používateľ kliká a tomu prispôsobuje reakčnú rýchlosť dotyku.

Ešte je tu funkcia HyperBoost 3.0, ktorá umožnuje inteligentne alokovať výkon procesora a tak znižuje spotrebu batérie aj o 12 %.

Funkcie vylepšujúce výdrž batérie

Super úsporný mód vám umožní znížiť spotrebu batéria na minimum. Avšak, keď je zapnutý môžete využívať len 6 vami zvolených aplikácii. Oppo spomína, že ak máte 5 % batérie, v tomto režime vám to vystačí na 90 minút písania správ na WhatsAppe.

Realme UI 2.0
Super šetrný mód a 6 aplikácii v ňom

Battery Guard sa učí správaniu používateľa pri nabíjaní a prispôsobuje tomu nabíjanie, pre udržanie čo najlepšieho zdravia batérie. Ak by ste nabíjali mobil cez noc, nabíjanie sa zastaví na 80 % a pokračovať bude až ráno, ak s telefónom nejako pohnete.

Toto bol prehľad zmien, ktoré prinesie ColorOS 11, netušíme, ktoré prinesie Realme UI 2.0. Avšak beta verzia je už dostupná pre vlajkovú loď Realme X50 Pro.

 

18.9.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+