MojAndroid

Nový digitálny mobilný operátor Radosť na to ide úplne inak. Nemá vlastné predajne, všetko je možné urobiť prostredníctvom aplikácie. Stačí ju stiahnuť v obchode Google Play alebo v App Store. Láka na tieto tri najmä dátovo zamerané programy:

Najzaujímavejším je práve Nekonečná Radosť. Ponúka neobmedzené volania a SMS správy, ale aj neobmedzené dáta. Teda prvých 100 GB v maximálnej rýchlosti (10 Mbps pre upload aj download). Po prečerpaní je maximálna rýchlosť upravená na 2 Mbps pre download a 1 Mbps pre upload. Cena tohto programu je 20 eur na 30 dní, čím priamo konkuruje 4ke a jej paušálu SLOBODA ∞ +.

V tomto článku nebudem do detailov rozoberať celú ponuku, ak vás zaujíma, odporúčam článok Operátor Radosť: toto je ponuka, SIM kartu si objednáte cez aplikáciu.

Začiatky s Radosťou

Keďže ide o digitálneho operátora, nie je potrebné nikam chodiť. Jediné, čo musíte urobiť, je stiahnuť aplikáciu a postupovať podľa pokynov. Kompletný návod, ako si objednať SIM kartu, nájdete v článku Radosť: Ako prejsť k novému operátorovi? Vyskúšali sme to | NÁVOD.

Z používateľského hľadiska môžem povedať, že proces bol veľmi jednoduchý. Nemusel som nič podpisovať. Stačilo vypísať všetky potrebné údaje, naskenovať občiansky preukaz (z oboch strán) a vytvoriť si selfie fotografiu. Nasledovalo overenie, ktoré prebehlo bez problémov. Operátor na overenie používa tzv. tvárovú biometriu.

radost

Potom som už len čakal približne dva dni a do schránky mi prišla obálka s mojou novou SIM kartou. Zaujímavé je, že nemala nastavený žiadny PIN kód. Nasledovala aktivácia čísla, ktorá opäť prebehla v aplikácii. Ihneď som mohol kartu používať. Prvých 7 dní som mal k dispozícii neobmedzené telefonovanie, esemeskovanie a dátovanie úplne zadarmo.

Ako je to s prenosom telefónneho čísla k Radosti?

Je to neuveriteľne jednoduché. Vaša nová SIM karta samozrejme obsahuje aj nové telefónne číslo. Priamo v aplikácii máte možnosť zvoliť si či si toto číslo ponecháte alebo do Radosti chcete preniesť číslo zaregistrované u iného operátora. Presne túto možnosť som zvolil ja. V aplikácii som vošiel do nastavení, vybral Prenos čísla, naťukal číslo, ktoré chcem preniesť. Hotovo.

Informáciu o požiadavke som dostal esemeskou a o 4 dni bolo číslo prenesené. Nikam som nemusel kvôli tomu ísť. O prenesení čísla som bol tiež informovaný SMS správou a taktiež ma na prenos operátor upozornil ešte deň pred samotným úkonom.

Skúsenosti z používania a rýchlosť dátovania (Porovnanie so 4kou)

Mal som možnosť porovnať signál aj rýchlosť pripojenia operátorov Radosť aj 4ka. U mňa v bratislavskej Dúbravke som v prípade Radosti zaznamenal spomínané maximálne dátové rýchlosti pre upload aj download, čiže cca 10 Mbit/s. 4ka je tu rýchlejšia, download som mal cez 30 Mbit/s, upload bol podobný tomu z Radosti.

Samozrejme, sú miesta, kde som tých 10 Mbit/s nedosahoval. A nachádzajú sa aj v Bratislave. Na počudovanie je ich viac, ako by som si myslel. Avšak v praxi to vôbec nevadí. Aj 4 či 6 Mbit/s je pohodlná rýchlosť pre plnohodnotné fungovanie na sociálnych sieťach či pozeranie YouTube videí vo FullHD rozlíšení.

Radost rychlosti screenshot

Na Strednom Slovensku v obci Valaská som nameral maximálne hodnoty na úrovni približne 2-3 Mbit/s. To nie je veľa, no fungoval som s tým bez problémov. 4ka tu bola o čosi rýchlejšia, a to konkrétne 6-7 Mbit/s. Všeobecne som so signálom Radosti spokojnejší ako so signálom 4ky. Avšak našli sa miesta, kde Radosť signál nemala, 4ka áno. Vlastne nemala ho ani 4ka, ale k dispozícii bola 3G sieť od Orangeu.

Aplikácia a jej funkčnosť

Aplikácia operátora sa nazýva radosť a je dostupná pre platformy Android aj iOS. Jej používateľské prostredie je príjemné a orientuje sa v ňom veľmi jednoducho. Rozdelené je do troch hlavných kategórií. Platby, Prehľad a Nastavenia. Sekcia Platby zatiaľ spustená nebola. Svieti tam informácia o tom, že na nej operátor pracuje.

Radost
Na informáciách o platbách sa usilovne pracuje

Sekcia Prehľad je už zaujímavejšia. Obsahuje informáciu o tom, kedy končí moje zúčtovacie obdobie a koľko voľných jednotiek mi zostáva. Dôležitou položkou je tlačidlo “Nad rámec”. Tu sa zoskupujú informácie o tom, koľko som toho minul navyše. Keby som dosiahol výšku 5 eur, zaplatí sa to automaticky z mojej karty. Ale keďže môj program je nekonečný, táto informácia ma veľmi nezaujíma.

Čo je zaujímavejšie, táto obrazovka obsahuje ešte informáciu o množstve minutých dát. A nechýba ani upozornenie o tom, že po prečerpaní limitu 100 GB sa moja rýchlosť zníži na hodnoty, ktoré som už spomínal vyššie.

Radost
18 GB je fuč :)

Poslednou kategóriou v aplikácii sú nastavenia. Tu si môžem zmeniť program, preniesť číslo, zmeniť platobnú kartu a zrušiť program. Okrem toho sa tu nachádzajú základné informácie o aplikácii a nechýba pomoc a podpora. Tá ma dostane na web operátora.

Radosť
Radosť
Developer: O2 Slovakia, s.r.o.
Price: Free
  • Radosť Screenshot
  • Radosť Screenshot
  • Radosť Screenshot
  • Radosť Screenshot
  • Radosť Screenshot
  • Radosť Screenshot
  • Radosť Screenshot
  • Radosť Screenshot

Zhrnutie

Prvé pocity z používania sú pozitívne. Telefonovanie je bezproblémové a to, že nemusím nikam chodiť, osobne beriem za veľké plus. Ak máte nejaký problém, ktorý nevyriešite priamo v aplikácii, operátor vám pomôže na chate. Mimochodom, chat som vyskúšal a s prístupom som bol spokojný. Len sa musíte pripraviť, že vám osoby na druhej strane budú tykať. Ďalší dôkaz toho, že operátor mieri skôr na mladšiu generáciu.

Spokojný som s aplikáciou, kde hneď vidím spotrebované minúty a dáta, len mi v nej stále chýbajú údaje o platbách. Na nich operátor pracuje a som zvedavý, kedy budú dostupné.

Náš tip
Radosť: Ako prejsť k novému operátorovi? Vyskúšali sme to | NÁVOD
13.10.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+