MojAndroid

Ak by ste sa vývojárov aplikácií pre Android opýtali, čo je najväčšou prekážkou pri tvorbe programov pre tento operačný systém, väčšina z nich by sa zrejme vyjadrila, že je to práve fragmentácia jeho jednotlivých verzií. Určite to je istý nedostatok a čo-to o ňom vypovedá aj skutočnosť, že Jelly Bean sa stal najrozšírenejšou verziou len nedávno, avšak nájdu sa aj ľudia s iným pohľadom na vec. Patrí medzi nich aj spolutvorca systému Android, Rich Miner.

Náš tip
Android štatistiky: Jelly Bean konečne najpoužívanejšou verziou

Ten na podujatí Massachusetts Technogloy Leadership Council, ktoré sa konalo 9. 7. 2013, prezentoval opačný názor, než má väčšina vývojárov a fragmentáciu Androidu označil za problém, ktorý sa veľmi preháňa. Miner v tejto súvislosti tiež pripomenul obrovskú silu a potenciál pre vývojárov, ktorú má platforma Android s 1,5 miliónom denne aktivovaných nových prístrojov a 900 miliónmi zariadení na trhu.

Rich_Miner_Google

Rich Miner, spolutvorca OS Android

Roztrieštenosť verzií a neskoré aktualizácie sú určite problémom pre istú skupinu používateľov, jedná sa však skôr o tých technicky zdatnejších. Pre drvivú väčšinu bežných ľudí táto skutočnosť nehrá rolu, čo pripomenul aj Miner: „Myslím, že ak by ste sa opýtali bežného zákazníka, či má pocit, že jeho telefón by mal byť dnes aktualizovaný, tak bol zrejme celkom spokojný s funkciami a výkonom, aký má jeho telefón teraz“.

Do veľkej miery má Miner zrejme pravdu. Ak by sme sa opýtali ľudí v našom okolí s Android smartfónmi, akú verziu má ich zariadenie, väčšina by nielenže nevedela odpovedať, ale by ani netušila, kde v telefóne túto informáciu hľadať. Podstatná časť ľudí sa totiž o túto oblasť bližšie nezaujíma a ich nároky vie dokonale splniť aj telefón so staršou verziou OS.

Musíme sa však pozrieť aj na druhú stránku mince. Mobilný svet sa stáva čoraz nebezpečnejším a vyvstáva potreba čo najrýchlejších aktualizácií a s nimi spojených opráv chýb a rôznych dier v systéme. Ak by sme sa mali v tomto smere spoliehať na výrobcov zariadení a operátorov, tak v mnohých prípadoch by to bolo príslovečné čakanie na Godota, ktorý nikdy neprichádza. Bez viny pritom nie je prakticky žiadny z dôležitých výrobcov, každý z nich občas „rád“ zabudne na aktualizáciu starších modelov, alebo dokonca zruší takú, ktorú už predtým prisľúbil. Miner však tvrdí, že v Google sa stáva v riešení bezpečnostných chýb oveľa operatívnejším a rýchlejšie upozorňuje výrobcov na nájdené nedostatky v systéme Android.

Ako to už v živote býva, pravda je zrejme niekde uprostred. Väčšinu používateľov zrejme staršie verzie Androidu nijako neobmedzujú, na druhej strane však fragmentácia určite nie je ideálny stav a staršie verzie sú z bezpečnostného hľadiska zraniteľnejšie. Aký máte na túto problematiku názor vy, si radi prečítame v diskusii.

Zdroj: phonearena.com

12.7.2013

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+