Ak by ste sa vývojárov aplikácií pre Android opýtali, čo je najväčšou prekážkou pri tvorbe programov pre tento operačný systém, väčšina z nich by sa zrejme vyjadrila, že je to práve fragmentácia jeho jednotlivých verzií. Určite to je istý nedostatok a čo-to o ňom vypovedá aj skutočnosť, že Jelly Bean sa stal najrozšírenejšou verziou len nedávno, avšak nájdu sa aj ľudia s iným pohľadom na vec. Patrí medzi nich aj spolutvorca systému Android, Rich Miner.
Ten na podujatí Massachusetts Technogloy Leadership Council, ktoré sa konalo 9. 7. 2013, prezentoval opačný názor, než má väčšina vývojárov a fragmentáciu Androidu označil za problém, ktorý sa veľmi preháňa. Miner v tejto súvislosti tiež pripomenul obrovskú silu a potenciál pre vývojárov, ktorú má platforma Android s 1,5 miliónom denne aktivovaných nových prístrojov a 900 miliónmi zariadení na trhu.
Rich Miner, spolutvorca OS Android
Roztrieštenosť verzií a neskoré aktualizácie sú určite problémom pre istú skupinu používateľov, jedná sa však skôr o tých technicky zdatnejších. Pre drvivú väčšinu bežných ľudí táto skutočnosť nehrá rolu, čo pripomenul aj Miner: „Myslím, že ak by ste sa opýtali bežného zákazníka, či má pocit, že jeho telefón by mal byť dnes aktualizovaný, tak bol zrejme celkom spokojný s funkciami a výkonom, aký má jeho telefón teraz“.
Do veľkej miery má Miner zrejme pravdu. Ak by sme sa opýtali ľudí v našom okolí s Android smartfónmi, akú verziu má ich zariadenie, väčšina by nielenže nevedela odpovedať, ale by ani netušila, kde v telefóne túto informáciu hľadať. Podstatná časť ľudí sa totiž o túto oblasť bližšie nezaujíma a ich nároky vie dokonale splniť aj telefón so staršou verziou OS.
Musíme sa však pozrieť aj na druhú stránku mince. Mobilný svet sa stáva čoraz nebezpečnejším a vyvstáva potreba čo najrýchlejších aktualizácií a s nimi spojených opráv chýb a rôznych dier v systéme. Ak by sme sa mali v tomto smere spoliehať na výrobcov zariadení a operátorov, tak v mnohých prípadoch by to bolo príslovečné čakanie na Godota, ktorý nikdy neprichádza. Bez viny pritom nie je prakticky žiadny z dôležitých výrobcov, každý z nich občas „rád“ zabudne na aktualizáciu starších modelov, alebo dokonca zruší takú, ktorú už predtým prisľúbil. Miner však tvrdí, že v Google sa stáva v riešení bezpečnostných chýb oveľa operatívnejším a rýchlejšie upozorňuje výrobcov na nájdené nedostatky v systéme Android.
Ako to už v živote býva, pravda je zrejme niekde uprostred. Väčšinu používateľov zrejme staršie verzie Androidu nijako neobmedzujú, na druhej strane však fragmentácia určite nie je ideálny stav a staršie verzie sú z bezpečnostného hľadiska zraniteľnejšie. Aký máte na túto problematiku názor vy, si radi prečítame v diskusii.
Zdroj: phonearena.com
sak nas spehuje sam google, tak za akou bezpecnostou sa to hrabeme?;)
za takou, aby sa nestavali take veci, ze sa ti v telefone z nicoho nic zjavi aplikacia ktora sama od seba posiela SMS na audiotextove cisla :-D
aktualizacie su uz v tomto svete neodlucitelnou a potrebnou sucastou IT priemyslu……moj nazor je, cim kvalitnejsia aplikacia a velky pocet pouzivatelov, tym skor sa aktualizuje.
ja som zasa pre zmenu presvedceny o tom, ze cim menej aktualizacii tym lepsie. malo aktualizacii je dokazom toho, ze bola dana do placu dobra aplikacia a to hned od sameho zaciatku.
len taka aplikacia/sw, ktora nepotrebuje update neexistuje ani nikdy nebude.
a existuje vobec taka?? clovek je tvor omylny…