MojAndroid

Bohužiaľ, stále neplatí, že všetky aplikácie nachádzajúce sa v oficiálnom obchode Google Play sú bezpečné. Vývojárom sa neustále darí prepašovať do obchodu appky, ktoré rôznymi spôsobmi ohrozujú bezpečnosť zariadenia či súkromie používateľov. Najnovšie sa podarilo odhaliť 25 aplikácií, ktoré kradnú prihlasovacie údaje na Facebook. Informuje web Lifehacker.com.

Nenápadné hrozby

Francúzska bezpečnostná firma Evina v najnovšej správe informuje o detekcii až 25 aplikácií, ktoré priamo ohrozujú dáta a súkromie používateľov telefónov s operačným systémom Android. Všetky aplikácie sa nachádzali v Google Play Store, a teda nič nenasvedčovalo tomu, že by malo ísť o záškodnícke aplikácie. Obsahovali však malvér, ktorý sa priamo zameriaval na získavanie citlivých dát z Facebooku – konkrétne malo ísť o prihlasovacie údaje do tejto známej sociálnej siete.

Vo väčšine prípadov ide o veľmi bežné aplikácie, napríklad na vytváranie snímkov obrazovky, tvorbu videí, správcu súborov či aplikácie zamerané na počasie. Aplikácie mali spomínané údaje získavať veľmi jednoduchým spôsobom. Konštantne sledovali, či je Facebook aplikácia spustená na pozadí a následne používateľom podstrčili falošnú prihlasovaciu obrazovku. Ak niekto údaje vyplnil, dáta sa dostali priamo k útočníkom.

Kompletný zoznam aplikácií je nasledovný:

evina facebook malvér aplikácie
Aplikácie s malvérom | Zdroj: Evina

 

Náš tip
Ransomvér CryCryptor sa maskoval ako aplikácia pre sledovanie kontaktu s COVID-19
2.7.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+