Keďže nedávno vyšiel iOS 14, v ktorom bola zrejmá inšpirácia Androidom, tak si ukážeme všetky funkcie, ktoré Apple okopíroval od Google. Ako ste si všimli z nadpisu bude ich celkom slušný počet.
Apple po novom umožní zmenu základnej aplikácie na emaily, či prehliadač
Týmto krokom Apple trochu viac otvoril svoj uzamknutý ekosystém, v ktorom chce mať všetko podľa seba. Po novom sa vám už nebude automaticky otvárať Safari, ale môžete to zmeniť napríklad aj na Google Chrome. Doteraz boli všetky prehliadače na iOS prakticky Safari, len mali iný vzhľad. Android Police si tu uťahuje z Apple, pretože túto funkciu ani nezmienili na konferencii WWDC 2020, keďže by sa nezaobišla bez kritiky v štýle “Čo vám tak dlho trvalo?”.
Widgety na domácej obrazovke
K tým sa už Apple nechová ako k menej cenným a neskrýva ich na vedľajšiu obrazovku. Túto funkciu mal už prakticky každý Android od roku 2008. Je však skvelé vidieť ich aj na zariadeniach od Apple, ale je jasné, že si bral inšpiráciu od Google. Stále im umožňuje menej zmien, ako Google (umožní vám len vybrať si veľkosť widgetu – Malý, Stredný, Veľký). Apple taktiež zmenil dizajn svojich starých widgetov. Je tu tiež možnosť inteligentnej ponuky widgetov, ktorá vám má navrhnúť widget podľa situácie. Táto vec by sa hodila aj na Android.
Knižnica s aplikáciami
Takto Apple nazýva svoje menu so všetkými nainštalovanými aplikáciami. Áno, tak ako na zariadeniach s Androidom, budete môcť potiahnutím prsta vyvolať panel s aplikáciami. Už nebudú len tak pohádzané na domovskej obrazovke. Apple, ako pridanú hodnotu ponúka automatické zoraďovanie aplikácii do priečinkov, avšak aj to už systém od Google vie. Aspoň teda niektoré launchery.
Navrhované aplikácie
Apple vám bude navrhovať aj aplikácie, ktoré sa vám môžu hodiť v konkrétnej situácii alebo mieste, kde sa nachádzate. Niečo podobné vie aj Google vo svojich Pixeloch.
Menej rušivé upozornenia na hovory
Ak vám niekto po novom zavolá na váš iPhone s iOS 14, tak už vám nenabehne okno na celú obrazovku o tom. Uvidíte len menšie okienko na vrchu displeja, podobne ako na Androide. Takto vás telefón nevyruší natoľko, ako by vás vyrušil nedávno. Budete môcť hovor zrušiť, ak ste zaneprázdnený bez toho, aby ste odišli z vašej aktuálnej aplikácie.
Obraz v obraze
Po novom budete môcť sledovať váš film alebo video v maličkom okienku a popritom surfovať po webe alebo robiť niečo iné. Verzia okienka od Apple bude meniteľná, čo sa veľkosti týka.
Mód Stíšenia
Rovnako nazývanú funkciu mal aj Google na Androide, ale premenoval ju na funkciu Večierka. Umožní vám prepnúť telefón do režimu Nerušiť a navrhne vám pár tipov, ako zlepšiť spánok. Google má aj čiernobiely mód, ktorý sa spustí po pripojení na nabíjačku.
Podobné rozhranie inteligentného asistenta
Tu nás napadá nové rozhranie Pixelu 4 od Google, ktoré má veľmi podobný dizajn novému dizajnu od Apple. Ten sľubuje, že bude informovať používateľov o kontexte, ktorý vidia na obrazovke. Toto by malo byť známe práve používateľom Google Asistenta.
Apple Mapy získali podporu cyklistických trás
Jeden by povedal, že Apple to do svojich máp už dávno pridal. Zrejme je realita iná, ale už sa blíži oprava. Nová funkcia vám tiež povie o prevýšení, ktorému budete čeliť a ruchu v uliciach. Opäť, nič nové v porovnaní s Google mapami.
Prekladač od Apple
Apple bude mať podobný prekladač, ako má Google, ale minimálne zo začiatku bude o dosť slabší. Napríklad má podporovať len 11 jazykov, kde to Google ich podporuje viac než sto. Taktiež aplikácia nevyzerá, že by mala vedieť prekladať v reálnom čase alebo cez fotoaparát.
Apple Mapy získajú upozornenia na radary
Rovnako tak robia aj známe navigačné aplikácie Google Mapy a Waze.
iPhone bude podporovať prevod hlasu na text priamo z klávesnice
Pixely v tomto vyhrávajú a umožňujú vám plynulé zadávanie textu hlasom. iPhone má túto funkciu, ale nie priamo v klávesnici, tak ako to má Gboard. Veríme, že Apple zapracoval o niečo viac na rýchlosti zadávania textu, pretože z tweetu nižšie to vyzerá tak, že iPhone v tom poriadne zaostáva.
I don't think that people appreciate how different the voice to text experience on a Pixel is from an iPhone. So here is a little head to head example. The Pixel is so responsive it feels like it is reading my mind! pic.twitter.com/zmxTKxL3LB
— James Cham ✍🏻 (@jamescham) May 27, 2020
Safari sa naučilo prekladať stránky
Prehliadač Safari, ktorý Apple inštaluje do svojich smartfónov sa naučí prekladať celé stránky. To je funkcia, ktorú má Google Chrome už minimálne desať rokov, čo si to ja pamätám.
Monitorovanie hesiel v Safari
Táto funkcia je už dlhšie prítomná v Google Chrome a aj v Mozille Firefox a upozorní vás na to, či vaše heslo nebolo zneužité. Vaše heslo samozrejme zašifruje, aby ho nebolo možné odhaliť.
Pripnuté aplikácie
Takto nejako by sa mala volať nová funkcia App Clips, ktorá umožňuje prezrieť si aplikáciu skôr, než ju stiahnete a budete potrebovať. To je presne Androidová kópia tzv. Instantných aplikácií. Apple ich však plánuje využiť viac do hĺbky a ponúka k ním NFC čipy a QR kódy.
Zrkadlenie fotiek z predného fotoaparátu
Na Apple smartfónoch ste pravdepodobne doteraz nemohli otočiť fotkami tak, aby vyzerali ako v náhľade. Po novom tak už budete môcť učiniť.