MojAndroid

Článok bude v prvom rade určený skôr začínajúcim používateľom, ale tí skúsenejší v ňom možno tiež nájdu niečo nové. Obchod Play je asi najzákladnejšou aplikáciou, a prvou, do ktorej väčšina z nás zamieri po nákupe nového zariadenia.

Mali by ju mať všetky zariadenia, teda okrem zariadení Huawei, predstavených koncom roka 2019 a novších. Tie budú mať AppGallery ako náhradu. Umožňuje správu aplikácií a ich inštalovanie, aktualizovanie či odinštalovanie. Je dostupná aj v PC verzii.

Základné rozhranie Obchodu Play
Základné rozhranie Obchodu Play

Nájdete tu 4 hlavné kategórie: Hry, Aplikácie, Filmy a Knihy. Rozhrania sú pri všetkých takmer rovnaké tak nepôjdeme cez všetky.

Prvá časť má názov Pre vás a sú to aplikácie, ktoré vám Google navrhuje na základe vašej aktivity. Druhá kategória má názov Rebríčky najlepších a zobrazuje rozličné rebríčky podľa ziskovosti, počtu sťahovania, podľa recenzií a pod. Tretia kategória sú Prémiové aplikácie, ktoré sú platené a zväčša aj kvalitnejšie. Ďalšia kategória má názov Kategórie a viete vďaka nej zobraziť len aplikácie z kategórie, ktorú momentálne potrebujete. Predposledná kategória má názov Rodina a zobrazuje aplikácie vhodné pre deti. Je určená najmä rodičom, ktorým umožňuje filtrovať aplikácie podľa veku dieťaťa. Posledná kategória má názov Redakčný výber a patria tam kvalitné aplikácie, ktoré Google ocenil.

Pri aplikáciách sa môžete stretnúť aj s kategóriou Prednostný prístup, kde sú aplikácie, ktoré vám ponúkajú skorý prístup k novinkám. Pri filmoch sú tu kategórie Štúdia a Žánre, ktoré umožňujú filtrovať filmy podľa štúdií, či žánrov.

Prvky bočného menu

Toto menu vám umožňuje prejsť do podrobnejších nastavení, ako napr. platieb za aplikácie, aktualizácie aplikácii, či zobrazenie nainštalovaných aplikácií.

Bočné menu Obchodu Play
Bočné menu Obchodu Play

V prvej kategórii Moje aplikácie a hry máte prehľad o aplikácii a hrách, ktoré máte nainštalované vo svojom smartfóne. Na prvej karte máte prehľad aplikácií, ktoré potrebujú aktualizáciu, na druhej zoznam nainštalovaných aplikácií. Ďalšia s názvom Knižnica obsahuje zoznam aplikácií, ktoré ste mali v minulosti. Záložka Beta obsahuje aplikácie, ktoré máte v prednostnom prístupe.

V upozorneniach nájdete prehľad dôležitých upozornení Obchodu Play. Osobne som tam žiadne nikdy nemal.

Odbery zobrazujú vaše predplatné v aplikáciách, ktoré vám je účtované každý mesiac. Teda ak nejaké odbery v aplikáciách máte.

Zoznam želaní je kategória, kde si môžete pridať aplikácie platené i bezplatné a sledovať ich zmeny cien, noviniek a podobne.

Účet vám umožňuje spravovať nastavenia účtu ako i zobraziť prípadné promo kódy a sledovať históriu nákupov. Prekvapila ma tam karta Rodina, ktorá umožňuje po pripojení rodinných zariadení (max. 5) zdieľať zakúpené položky.

Spôsoby platby vám umožňujú spravovať vaše karty, pridané k účtu Google.

Play Protect je taký jednoduchý antivírus by sa dalo povedať. Skenuje vaše aplikácie, ktoré ste si nainštalovali z Obchodu Play, či náhodou nie sú infikované.

V Nastaveniach toho nastavíte fakt veľa. Od toho, aké upozornenia chcete dostávať, cez metódy sťahovania aplikácií, až po rodičovskú kontrolu, či biometrického overenia pri nákupoch.

Dúfame, že tento jednoduchý článok pomohol niekomu sa lepšie zorientovať alebo poslúži ako návod, kde nájsť konkrétnu funkciu.

Náš tip
Malvér ohrozuje viac ako miliardu zariadení so starším systémom Android

12.3.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+