MojAndroid

S neustálym príchodom nových smartfónov sa vylepšuje aj ich operačný systém. Systém Android sa počas rokov vyvinul z verzie 1.0, ktorá dokonca nemá ani špecifické pomenovanie, až po jeho jedenástu verziu. Aj napriek tomu, že v novších zariadeniach sa nachádza jeho aktuálna veria, so staršími smartfónmi to tak už nie je.

Predstavuje neaktuálny softvér bezpečnostné riziko?

Samozrejme, neaktuálny softvér môže ohroziť bezpečnosť vašich údajov. Podľa štatistík spoločnosti Google z mája 2019 používalo približne 40 percent smartfónov systém Android 6.0 a nižší. Nemožno opomenúť, že v minulom roku nebola pre verziu Android 7.0 a nižšiu vydaná žiadna bezpečnostná záplata.

Aké veľká je zraniteľnosť?

Nezávislý test AV Comparatives testoval päť zariadení so systémom Android 7.0 a nižším. Test ukázal, že všetkých päť smartfónov sa podarilo infikovať malvérom a niektoré z nich dokonca aj viacerými typmi. Podľa portálu pocketnow.com bol údajne jeden z testovaných aj Nexus 5 od Googlu.

Ako sa dá proti podobným hrozbám brániť?

Brániť sa rozhodne dá, no nie úplne. Smartfóny so staršími verziami operačných systémov už dlhšiu dobu nemuseli dostať aktualizáciu s najnovšou bezpečnostnou záplatou. To znamená, že nie sú chránené proti novším typom vírusov. Preto ostáva len na používateľovi uvedomiť si bezpečnostné riziko a vyvarovať sa sťahovaniu aplikácií z iných zdrojov ako Obchod Play.

Ak máte pocit, že by sa vo vašom smartfóne mohol vyskytovať nejaký typ malvéru, odporúčame zálohovať si všetky vaše súbory a vrátiť smartfón do továrenských nastavení. Prípadne môžete zvážiť kúpu nového za rozumnú cenu.

Náš tip
Nový Android malvér môže vykrádať dvojfaktorovú autentifikáciu

10.3.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+