MojAndroid

Skenere odtlačkov či tváre sú dnes súčasťou väčšiny nových smartfónov. Tieto funkcie majú zvýšiť pohodlie, ale aj bezpečnosť používania našich najchúlostivejších zariadení, ktorými sú bez pochýb práve telefóny. Na tieto funkcie sa spoliehame, no nie vždy fungujú tak, ako by sme očakávali, niekedy dokonca máme pocit, že ich oklame ktokoľvek. Pravda je však zrejme iná.

Odblokovanie tvárou nemusí byť vždy dostatočne bezpečné

Nie je to tak dávno, čo prví používatelia smartfónov série Galaxy S10 zistili, že odblokovanie tvárou oklamete aj videom s tvárou majiteľa telefónu. Táto zdanlivo vážna bezpečnostná chyba však bola spôsobená iba benevolentnejším nastavením odblokovania po jeho vypnutí bolo skenovanie výrazne bezpečnejšie.

V minulosti sa objavili viaceré prípady, keď bolo možné skener tváre oklamať fotografiou, videom či v niektorých prípadoch dokonca podobnou tvárou. Vo väčšine prípadov však ide jednoducho o to, že výrobcovia uprednostnia pri odomykaní rýchlosť pred bezpečnosťou, no zároveň na to upozorňujú. Čo ale vtedy, keď niekto odblokuje vaše zariadenie svojím odtlačkom?

Všetko je to v nastaveniach

Práve to sa stalo nášmu šéfredaktorovi Michalovi počas toho, ako používal novú vlajkovú loď Huawei P30 Pro. Jeho známy chytil telefón do ruky, priložil prst a telefón sa odomkol. Tento moment bolo možné na požiadanie replikovať a podarilo sa nám ho zreprodukovať aj v redakcii.

Prvotné prekvapenie však rýchlo vyhaslo, keď sme zistili, čo chybu spôsobuje. Je to nastavenie Smart Lock, ktoré do systému Android implementoval priamo Google. Toto nastavenie vám umožňuje menej často odblokovať telefón v prípade, že zariadenie rozpozná, že ho máte reálne pri sebe. Môžete si tu nastaviť dôveryhodné miesta, napríklad domov, alebo dôveryhodné zariadenia, napríklad Bluetooth systém vo vašom aute. Jednou z možností je však aj Detekcia nosenia na tele.

Táto funkcia má rozpoznať, keď máte telefón pri sebe, napríklad vo vrecku a následne od vás nebude zakaždým pri rozsvietení displeja vyžadovať potvrdenie vašej identity skenom odtlačku alebo tváre. Funkcia je v teórii zaujímavá, no v praxi úplne kolabuje. Už aj v minulosti sa nám stal podobný prípad – jednoducho sme dali zablokované zariadenie cudzej osobe, ktorá ho odblokovala bez problémov potiahnutím prstom po displeji.

Skrátka, funkcia Detekcia nosenia na tele nepracuje tak, ako by mala. Nerozpozná, keď telefón položíte na stôl a on tam nejakú dobu leží. Výrazne tak znižuje úroveň zabezpečenia a určite vám ju neodporúčame používať.

Prečo je niekedy prednastavená?

Našťastie, na drvivej väčšine zariadení je táto funkcia primárne vypnutá. Nestalo sa to však v prípade Huawei P30 Pro, keď ho používal Michal. Nestalo sa to ani mne, ešte v čase recenzovania smartfónu Samsung Galaxy S9, keď som na tento problém narazil prvýkrát. Skrátka, niekedy je z nevysvetliteľných dôvodov funkcia zapnutá, aj keď o nej možno ani neviete.

V prípade P30 Pro to bolo ešte horšie, pretože kvôli skeneru odtlačkov v displeji ani neviete, že telefón vlastne nemáte zabezpečený. Po stlačení napájacieho tlačidla sa displej rozsvieti a spolu s ním aj skener. Ak priložíte prst, telefón zavibruje a odomkne sa, ako keby práve prebehol klasický proces odomknutia odtlačkom. Rozdiel je v tom, že telefón bol stále odomknutý, no ani jeho majiteľ si to vlastne nemusí všimnúť. Najhoršie však je, že telefón zavibruje a zdanlivo sa odomkne aj pri priložení cudzieho odtlačku, čo môže pôsobiť skutočne mätúco.

Preto ak vám záleží na súkromí a bezpečnosti vášho zariadenia, prejdite do nastavenia bezpečnosti vo vašom smartfóne a tu kliknite na možnosť Heslo zamknutej obrazovky. Poslednou možnosťou tu je Odomknutie Smart (Samrt Lock) a po kliknutí naň zvoľte prvú možnosť Detekcia nosenia na tele a uistite sa, že je vypnutá.

Drobnosť, ktorá môže znamenať veľa

Iste, ide o jednoduché nastavenie, ktoré je na 99 % zariadeniach štandardne vypnuté. Ak sa však stane takýto prípad, môže to vážne narušiť vaše súkromie. Skontrolovanie tohto nastavenia vám zaberie iba pár sekúnd, no môže mať veľký vplyv na to, kto sa dostane k obsahu vo vašom smartfóne.

29.3.2019

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+