MojAndroid

Minecraft je bezpochyby najúspešnejšou indie hrou v tomto storočí. Nečudo tak, že sa dočkal viacero napodobenín. Portál BeleepingComputer teraz upozorňuje na falošné Minecraft hry, ktoré obsahujú malvér.

Úspech hry Minecraft neušiel podvodníkom

Hru Minecraft vytvoril Markus „Notch“ Persson už v roku 2009, ale oficiálne bola vydaná v novembri 2011. Hráči v nej objavujú blokový 3D svet s nekonečným terénom, môžu získavať suroviny, vytvárať nástroje a predmety, stavať štruktúry alebo upravovať povrch. Podľa herného módu môžu hráči bojovať s počítačom kontrolovanými postavami (Survivor mode) alebo spolupracovať alebo súperiť s inými hráčmi v rovnakom svete.

Obľubu si hra však získala hlavne možnosťou vytvárať veľkolepé mapy a tým pádom aj svety. Množstvo hráčov obetovalo desiatky až stovky hodín, aby vytvorili prostredia z reálneho života alebo filmových svetov. Obľubu hry potvrdzuje aj to, že sa jej dodnes predalo viac ako 200 miliónov kusov a má 140 miliónov aktívnych používateľov mesačne. Taký úspech samozrejme neušiel ani pozornosti podvodníkom a tvorcom škodlivé softvéru.

Falošné Minecraft hry obsahujú adware

V obchode Google Play bolo odhalených celkovo 38 hier napodobňujúcich Minecraft, ktoré sú infikované adwarom  ‘HiddenAds‘. Ten tajne načítava reklamy na pozadí a generuje príjem pre svojich prevádzkovateľov. Hry, ktoré ukrývajú adware, si stiahlo približne 35 miliónov používateľov systému Android na celom svete, najmä zo Spojených štátov, Kanady, Južnej Kórey a Brazílie.

Minecraft
Najviac infikovaných smartfónov je v USA | Zdroj: bleepingcomputer.com

Reklamy sa načítajú na pozadí, keď používateľ spustí hru, pričom na obrazovke hry sa samozrejme nič nezobrazí. Analýza sieťovej prevádzky však ukazuje výmenu niekoľkých pochybných paketov generovaných reklamnými knižnicami od Googlu, AppLovin, Unity a Supersonic. Adware tiež môže prezradiť prehriatie zariadenia, zvýšený dátový prenos alebo vyššia spotreba batérie spôsobená načítaním množstva reklám.

Minecfract
Block Box Master Diamond je jednou falošných Minecraft hier | Zdroj: bleepingcomputer.com

Po odhalení a nahlásení boli tie falošné Minecraft hry odstránené z obchodu Google Play, pričom najsťahovanejšie aplikácie z tejto škodlivej skupiny sú uvedené nižšie: Pokiaľ niektorú z nich máte nainštalovanú, tak si ju určite odinštalujte Síce by tieto aplikácie mali obsahovať iba adware a nie malware, ktorý sa snaží získať vaše osobné údaje a financie, ale aj tak sú pre vás a váš smartfón škodlivé.

Najsťahovanejšie z falošných Minecraft hier obsahujúcich adware:

Block Box Master Diamond – 10 miliónov stiahnutí
Craft Sword Mini Fun – 5 miliónov stiahnutí
Block Box Skyland Sword – 5 miliónov stiahnutí
Craft Monster Crazy Sword – 5 miliónov stiahnutí
Block Pro Forrest Diamond – 1 milión stiahnutí
Block Game Skyland Forrest – 1 milión stiahnutí
Block Rainbow Sword Dragon – 1 milión stiahnutí
Craft Rainbow Mini Builder – 1 milión stiahnutí
Block Forrest Tree Crazy – 1 milión stiahnutí

Náš tip
Zuckerberg sa raduje. Sociálne siete od Meta využívajú už 3 miliardy ľudí
29.4.2023

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+