MojAndroid

Android smartfóny, ale nielen tie, sú denno-denne vystavované rôznym rizikám, o ktorých pravidelne informujeme aj na našom webe. Portál pcrisk.com teraz informoval o ďalšom nebezpečnom malvéri s názvom Goldson, ktorý sa objavil na Android zariadeniach.

Malvér sa šíril prostredníctvom 60 aplikácií, ktoré sa nachádzali v obchode Google Play, spoločne zaznamenali viac ako 100 miliónov stiahnutí. Niektoré z nich už Google odstránil, iné boli aktualizované. Pokiaľ máte nainštalovanú jednu z odstránených aplikácií, mali by ste ju odinštalovať. V druhom prípade stačí aktualizovať na najnovšiu verziu, a to priamo cez Google Play.

Goldson toho dokáže naozaj veľa

Vírus v týchto aplikáciách dokázal okrem iného aj sledovať históriu Wi-Fi a Bluetooth zariadení. Ďalej mal prístup k presnej polohe zariadenia prostredníctvom GPS a aby toho nebolo málo, dokázal aj samostatne klikať na reklamy v pozadí bez toho, aby o tom používateľ vedel. Kompletný zoznam nebezpečných aplikácií nájdete tu.

Nemali by ste prehliadnuť:

Malvér ďalej dokáže získavať informácie o zariadení a odosielať ich na servery útočníka a otvárať stránky bez vedomia používateľa s cieľom klikať na reklamy a okrádať ho o peniaze. Získané dáta odosiela v priemere raz denne.

Goldson sa tiež nachádza aj v mnohých aplikáciách, ktoré používateľ stiahne mimo obchodu Google Play. Aj z tohto dôvodu už tradične radíme, aby ste aplikácie sťahovali len z overených zdrojov.

Ako sa malvér dostane do zariadenia?

V prípade aplikácie stiahnutej z Google Play sa tak väčšinou stáva až po jej nainštalovaní a následnej aktualizácii mimo Google Play. To znamená, že používateľ si pôvodne stiahne zdravú neškodnú aplikáciu. Opäť platí že aktualizácie aplikácií by mali prebiehať výlučne cez Google Play, pretože nikdy neviete, odkiaľ si sťahuje potrebné dáta a čo sa medzi nimi nachádza.

Náš tip
Trh so smartfónmi sa v prvom štvrťroku prepadol. Komu sa darí najviac?
19.4.2023

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+