MojAndroid

Spoločnosť Apple včera po ročnom čakaní opäť predstavila nový iPhone 6. Ako sa očakávalo, nový smartfón je väčší a prišiel hneď v dvoch verziách. V podstate sa tak naplnili očakávania množstva fanúšikov, no tu novinky od Apple nekončili. Pozornosť médií a mnohých užívateľov sa upriamovala aj na ďalšie zariadenie, ktoré malo byť predstavené. Prvé inteligentné hodinky od Apple sa stali skutočnosťou a nesú označenie Apple Watch. Verejnosť očakávala, že nové hodinky prinesú revolúciu na poli nositeľných zariadení podobne, ako to bolo v minulosti so smartfónmi a tabletmi.

Do nových hodiniek bola vkladaná veľká nádej, keďže väčšina užívateľov si uvedomuje, že inteligentné hodinky v súčasnosti nie sú na takej úrovni, ako by mohli byť. Ich funkcie a možnosti zatiaľ nie sú jasné, pričom mnohí užívatelia celkom nechápu, načo by mali zaplatiť 100 – 300€  za zariadenie, ktoré neprináša takmer žiadnu extra funkcionalitu. O nápravu tejto povesti sa pokúsil Google, keď počas konferencie Google I/O 2014 predstavil nový systém Android Wear. Ten mal priniesť do inteligentných hodiniek nové funkcie a pomôcť mal najmä vývojárom, ktorí by zjednotili svoje aplikácie pod jeden operačný systém a zaistili tak postupný nárast dostupných aplikácií pre inteligentné hodinky a príslušenstvo.

apple-watch

Od Google I/0 ubehlo niekoľko mesiacov a po prvých predstavených hodinkách Samsung Gear Live a LG G Watch sme sa na konferencii IFA 2014 dočkali novej generácie týchto zariadení. Výrobcovia si viac dali záležať na tvare a dizajne hodiniek a po dlhých mesiacoch čakania boli oficiálne predstavené aj hodinky Motorola Moto 360. Spolu s nimi predstavili hodinky s elegantným dizajnom aj ďalšie spoločnosti, ako Asus, LG, Sony či Samsung. Napriek vynoveným modelom a niektorým pridaným funkciám však väčšina inteligentných hodiniek slúži stále iba ako centrum pre notifikácie či nástroj na vzdialené ovládanie prehrávanej hudby. Výnimku tvoria v tomto prípade hodinky Samsung Gear S, ktoré vďaka vlastnej SIM karte môžu fungovať samostatne, pripájať sa k internetu a uskutočňovať hovory.

Sú teda hodinky od Apple naozaj revolučné a vyriešili problémy a nedokonalosti, ktoré sprevádzajú tieto zariadenia už dlhšiu dobu?

Zobrazovanie času

Hodinky Apple Watch zobrazujú čas iba vtedy, keď otočíte zápästie do takej polohy, v ktorej vidíte na displej hodiniek. Zvyšok času je displej vypnutý, takže veľká časť funkcionality bude závisieť od toho, ako bude fungovať automatické zapínanie displeja pohybom ruky. V prípade hodiniek so systémom Android Wear sa táto funkcia líši v závislosti od zariadenia. V niektorých prípadoch sú hodiny zobrazené stále s displejom s minimálnym podsvietením. Na iných modeloch zasa funguje systém podobný Apple Watch, kde je pre zapnutie displeja potrebný určitý pohyb zápästím. Väčšinou je ale možné prispôsobiť si túto funkciu vlastným potrebám, čo ocenia užívatelia najmä v prípadoch takmer vybitej batérie.

moto-360-cover

Upozornenia

Zobrazovanie upozornení je jednou z vitálnych funkcií inteligentných hodiniek súčasnosti. Apple Watch umožňujú zobraziť všetky notifikácie, ktoré sa zobrazia aj na pripojenom iPhone. Vývojári môžu svoje aplikácie vylepšiť a užívateľom pridať možnosť reagovať na upozornenia a pracovať s nimi. Systém Android Wear je v podstate celý postavený okolo upozornení. Hodinky plnia z väčšej časti najmä úlohu zobrazovania notifikácií a zmeškaných udalostí a zvládajú to bez problémov. Aj v tomto prípade je možné s niektorými upozorneniami pracovať, no túto funkciu ponúkajú iba niektoré aplikácie.

Náš tip
RECENZIA | LG G Watch – zatiaľ len predvádzací produkt

LG-G-Watch-6

Rýchle zobrazenie informácií

Okrem práce s upozorneniami zvládajú inteligentné hodinky aj zobrazovanie rôznych ďalších informácií. Apple Watch zobrazia po geste potiahnutia zdola rôzne karty s informáciami, ktoré by vás mohli zaujímať. Uvidíte tu počasie či blížiace sa udalosti z kalendára. V budúcnosti budú v tejto časti systému pribúdať aj informácie z jednotlivých aplikácií, čo môže znamenať veľmi užitočné novinky, no k tomu je potrebné úsilie od vývojárov. Hodinky so systémom Android Wear zasa zobrazujú karty Google Now. Tento užitočný nástroj sa postupom času vyvíjal a dostal sa na veľmi vysokú úroveň. Informácie z Google Now sú súčasťou systému Android Wear, no tieto funkcie využijú najmä tí užívatelia, ktorí používajú aplikáciu aj na svojom telefóne alebo tablete. V každom prípade je Google Now veľmi schopný nástroj, ktorý sa učí na základe vašich aktivít a pomerne schopne dokáže predpovedať, aké informácie by ste si chceli nechať zobraziť.

Moto-360-ProductGotchi-640x480

Fitness

Až donedávna boli nositeľné zariadenia spájané najmä s fitness aktivitami a športom. Inteligentné hodinky stále dokážu slúžiť pre športových nadšencov, no ponúkajú aj rôzne ďalšie funkcie. Apple Watch obsahujú akcelerometer a merač srdcového tepu, zatiaľ čo informácie o polohe čerpajú z pripojeného iPhone. Pomocou týchto senzorov budú schopné zaznamenávať údaje o vašom pohybe a fitness aktivitách a vyhodnocovať ich v novom systéme iOS 8. Hodinky s Android Wear väčšinou obsahujú niekoľko senzorov určených na sledovanie športových aktivít, pričom vývojári aplikácií sa snažia rozšíriť funkcie svojich titulov tak, aby bez problémov spolupracovali so systémom Android Wear. Od Apple Watch sa ale očakáva, že Fitness funkcie budú motiváciou pre užívateľov, aby vykonávali nejaké športové aktivity. Na druhej strane, hodinky s Android Wear tieto funkcie obsahujú, no ak ich využívať nechcete, možno o nich ani nebudete vedieť.

LG-G-Watch-26

Aplikácie

Veľmi dôležitou súčasťou každej platformy je počet aplikácií. Aktuálne má v tomto ohľade navrch Google, ktorý už aplikáciam pre Android Wear vyčlenil samostatnú sekciu v obchode Play. Treba ale uznať, že v tomto smere trochu zavádza, keďže medzi tieto aplikácie patria mnohé bežné tituly, ktoré iba pridali funkcie ovládania pomocou zariadenia s Android Wear. Samozrejme, existujú aj aplikácie vytvorené primárne pre inteligentné hodinky s týmto systémom, no ich funkcie sú zatiaľ obmedzené. Celkovo je v sekcii pre Android Wear už niekoľko tisíc aplikácií a tento počet stále rastie. Je ale pravdepodobné, že aj aplikácie pre Apple Watch začnú pribúdať raketovým tempom. Platforma iOS sa dlhodobo teší obľube developerov, a tak môžeme predpokladať, že to nebude inak ani s inteligentnými hodinkami od Apple.

Apple watch

Dizajn

Dizajn nových hodiniek Apple Watch bol počas včerajšej prezentácie označovaný za prémiový. Hodinky v skutočnosti vyzerajú pekne, no z osobného hľadiska by sme po stránke vzhľadu uprednostnili niektorý model s Android Wear. Apple Watch majú štvorcový tvar a pripomínajú bežné inteligentné hodinky, zatiaľ čo iní výrobcovia sa snažia, aby sa ich modely podobali tradičným náramkovým hodinkám a pútali pozornosť eleganciou a štýlom a nie netradičným vzhľadom, ktorý ihneď napovedá, že ide o technologickú novinku. Apple však pri výrobe svojich hodiniek používa prémiové materiály, ktoré môžu znamenať zmenu v komforte používania. Bude teda iba na užívateľoch, ako ohodnotia vzhľad jednotlivých modelov.

apple-watch-300-300-white

Výdrž batérie

Výdrž batérie na jedno nabitie je v súčasnosti najväčším problémom inteligentných hodiniek. Ak tieto zariadenia využívate intenzívne, môže sa stať, že vám nevydržia ani celý jeden deň. Apple včera nespomenul, aká bude výdrž nových Apple Watch, no dá sa predpokladať, že ak by mali hodinky v tomto smere excelovať, alebo aspoň poraziť konkurenciu, Apple by na túto skutočnosť upozornil. V prípade Android Wear sa výdrž líši od zariadenia k zariadeniu, no ani v jednom prípade nie je výborná a určite by bolo vítané zlepšenie v tomto smere.

Čo si myslíte o súboji inteligentných hodiniek vy? Zmenil sa váš názor po včerajšom predstavení Apple Watch? Myslíte si, že majú inteligentné hodinky v súčasnosti využitie, alebo s ich kúpou radšej ešte počkáte, kým nezískajú ďalšie užitočné funkcie? Včera sa trh s týmito zariadeniami rozrástol o ďalších niekoľko zariadení, keďže okrem Apple Watch boli predstavené aj Apple Watch Sport a Apple Watch Edition, pričom každé z týchto zariadení je určené pre inú časť užívateľov. V tabuľke nižšie nájdete porovnanie hardvérových špecifikácií Apple Watch s Moto 360 a hodinkami Samsung Gear S s vlastným systémom Tizen. Hlasujte za svojho favorita v ankete a v diskusii nám dajte vedieť, ktoré inteligentné hodinky by ste si vybrali vy a prečo.

Apple WatchMoto 360Samsung Gear S
OSApple Watch OSAndroid WearTizen
Rozmery38 x 38 mm / 42 x 42 mmPriemer 48 mm, hrúbka 9,9 mm9.8 x 58.3 x 12.5 mm
IP certifikácia---IP67IP67
Displej"Retina"1,56" LCD2" zaoblený Super AMOLED
Displej - rozlíšenie320 x 320 pixelov320 x 290 pixelov360 x 480 pixelov
CPUApple S1TI OMAP 3Dvojjadrový, 1 GHz
RAM---512 MB512 MB
Vnútorná pamäť---4 GB4 GB
Kapacita batérie---320 mAh300 mAh
Bluetooth---4.04.0
SenzoryAkcelerometer, gyro, merač srdcového tepuMerač srdcového tepu, Senzor automatického podsvieteniaAkcelerometer, gyro, kompas,
barometer, merač srdcového tepu,
UV senzor, svetelný senzor
InéDigitálna korunka, zafírové sklo, displej reagujúci na silu stlačenia, viacero variant/veľkostíBezdrôtové nabíjanie QiSlot na SIM kartu,
možnosť samostatného fungovania, telefonovania,
posielania správ a pripojenia na internet pomocou 2G/3G

Ktoré inteligentné hodinky by ste si vybrali vy?

Zobraziť výsledky

Loading ... Loading ...

Zdroj: The Verge, Phandroid

10.9.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+