MojAndroid

Technologická spoločnosť Apple dnes na tlačovej konferencii predstavila okrem smarfónov iPhone 6 a iPhone 6 Plus aj vlastné inteligentné hodinky Apple Watch. Tie sa stávajú vstupnou bránou do kategórie nositeľných zariadení, kde už vystupujú produkty od Samsungu, LG, Sony alebo iných značiek. Dostupné budú v rôznych variáciách, pričom samotný Tim Cook, CEO spoločnosti Apple mal pri ich predstavovaní na ruke biely model. “Je to najosobnejšie zariadenie, aké sme doteraz vytvorili,” uviedol.

Zrejme najzaujímavejším prvkom je spôsob ovládania hodiniek nazvaný Digital Crown. Prakticky sa jedná o tradičné “koliesko na naťahovanie” z bežných hodiniek, ktoré však v tomto prípade slúži pre orientáciu v upravenom systéme hodiniek Apple Watch. Takéto ovládanie umožňuje zväčšovanie, skrolovanie alebo posúvanie v systéme bez toho, aby používateľ zakrýval obsah displeja. Koliesko tiež funguje aj ako tradičné tlačidlo Domov.

apple-watch
Digital Crown

Takmer celú prednú časť pokrýva flexibilný Retina displej, o ktorom Apple uvádza, že je “laminovaný na jednom kryštále zafíru, po diamante najtvrdšom transparentnom materiáli”. Hodinky okrem toho obsahujú gyroskop, akcelerometer, zatiaľ čo pripojenie do internetu alebo GPS súradnice sú čerpané z pripojeného iPhonu.

Na zadnej strane sú umiestnené LED diódy s viditeľným aj infračerveným svetlom a fotosenzory slúžiace na meranie tepu a monitorovanie telesných funkcií. Hodinky týmto pádom poslúžia aj ako zariadenie na kontrolu zdravotného stavu, prípadne aktivity počas športu. Hodinky dokážu rozoznať rozdiel medzi dotykom a silnejším stlačením (obdoba pravého tlačidla na myši), čím ponúkajú ďalšie možnosti používateľského vstupu, bez nutnosti pridať dodatočné tlačidlá. Nechýba samozrejme ani hlasová asistentka Siri alebo indukčné bezdrôtové nabíjanie. Asistentka Siri je integrovaná, spolu s dedikovanými mapami a aplikáciou Fotky. “Naše hodinky môžete nosiť počas celého dňa, pri každej príležitosti,” hovorí Tim Cook.

Snímka obrazovky 2014-09-09 o 20.38.40

 

V Apple pre svoje hodinky Watch vytvorili úplne nové používateľské rozhranie, keďže ich úmyslom podľa Cooka nebolo vtesnať prostredie z iPhonu na malý displej hodiniek. Zaujímavo pôsobí domovská obrazovka s množstvom ikon, ktoré sú na nej na prvý pohľad akoby len tak nakopené. Túto domovskú obrazovku je však možné zoomovať pomocou kolieska a ikony si tak priblížiť. Softvér hodiniek umožňuje okrem iného aj ovládanie set-top boxu Apple TV, čo previedol samotný Cook v závere prezentácie.

Apple watch

Hodinky Apple Watch budú dostupný v troch variáciách – Apple Watch, Apple Watch Sport a Apple Watch Edition. Pre každé z nich bude dostupných niekoľko veľkostí a unikátnych funkcii. Napríklad hodinky Apple Watch Sport majú robustnejší dizajn s tvrdšie materiály, zatiaľ čo pri výrobe modelu Apple Watch Edition boli použité exkluzívnejšie materiály, ako 18-karátové zlato. Záujemcovia si však budú musieť počkať. Apple ich totižto plánuje začať predávať až začiatkom roka 2015 a to za cenu 349 amerických dolárov.

Článok priebežne dopĺňame…

https://www.youtube.com/watch?v=0ZKkA5hHUoI

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+