MojAndroid

Hra Pokémon GO v čase písania tohto článku ešte ani nie je dostupná v obchode Play, no väčšina Gymov v Bratislave je už obsadená namakanými pokémonmi. Ak neviete, o čom hovorím, určite si prečítajte náš návod, kde vám prezradíme, ako s hrou začať a ako s ňou môžete stráviť celé hodiny plné zábavy.

Náš tip
Pokémon GO s rozšírenou realitou začínajú sprístupňovať v obchode Play | APK

Základ je aplikácia Pokémon GO

Keďže hru ešte nenájdete v obchode Play, musíte si ju stiahnuť vo forme APK súboru. Dávajte si ale pozor, na internete už kolujú škodlivé súbory, ktoré narobia v telefóne viac škody ako úžitku. Preto si sťahujte súbor iba z tohto odkazu, ktorý vás presmeruje na overený zdroj APK Mirror.

Nainštalovať a prepojiť s Google účtom

Po stiahnutí súboru si hru Pokémon GO jednoducho nainštalujte a spustite. Pri prvom spustení si prepojte hru s Google účtom, čo vám zabezpečí, že aj v prípade výmeny zariadenia budete mať uložený celé vaše napredovanie v hre. Vzhľadom na to, koľko času dokáže hra zobrať a koľko kilometrov kvôli nej prejdete ide o skvelé riešenie.

Zdvihnite sa zo stoličky a choďte von

Asi toto je hlavné poslanie hry Pokémon GO – donútiť lenivých “geekov”, aby sa pohli od svojho počítača a šli do ulíc. Iste, určite existuje aj lepší dôvod na prechádzku ako naháňanie pokémonov, no aj takáto prechádzka má svoje čaro. Jednoducho musíte vyraziť do ulíc a hľadať pokémonov. Hra kombinuje prvky skutočnej a virtuálnej reality, a tak sa v hre zobrazí mapa miesta kde sa práve nachádzate. Na mape sa zobrazí množstvo objektov a postupne aj samotní pokémoni, no k tomu sa dostaneme neskôr.

Chyťte prvých pokémonov

Všetko v hre Pokémon GO sa točí okolo toho, koľko a akých silných pokémonov máte. Najlepšie ale na tom je, že nepotrebujete poznať svet pokémonov a hru si aj tak môžete bez problémov užiť. Pokémoni sa nachádzajú prakticky všade, no vyhovujú im husto obývané oblasti. Stačí, keď budete mať pri ceste po chodníku zapnutú aplikáciu a je veľmi pravdepodobné, že narazíte hneď na niekoľkých pokémonov.

Pokémon GO screen16

Polohu pokémonov vám naznačuje panel vpravo dole na obrazovke. Po kliknutí naň vidíte pokémonov, ktorí sú na blízku. Počet stop pod pokémonom indikuje, ako ďaleko sa od vás nachádza. Jedna stopa znamená okruh približne 100 metrov, 2 stopy sú 200 metrov a 3 stopy predstavujú 300-metrový okruh.

Pokémon GO screen15

Ak sa pokémon zobrazí priamo na mape, čo by ste mali spozorovať aj zavibrovaním telefónu, môžete sa pokúsiť ho chytiť. Kliknite na pokémona a presuniete sa do špeciálneho zobrazenia. Tu môžete prepínať medzi zobrazením s rozšírenou realitou, vďaka čomu bude pokémon zobrazený v skutočnom svete, alebo herným zobrazením, keď sa pokémon zobrazí v animovanom prostredí.

Potom už musíte iba hodiť pokéloptu na pokémona a ak ho trafíte a pokémon neujde, je váš. Hod pokéloptou budete zrejme chvíľu trénovať, no spočiatku nájdete skôr slabších pokémonov, ktorí vám nebudú robiť problém a aj horší hod sa bude počítať. Pokémonov pritom môžete nájsť skutočne kdekoľvek a na ich prítomnosť vás upozorní jednak panel Nearby, ale aj efekty na mape, ktoré znázorňujú pohyb v tráve či na strome. Pokémoni sú ale po mape skutočne rozlezení v hojnom počte, a to najmä v husto obývaných oblastiach. Tiež platí, že je väčšia šanca, že pokémonov nájdete v ich prirodzenom prostredí. Rybích pokémonov nájdete skôr pri vode a netopierov zasa uvidíte skôr v noci. Nie je to ale pravidlo a ak sa hre budete venovať dostatočne dlho, nájdete akýchkoľvek pokémonov kdekoľvek na mape.

Zbierajte pokémonov a získavajte skúsenosti

Za každého chyteného pokémona dostanete skúsenosti, hviezdny prach a jedlo pre daného pokémona. Skúsenosti využijete na to, aby ste dosahovali vyššiu úroveň. Napríklad od piatej úrovne môžete bojovať v Gymoch, k čomu sa dostaneme neskôr. Hviezdny prach a jedlo pre pokémonov slúžia na ich vývoj. K dispozícii sú dve možnosti – Power up pridá pokémonovi život a silu, čo využijete pri bojoch v Gymoch. Evolve zasa spôsobí, že sa pokémon vyvinie do ďalšieho štádia, ak je dostupné. Na obe budete potrebovať aj prach aj jedlo pre daný typ pokémonov, takže zbieranie ďalších pokémonov nikdy nie je na škodu.

Ak aj budete mať viacero rovnakých pokémonov, nie je to žiaden problém. Odporúčame vybrať najslabšieho pokémona podľa CP (combat power = bojová sila) a vymeniť ho za jeden kúsok jedla. Toto môžete spraviť po kliknutí na pokéloptu dole v strede obrazovky, potom vyberte možnosť pokémon, nájdite pokémona ktorého chcete vymeniť a v zozname jeho schopností a možností vyberte posledné tlačidlo celkom dole s nápisom Transfer.

Mapa

Základné herné zobrazenie tvorí mapa sveta okolo vás. Ako sme už spomínali, mapa predstavuje vaše skutočné okolie, aj keď je sfarbená odlišne. Na mape sa okrem pokémonov toho nachádza oveľa viac. Najzaujímavejšie sú dva druhy bodov na mape, ktoré vám pomôžu pri hraní. Tzv. Pokéstops sú miesta, kde môžete raz za čas prísť a kde dostanete darčeky zadarmo. Tieto darčeky by ste si inak museli kupovať vo forme mikrotransakcií, takže určite odporúčame Pokéstops navštevovať pravidelne.

Druhým dôležitým mietom na mape sú tzv. Gyms. Tu budete zohrávať súboje a bojovať o to, aby ste sa vy stali lídrom konkrétneho miesta. Pre to budete musieť poraziť všetkých predchádzajúcich lídrov, ktorí zabrali daný Gym, no k tomu sa dostanete až potom, ako dosiahnete piatu úroveň. Tieto dôležité miesta sú pritom rozostavané pri rôznych bodoch záujmu na mape. Môže ísť o budovu, sochu, fontánu či pomník. Tu prichádza na rad aj ďalšia zábavná časť hry, keď okrem zbierania pokémonov môžete aj bližšie spoznať miesta okolo vás.

Predmety v hre

Okrem pokémonov budete v hre Pokémon GO zbierať aj rôzne predmety. Bez niektorých z nich sa nezaobídete, iné využijete iba sporadicky a niektoré by ste teoreticky nemuseli používať vôbec. Tu je zoznam predmetov, ktorý aktuálne vidíme v hre my:

  • Pokélopta – nástroj, pomocou ktorého chytáte pokémonov. Zo začiatku ich je dostupných dosť, no s náročnejšími pokémonmi budete lôpt míňať viac a budete si ich musieť kupovať/zháňať v Pokéstops
  • Potion – elixír, ktorý dodá život zranenému pokémonovi po boji
  • Revive – kameň života, ktorý oživý mŕtveho pokémona
  • Incense – špeciálna voňavka, ktorá naláka pokémonov na 30 minút k vašej polohe (ideálne pre lenivcov)
  • Lure Module – špeciálny modul, ktorý naláka pokémonov k danému Pokéstop. Pokémonov ale môžu chytiť aj ďalší používatelia okolo vás
  • Razz Berry – špeciálne bobuľky, po ktorých sa pokémon ľahšie chytí do pokélopty
  • Camera – ak stretene pokémna, môžete ho aj odfotiť, nemusíte robiť screenshoty obrazovky
  • Egg Incubator ∞ – inkubátor na vajíčka, ktorý môžete použiť nekonečne veľakrát (vajíčka môžete nájsť na Pokéstops alebo ich získať za postup na vyššiu úroveň; z vajíčok sa neskôr vyliahnu pokémoni, no pre ich aktiváciu musíte chodiť 2/5/10 km)
  • Egg Incubator – inkubátor na vajíčka, ktorý vydrží tri použitia

Pokémon GO screen25

Mikrotransakcie

Hra Pokémon GO je už dostupná v niektorých krajinách vo svete a neplatí sa za ňu nič. Ako ste mohli očakávať, v hre nájdete množstvo mikrotransakcií. Tie ponúkajú hráčom možnosť získať predmety, ktoré im aktuálne chýbajú a nikde ich nevedia nájsť, alebo sa im nechce ísť k najbližšiemu Pokéstop. V obchode si môžete kupovať predmety za špeciálne mince Pokécoins. Za tie si môžete kupovať pokélopty, voňavky na prilákanie pokémonov, rôzne vajíčka, špeciálny Lure Module na prilákanie pokémonov k Pokéstop či inkubátor na vajíčka. Ceny pritom nie sú horibilné, napríklad za 20 pokélôpt zaplatíte v prepočte 0,99 EUR ak si kúpite najmenšie množstvo mincií  0,69 EUR ak si kúpite najväčšie množstvo mincií naraz.

Pokémon GO screen26

Toto sú všetky informácie, ktoré by vám na úvod mali stačiť k tomu, aby ste mohli chytať a trénovať svojich prvých pokémonov. Už teraz ale pre vás pripravujeme ďalší článok, v ktorom zhrnieme rôzne užitočné tipy a triky pre chytanie pokémonov, ako aj naše dojmy, ktoré sme počas hrania nadobudli. Zatiaľ ale nezabudnite, že sa nesmiete do virtuálnej reality ponoriť úplne a pri chytaní pokémonov sa uistite, že nikoho neobmedzujete a neohrozuje, napríklad nepozorným prechádzaním cez cestu.

11.7.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+