MojAndroid

Stalo sa vám niekedy, že ste sa s niekým rozprávali o produkte, ktorý potrebuje kúpiť a následne vám na sociálnych sieťach vyskočila reklama na spomínaný produkt? Keď sa podobná situácia stane raz, môže ísť o náhodu. Keď sa to ale deje pravidelne, mnohí začínajú mať podozrenia. Taktiež situáciu zhoršuje fakt, že mnohé sociálne siete ako napr. Facebook majú “čiernu minulosť” a potvrdilo sa už viackrát, že zneužívajú súkromné údaje ich používateľov. O odpočúvaní aplikáciami informuje portál InnoTechToday.

Odpočúvanie neprizná nikto

Mnoho aplikácií a webstránok funguje na systéme zobrazovania reklám podľa toho, čo používateľ vyhľadáva na internete. Na podobný systém si ľudia už zvykli. Odpočúvať používateľov kvôli reklamám je ale na úplne inej úrovni. Oficiálne sa sociálna sieť Facebook nepriznala k zneužívaniu súkromných dát. Z minulosti ale vieme, že pre niektoré spoločnosti je úplne prijateľné predávať informácie o užívateľoch napr. výrobcom rôznych produktov.

Frances Haugen
Frances Haugen | Zdroj: CNN

V takých prípadoch sú dôležití tzv. whistlebloweri. Ide zväčša o bývalých zamestnancov firmy, ktorí sa rozhodli sprístupniť utajované informácie verejnosti. Známi whistlebloweri sú napr. Edward Snowden, alebo Julian Assange. V prípade Facebooku taktiež jeden whistleblower anonymne prezradil svetu, že spoločnosť naozaj nahráva svojich užívateľov a získané dáta používa na odporúčanie vhodnej reklamy. Značné problémy im týmto spôsobom privodila napr. aj Frances Haugen, vyobrazená vyššie.

Ako zabrániť odpočúvaniu?

Aj keď oficiálne nemáme žiadne informácie potvrdené, je potrebné sa preventívne chrániť. Pokiaľ teda nechcete, aby vaše súkromné údaje (hlavne rozhovory) boli zneužívané sociálnymi sieťami, odporúčame zrušiť povolenia pre mikrofón u aplikácii, pri ktorých podobné riziko hrozí. Najproblémovejšie sú Facebook a Google. Taktiež, pre väčšiu bezpečnosť je ideálne používať VPN a prehliadače zamerané na zachovanie bezpečnosti (Firefox, Brave…).

Facebook
Facebook
Price: Free
  • Facebook Screenshot
  • Facebook Screenshot
  • Facebook Screenshot
  • Facebook Screenshot
  • Facebook Screenshot
  • Facebook Screenshot
  • Facebook Screenshot
  • Facebook Screenshot
Náš tip
Limit počtu súborov na Google Disku je preč. Volania používateľov boli vypočuté

 

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+