MojAndroid

Čoraz viac ľudí využívajúcich internet začína viac dbať na svoje súkromie v online priestore. Ak sa o súkromie na internete zaujímate, určite ste už počuli výraz VPN. Ide o službu, ktorá je schopná zamaskovať vašu IP adresu a tým pádom zvýšiť aj úroveň súkromia. Zároveň dokážete obísť obmedzenia pre určité regióny. Na tému zariadenia VPN služby sme v minulosti dokonca napísali aj samostatný článok. Sú však bezplatné VPN služby bezpečné? Tému rozobral portál Clario.

Môže byť VPN úplne zadarmo? Ani náhodou!

V roku 2020 sa zistilo, že cez 20 miliónov používateľov používalo bezplatné VPN služby. Ako dobre viete, v dnešnej dobe nič nebýva len tak zadarmo, tak v čom je v prípade bezplatných VPN háčik? Nuž, niektoré z nich dáta o vás predávajú ďalej, takže ak ste mali záujem navýšiť úroveň svojho súkromia, spravili ste možno pravý opak.

bezplatná VPN ako funguje
Čo je VPN a ako funguje? | Zdroj: Alza.sk

Pri bezplatných VPN nie sú vzácnosťou ani nechcené úniky údajov. Ak sa rozhodnete pre používanie VPN služieb, ktoré sú zdarma, môžete počítať s tým, že vývojár si na oplátku vezme dáta o vás a prípadne ich predá tretím stranám. Sprostredkovateľ musí predsa z niečoho platiť svoje servery, respektíve zamestnancov.

Sú bezplatné VPN bezpečné? Popravde, ani veľmi nie

Bezplatné VPN sú taktiež zraniteľné z viacerých pohľadov. Mnohí používajú VPN z dôvodu, že sa po jej aktivácii cítia na internete bezpečnejšie. V prípade tých, za ktoré nie je potrebné platiť, nastáva však pravý opak. Majú totiž tendenciu byť zraniteľnejšie voči napadnutiu malvérom.

Hacker
Hacker | Zdroj: engadget.com

Budete svedkami spomalenia vášho internetu

Ďalším problémom je fakt, že vaše internetové pripojenie bude v porovnaní s tým pôvodným pravdepodobne výraznejšie pomalšie. Malé firmy, ktoré zadarmo ponúkajú VPN služby, nemajú financie na rozmiestnenie svojich serverov do všetkých kútov sveta pre rýchlejšie a stabilnejšie pripojenie. Výkon serverov taktiež nemožno radiť k najlepším.

meranie rychlosti internetu
Meranie rýchlosti internetu | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Webové stránky budú mať problém s detekciou, či ste človek

Ak sa rozhodnete používať bezplatnú VPN službu, pripravte sa, že verifikáciu reCAPTCHA budete vídať veľmi často. Weby budú vedieť, že pravdepodobne nejakú tú VPNku využívate a budú vyžadovať overenie či ste človek niekoľkokrát častejšie.

google captcha
Google reCAPTCHA | Zdroj: evina.com

Pripomenieme, že reCAPTCHA sú tie otravné testy na overenie, či nie ste robot. Obsahujú poväčšine obrázky z Google máp (Street View), na ktorých musíte vybrať napríklad časti z fotografie, na ktorých sa nachádza automobil, semafor, bicykel, prechod pre chodcov a podobne.

Bezplatné VPN zapríčiňujú častejšie zobrazovanie reklám

Piatou nevýhodou používania bezplatnej VPN je zobrazovanie nielen neadekvátnych reklám, ale tých reklám môže byť aj výrazne viac. V niektorých prípadoch sa stretnete aj s takzvanými “pop-up” reklamami, ktoré sa zobrazia na celú obrazovku. Určite tento typ reklamy poznáte. Sú celkom otravné a nepríjemné.

internet titulka
Internetové pripojenie | Zdroj: Pexels.com

Prejdite na platenú alternatívu. Radšej žiadna VPN ako tá bezplatná

Záverom je, že väčšie súkromie budete mať určite po predplatení dôveryhodnejšej VPN. Medzi dve najznámejšie patrí NordVPN alebo Surfshark VPN, no samozrejme existuje aj mnoho ďalších. Určite by sme radšej svoju aktivitu na internete nemaskovali vôbec, akoby sme mali používať služby, ktoré sú “zadarmo”. Ako ste si mohli vyššie prečítať, zadarmo rozhodne nie sú.

bezplatná vpn
VPN | Zdroj: Pixabay.com

Na oplátku si ukladajú, prípadne predávajú informácie o vás a ešte k tomu dokážu pridať zopár otravných vecí navyše, ako množstvo reklám či pomalší internet. Ak teda hľadáte VPN službu, rozhodne by ste si mali za ňu niečo priplatiť a taktiež skontrolovať, či je daná služba legitímna a či sú s ňou ďalší používatelia spokojní. Skontrolujte, či daný sprostredkovateľ VPN ponúka aj ďalšie doplnkové služby, ktoré požadujete. V diskusii pod článkom sa môžete podeliť s vašimi skúsenosťami s používaním VPN.

Náš tip
Google rozpozná kvalitné recenzie a vo vyhľadávaní ich uprednostní
25.3.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+