MojAndroid

Ešte pred pár rokmi bol pojem VPN skratkou, ktorú poznali iba technologickí nadšenci a ani tí často nevedeli, čo znamená. VPN, alebo Virtual Private Network, je akási maska pre vašu súčasnú sieť. Surfovanie po internete a využívanie online služieb nie je v konečnom dôsledku nič iné, ako pripájanie sa k vzdialeným počítačom (serverom). Toto pripojenie však za sebou necháva stopu – vašu IP adresu. A to nie je vždy optimálny stav. Práve od vašej IP adresy, resp. lokality, často závisí, či získate alebo nezískate prístup k danej online službe. A tu prichádza na rad VPN – nástroj, ktorý vám zakryje vašu štandardnú IP adresu inou, často z nejakej inej krajiny.

Takto môžete napríklad získať prístup k službám, ktoré vo vašej domovskej krajine nie sú dostupné, alebo odomknete obsah, ktorý u nás dostupný nie je. Dobrým príkladom je služba Netflix, ktorá distribuuje rôzny obsah do rôznych krajín a prakticky odnikiaľ nemáte prístup ku všetkým filmom a seriálom, ktoré sú na Netflixe oficiálne dostupné. Stačí vám však VPN-ka a môžete pozerať aj to, čo je exkluzívne pre Anglicko či USA. Zároveň vám VPN poslúži pri ceste do zahraničia, odkiaľ často nemôžete pristupovať k rôznym slovenským stránkam a službám. VPN je riešením aj tohto problému. Ako na to?

Nastavenie VPN priamo v telefóne

Spomenieme aj túto možnosť, aj keď ju odporúčame iba skutočne skúseným používateľom a aj tí skôr ocenia nižšie uvedené spôsoby nastavenia VPN na Androide. Systém totiž má zabudovanú možnosť pre konfiguráciu VPN priamo v nastaveniach, kde môžete jednotlivé funkcie nastaviť manuálne. Stačí, keď otvoríte menu s nastaveniami a hneď navrchu v časti Bezdrôtové pripojenie a siete kliknete na možnosť Ďalšie.

Tu už stačí nájsť riadok s textom VPN a kliknúť naň. Po kliknutí na tlačidlo “+”, prípadne “pridať novú VPN”, pre pridanie novej VPN-ky môžete nastaviť všetky vlastnosti siete ručne. Toto ocenia skutoční profesionáli a IT znalci, no pre väčšinu používateľov bude praktickejšie, keď toto nastavenie vykoná radšej aplikácia.

Aplikácie s VPN

Našťastie pre väčšinu z nás, k dispozícii je celý zástup aplikácií, ktoré VPN nastavia za vás. Majú oveľa prívetivejšie používateľské prostredie a celý proces výrazne uľahčia a zrýchlia. Problémom je, že v obchode Play ich je veľké množstvo a je pomerne ťažké sa v nich vyznať. Samozrejme, väčšina používateľov sa nepripája k VPN pravidelne, a tak hľadá riešenie zadarmo. Na to naväzuje celý rad aplikácií, ktoré sa tvária, že sú bez poplatkov, no opak je pravdou. Nájdu sa však aj také, ktoré sú skutočne zadarmo, no ak získajú väčšiu používateľskú základňu, často sú vývojári nútení prejsť na platený model. Aj preto je pri VPN aplikáciách dôležité, aké sú aktuálne, ako sa o ne starajú vývojári a ako sa správajú samotní používatelia. Preto sa vám teraz pokúsime ponúknuť výber aplikácií, ktoré sú aktuálne naozaj účinné. V budúcnosti sa to však môže zmeniť.

Touch VPN

Jedna z najsťahovanejších a zároveň najlepšie hodnotených VPN aplikácií v obchode Play Touch VPN ponúka funkcie, ktoré potešia najmä nenáročného používateľa. Tí si užijú používanie vysokými rýchlosťami bez dátového obmedzenia. Toto sú dve najčastejšie funkcie, ktoré konkurencia vo svojich zdarma dostupných verziách limituje. Aplikácia tiež ponúka veľmi prehľadné prostredie, kde vidíte lokalitu IP adresy, ktorú si chcete nastaviť. Neskôr potom vidíte, koľko dát ste cez VPN preniesli.

Verzia: 1.4.9
Aktuálna cena: Zdarma

Hideman VPN

Hideman VPN je používateľsky prívetivá aplikácia, ktorá je určená najmä pre tie prípady, kedy chcete zmeniť lokalitu vašej IP adresy. Tomu je prispôsobené celé používateľské prostredie aplikácie, kde si môžete jednoducho zmeniť lokalitu. Následne už potom môžete pristupovať k obsahu, ku ktorému by ste sa s vašou štandardnou IP adresou nedostali. Hoci táto služba ponúka surfovanie cez VPN zdarma, je tu obmedzené množstvo prenesených dát za mesiac na 2 GB a v niektorých prípadoch môže byť obmedzená aj rýchlosť surfovania na 512 kbps. Platená verzia bez obmedzení stojí 2,9 USD na mesiac, alebo 24,90 USD na rok.

Verzia: 6.0.1
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 6.0.1
Aktuálna cena: Zdarma

Betternet VPN

Táto služba so sebou nesie jednu obrovskú výhodu – je kompletne zadarmo. Vývojári sú veľmi transparentní v tom, ako na službe zarábajú, a to je prostredníctvom reklám v aplikácii. Ak vám takýto model neprekáža, môžete aplikáciu Betternet VPN využívať skutočne úplne zadarmo. Aj v tomto prípade je k dispozícii veľmi prívetivé používateľské prostredie s jednoduchým nastavením a ľahko ovládateľnými funkciami. Okrem toho, súčasťou aplikácie je aj zabudovaný prehliadač, takže môžete priamo v aplikácii využívať výhody, ktoré so sebou VPN prináša. Ak by vám po čase začali reklamy prekážať, k dispozícii je aj platená verzia aplikácie Betternet Premium, ktorá už reklamy nezobrazuje.

Verzia: 4.3.3
Aktuálna cena: Zdarma

Tunnelbear

Táto aplikácia síce ponúka verziu zadarmo, no ide už o pokročilejšiu VPN službu s viacerými platenými plánmi. V základnom balíčku služby Tunnelbear je k dispozícii 500 MB dát na prenášanie, čo vám môže stačiť pre prístup k niektorým komunikačným aplikáciám s lokálnymi restrikciami. Aplikácia však ponúka skvelé rýchlosti pripojenia a prenosu a veľmi šikovne spracované používateľské prostredie, s ktorým nebudú mať problémy ani menej skúsení používatelia.

Verzia: N/A
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: N/A
Aktuálna cena: Zdarma

ProtonVPN

Ak vám záleží na bezpečnosti vašich dát, ProtonVPN je pre vás tou správnou voľbou. Ide o aplikáciu od tvorcou služby ProtonMail, ktorá je obľúbená práve medzi tými používateľmi, ktorým záleží na online súkromí a bezpečnosti. Aplikáciu môžete pritom používať aj celkom zadarmo, no tu budete mať obmedzované rýchlosti. Oveľa lepšie možnosti a menej obmedzení je v predplatnom, ktoré stojí 8 USD na mesiac. Výhodou tiež je, že túto službu môžete využívať aj na desktope, čo nie všetky mobilné VPN služby podporujú.

Verzia: 1.3.2
Aktuálna cena: Zdarma

25.10.2018

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

  • Chao

    Určite odporúčam ako VPN aplikáciu “Private Internet Access”, ktorú aj sám používam a som veľmi spokojný, v PC verzii má dokonca aj funkciu “MACE”, čo znamená, že blokuje reklamy aj videoreklamy. Z Android verzie bola táto funkcia stiahnutá, ale aj tak stojí zato. Posledným pozitívnym prvkom je, že šifruje údaje a firma, ktorá prevádzkuje PIA bola aj súdená, pretože nechcela poskytnúť údaje U.S. Government.

+