MojAndroid

Pred nejakým časom existovali špekulácie, že sa nedočkáme nadstavby OxygenOS vo verzii 13 vôbec. Špekulovalo sa úplné vyradenie tohto používateľského prostredia a následné nahradenie nadstavbou ColorOS, ktorá sa nachádza na smartfónoch značky OPPO. V tomto článku si zhrnieme všetky informácie ohľadom pripravovaného OxygenOS 13, ktorý bude postavený na operačnom systéme Android 13. Taktiež prezradíme, ktoré OnePlus smartfóny by mali byť neskôr aktualizované na najnovší softvér. Informácie zverejnil web Android Central.

Čo je možné od novej verzie nadstavby OxygenOS očakávať?

Spomenieme, že Android 13 je už možné testovať na telefóne OnePlus 10 Pro. Ide však o čistý Android 13, ktorý nie je doplnený o grafické rozhranie OxygenOS. To Android ako taký samozrejme do istej mieri pozmení. OxygenOS 13 beta vyjde až v tretej štvrtine aktuálne prebiehajúceho roka.

Celá nadstavba je vlastne postavená na ColorOS, čo ju čím ďalej tým viac oddialuje od čistého Androidu, no na druhú stranu by to malo znamenať rýchlejšie aktualizácie, keďže materská spoločnosť OPPO už nemusí vyvíjať zvlášť nové verzie pre dve úplne iné nadstavby.

OnePlus 10 Pro OxygenOS 13
OnePlus 10 Pro | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Pre vybraných používateľov OnePlus poodhalil OxygenOS 13, aby dostal skorú odozvu. Nová verzia používateľského rozhrania by sa mala sústrediť na vylepšenie možností personalizácie prostredia smartfónu. Výrobca by ďalej mal pridať ďalšie možnosti pre funkcionalitu Always On displeja, ako napríklad ovládanie prehrávanej hudby. Optimalizovaný má byť Zen Mode pre lepší a efektívnejší používateľský zážitok.

OnePlus tvrdá, že OxygenOS 13 neporuší ich doterajšiu filozofiu a stále bude ponúkať plynulý zážitok z používania. ColorOS však ostáva jadrom nadstavby aj naďalej a nepredpokladá sa, že dôjde v blízkej budúcnosti k zmene. Čínska spoločnosť totiž už ani nemá dedikovaný tím čisto pre OxygenOS, takže o vývoj a aktualizácie sa starajú rovnakí vývojári, ktorí majú na starosti aj ColorOS na zariadeniach s logom OPPO.

OnePlus 9 a 9 Pro OxygenOS 13
OnePlus 9 a OnePlus 9 Pro | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Očakávať by sme teda mohli implementáciu niektorých funkcií z ColorOS aj práve do OxygenOS, čo je možné považovať za pozitívne správy. Smartfóny značky OPPO sú šikovnými funkciami a možnosťami úpravy vzhľadu grafického prostredia skutočne preplnené.

Ktoré telefóny dostanú aktualizáciu na Android 13 s nadstavbou OxygenOS 13?

Aj napriek tomu, že ešte nebol zverejnený oficiálny zoznam aktualizovaných modelov, je možné odhadovať, že Androidu 13 s nadstavbou OxygenOS 13 sa dočkajú používatelia týchto smartfónov:

Náš tip
OnePlus vypustil opravné aktualizácie pre viacero modelov
20.6.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+