MojAndroid

Spoločnosť OnePlus už dávno nevydáva len zabijakov vlajkových lodí, ale so svojimi zariadeniami sa snaží dostať do každej cenovej kategórie. Pre modely strednej triedy vytvorila sériu Nord, ktorá pár týždňov dozadu dostala nového člena – OnePlus Nord CE 5G. Nový model strednej triedy ponúka okrem podpory 5G aj 90 Hz AMOLED displej, 4 500 mAh batériu, slušný výkon a samozrejme namakanú nadstavbu OxygenOS.

OnePlus Nord CE 5G: Tabuľka parametrov

Rozmery 159,2 x 73,5 x 7,9 mm
Hmotnosť 170 gramov
Displej 6,43″ Fluid AMOLED, 90 Hz, 1080 x 2400 pixelov, 20:9
Procesor Qualcomm Snapdragon 750G 5G
RAM a úložisko 6 GB / 128 GB,
8 GB / 128 GB,
12 GB / 256 GB,
UFS 2.1
Batéria a nabíjanie 4 500 mAh,
30 W káblové nabíjanie, súčasťou balenia je 30 W nabíjačka
Bezpečnosť Optický snímač odtlačkov prstov pod displejom
Fotoaparáty Zadné:
64 MP primárny
8 MP ultraširokouhlý snímač
2 MP hĺbkový snímačSelfie:
16 MP
Konektivita 5G, USB-C 2.0, 3,5 mm jack, NFC
Softvér OxygenOS 11, Android 11
Vodoodolnosť nie

Časti recenzie:

Balenie: Warp Charger a priesvitný kryt grátis

OnePlus si aj pre tento smartfón pripravil špeciálny Media Kit, do ktorého pribalil okrem krabice so smartfónom aj štyri gumené kryty. Dizajnom a farbami zaujali a pôsobili prémiovejšie ako obyčajný gumený kryt z Číny za pár centov.

V samotnej krabici nájdete okrem smartfónu aj návod na použitie, priesvitný kryt, červený USB-C kábel a bielu 30 W nabíjačku, ktorú OnePlus propaguje pod názvom Warp Charger.

OnePlus Nord CE 5G kryty
Foto: Redakcia

Konštrukcia a dizajn: Žiadny ostrovček s fotoaparátmi

Povedala by som, že toto zariadenie je veľké tak akurát. S rozmermi 159,2 x 73,5 x 7,9 mm to nie je najmenší smartfón na trhu, ale v ruke sa drží dobre a váži len 170 g, čiže nie je ani ťažký. Je však dosť šmykľavý a lepšie sa s ním pracovalo, keď bol v kryte.

Časy, kedy smartfóny s plastovou konštrukciou vyzerali lacno, sú už dávno preč. OnePlus Nord CE 5G má zadnú stranu aj rám vyrobený z plastu, ale vyzerá takmer rovnako dobre ako smartfóny so sklenenou zadnou stranou a kovovým rámom. Plast je navyše ľahší, lacnejší a odolnejší. Na zadnej strane nájdeme aj logo spoločnosti OnePlus a trojicu zadných fotoaparátov, ktoré na moje prekvapenie nie sú umiestnené na ostrovčeku. Môže to vytvárať dojem, že smartfón je starý už niekoľko generácii, no mne osobne to vyhovuje a takýto dizajn sa mi páči oveľa viac.

OnePlus Nord CE 5G zadná strana
Foto: Redakcia

Na dizajne tohto modelu ma mrzí len to, že tlačidlo zapínania sa nachádza vpravo a tlačidlá na ovládanie zvuku naľavo. Viackrát som kvôli tomu nechtiac spravila snímku obrazovky. Tomuto zariadeniu taktiež chýba slávny Alert Slider na ovládanie hlasitosti zvonenia, ktorý okrem spoločnosti OnePlus nepoužíva žiaden iný výrobca Android smartfónov.

OnePlus Nord CE 5G displej
Foto: Redakcia

Vpredu sa nachádza 6,43″ AMOLED displej, ktorý lemujú tenké čierne okraje s tým, že spodný okraj je o čosi väčší. V jeho ľavom hornom rohu nájdeme selfie fotoaparát. Zo spodnej strany zariadenia zas máme reproduktor, USB-C port a dokonca aj 3,5 mm jack.

OnePlus Nord CE 5G
Foto: Redakcia

Smartfónu však chýba akákoľvek certifikácia vodoodolnosti či odolnosti voči prachu a striekajúcej vode. Spoločnosť OnePlus kedysi v tomto smere šetrila, keďže oficiálne certifikácie sú pomerne drahé, no jej zariadenia boli aj napriek tomu postavené tak, aby do istej miery zvládli vlhkosť či špinu. Je možné, že takto to bolo v prípade aj toho modelu, avšak neodporúčam to riskovať.

Možnosti odomykania: Spoľahlivý snímač v displeji

OnePlus Nord CE 5G má v displeji zabudovaný optický snímač odtlačkov prstov. Neviem, čo robím zle, ale mne snímače zabudované v displeji nikdy nechceli poriadne fungovať. Trochu som sa obávala, že rovnaký problém budem mať aj s týmto zariadením, no nestalo sa. Snímač fungoval bez problémov zakaždým, keď som sa pomocou neho snažila odomknúť telefón, dokonca aj keď som mala mokré ruky. Odomknutie je navyše celkom rýchle.

OnePlus Nord CE
Foto: Redakcia

V možnostiach odomykania nájdete aj funkciu, ktorá vám smartfón dovolí odomknúť tvárou pomocou predného fotoaparátu. Na niektorých smartfónoch je táto funkcia striktná a nedovolí vám zariadenie odomknúť keď máte rúško alebo slnečné okuliare. Pre tento model to však neplatí a vo väčšine prípadov sa odomkol ,aj keď som mala prekrytú tvár alebo keď som na smartfón nepozerala priamo. Odomykanie tvárou môže byť problematické v noci, no OnePlus pri nastavovaní odomykania tvárou ponúka aj možnosť automaticky zvýšiť jas obrazovky pri skenovaní tváre po tme.

Displej: OnePlus Nord CE 5G má pekný AMOLED bez prehnanej saturácie

Pri zariadeniach strednej triedy musí výrobca urobiť zopár kompromisov, v tomto prípade to však displej nebol. Nový Nord disponuje 6,43″ Fluid AMOLED displejom s rozlíšením 1080 x 2400 pixelov a s podporou 90 Hz obnovovacej frekvencie. Nie je to síce displej hodný vlajkovej lode, ale je jasný, ostrý a má pekné farby. Jediná škoda je, že nie je chránený tvrdeným sklom Gorilla Glass, no aspoň má od výroby nalepenú ochrannú fóliu (ktorá je na konci takmer dvojtýždňového testovania celá doškriabaná).

OnePlus Nord CE 5G displej
Foto: Redakcia

Nastavenia displeja ponúkajú na výber z dvoch farebných profilov – Živý a Prirodzený, alebo keď vám ani jeden z nich nevyhovuje, môžete si farby nastaviť podľa seba. Prednastavený bol Živý profil, ktorý vykresľuje farby o čosi saturovanejšie ako naozaj sú, ale nie to je prehnané ako na niektorých AMOLED obrazovkách a vyhovovalo mi to.

OnePlus Nord CE 5G nastavenie displeja
Foto: Redakcia

Nadstavba OxygenOS taktiež ponúka možnosť zapnúť funkciu Ambientného zobrazenia, čo síce nie je plne prispôsobiteľný Always On displej, ale účel spĺňa. Niektoré OnePlus smartfóny mali pri tejto funkcii problém s výdržou batérie, v prípade modelu OnePlus Nord CE som však problém nemala a výdrž bola rovnaká bez ohľadu na to, či som túto funkciu mala zapnutú alebo nie.

Výkon a pamäť: 12 GB RAM v strednej triede

Zariadenie poháňa procesor Qualcomm Snapdragon 750G 5G, ktorý je doplnený o 6 GB, 8 GB alebo 12 GB operačnej pamäte. V závislosti od verzie ponúka 128 GB alebo 256 GB UFS 2.1 vnútorného úložiska, ktoré nie je možné rozšíriť pomocou microSD karty. V redakcii sme testovali najvyššiu verziu s 12 GB RAM a 256 GB úložiskom.

Snapdragon 750G 5G síce nepatrí medzi špičku, ale bežné používanie zvládol bez zásekov. Prekvapivo dobre si poradil aj s hrami a Genshin Impact zvládol aj na najvyšších nastaveniach. Telefón bol pri záťaži mierne teplý, ale výkonu sa to pri hraní hier nedotklo. Problém som nemala ani s multitaskingom a aplikácie ostali na pozadí otvorené aj dlho po tom, čo som ich prestala používať. Pri toľkých GB operačnej pamäte by bolo prekvapivé, keby tento smartfón mal problém s multitaskingom.

V benchmarkoch sa veľmi vysoko neumiestnil, čo sa dalo čakať od procesora strednej triedy. V teste AnTuTu dosiahol skóre 389 439 a v Geekbenchi získal 623 bodov pre single-core a 1697 pre multi-core.

Systém a nadstavba: OxygenOS nesklamal

Spoločnosť OnePlus je známa aj svojou obľúbenou nadstavbou OxygenOS, ktorá je plná drobných, unikátnych nastavení, no zároveň je plynulá a veľmi dobre optimalizovaná, či už čo sa týka výkonu alebo výdrže batérie. OnePlus Nord CE beží na na verzii OxygenOS 11, ktorá je postavená na Androide 11.

OnePlus Nord CE 5G nastavenia
Foto: Redakcia

V porovnaní s čistým Androidom 11 a nadstavbami ostatných výrobcov sa OxygenOS odlišuje hlavne možnosťou všetko prispôsobovať. Prispôsobiť si môžete farby systému, pričom nie ste limitovaní len na paletu niekoľkých farieb, ale môžete si nastaviť akúkoľvek farbu. Predinštalovaný OnePlus launcher navyše ponúka možnosť vybrať si ľubovoľný balíček ikon, zmeniť ich tvar a dokonca aj prispôsobovať jednotlivé ikony a ich názov samostatne.

Tak, ako väčšina Android smartfónov, mal aj tento predinštalovaných zopár náhodných aplikácií, ako napríklad Netflix, no OnePlus do zariadenia dal aj zopár svojich vlastných a prekvapivo užitočných aplikácií. Aplikácia OnePlus Switch mi pomohla pri nastavovaní zariadenia a jednoducho mi cez Bluetooth preniesla dáta, účty Google a nainštalované aplikácie z môjho vlastného telefónu. OnePlus tu má ďalej vlastnú aplikáciu počasia, aplikáciu pre OnePlus komunitu alebo Zen Mode, ktorý vám pomôže sa sústrediť pri práci.

Z niektorých zaujímavostí nadstavby môžeme spomenúť napríklad funkciu Canvas, ktorá vám z fotografie vytvorí jednoduchú ilustráciu a následne ju nastaví ako pozadie Ambientného zobrazenia. Niektoré nadstavby od iných výrobcov vám na domovskej obrazovke po potiahnutí doľava zobrazia rôzne nástroje a údaje. Niečo podobné má aj OxygenOs, ktorý po potiahnutí dole zobrazí takzvanú Shelf. Tam okrem iného nájdete aj informácie o počasí, panel s nástrojmi, počet prejdených krokov a funkciu, ktorá vám pripomenie, kde parkujete.

Mne osobne však chýbalo zopár detailov, na ktoré som zvyknutá z iných systémov, napríklad možnosť rozbaliť rýchle nastavenia a zmeniť sieť Wi-Fi alebo Bluetooth zariadenie bez toho, aby som musela prejsť do aplikácie Nastavenia.

Multimédiá a konektivita: OnePlus Nord CE má síce podporu 5G, no tá je na Slovensku zatiaľ zbytočná

OnePlus Nord CE 5G ponúka skvelý multimediálny zážitok vďaka svojmu 6,43″ AMOLED displeju. Zariadeniu síce chýbajú stereo reproduktory, no jeho reproduktor hrá celkom slušne a je hlasnejší ako väčšina reproduktorov v strednej triede. Čo sa týka audia, smartfónu nechýba ani starý dobrý 3,5 mm jack.

Smartfón bez problémov zvláda všetko, čo dnes od mobilných telefónov čakáme, ako bezproblémové telefonovanie, GPS s presnosťou na niekoľko metrov, platby pomocou NFC a spoľahlivé pripojenie Wi-Fi a Bluetooth. Zariadeniu však chýba infračervený port.

Okrem starších typov technológii navyše ponúka aj podporu 5G, ktoré má k dispozícii čoraz viac používateľov. Na tomto smartfóne som v Bratislave otestovala 5G sieť od Telekomu, no úprimne, čakala som niečo viac. Bola to moja prvá skúsenosť s 5G a prekvapilo ma, že rýchlosť sťahovania sa ani len nevyrovnala technológii 4G+.

Fotoaparát: Skvelé farby za každých podmienok

OnePlus Nord CE 5G zadné fotoaparáty
Foto: Redakcia

Nový Nord ponúka trojicu zadných fotoaparátov – 64 MP hlavný, 8 MP ultraširokouhlý a 2 MP hĺbkový snímač. Tak, ako väčšina moderných snímačov, fotky v dobrých svetelných podmienkach zvládli oba snímače na jednotku. Farby miestami utekali realite a boli viac saturované, ako v skutočnosti.

Nie je žiadnym tajomstvom, že smartfóny sa zo snímačov snažia vyťažiť maximum pomocou softvérových úprav. Zvláštnosťou tohto fotoaparátu je však to, akým spôsobom softvér upravuje oblohu. Upraví ju tak, aby bola sýtomodrá a aby nebola prepálená, no trošku to preháňa a na niektorých fotkách to vyzerá neprirodzene.

Celkom prekvapili aj portrétové fotky a výsledné rozmazanie pozadia bolo menej umelé, ako na väčšine smartfónoch. Rovnako príjemne som bola prekvapená aj pri zoomovaní. Smartfón síce nemá teleobjektív, ale ani pri 10-násobnom priblížení fotky nevyzerali až tak zle, ako som čakala.

Pri horších svetelných podmienkach utrpela ostrosť, farby však stále ostali skvelé. Nočné fotky zvládli tieto dva snímače dobre čo sa týka farebnosti, no veľmi zle z hľadiska ostrosti. Ultraširokouhlý snímač mal taktiež v tme problém zachytiť dostatok svetla a fotky boli tmavé aj pri použití nočného režimu.

OnePlus Nord CE umožňuje natáčať videá len pomocou hlavného snímaču vo Full HD, ale aj v 4K rozlíšení. Kým vo Full HD rozlíšení je možné natáčať aj s 60 fps, pri 4K je možné len s 30 fps. Zariadeniu taktiež chýba akákoľvek stabilizácia obrazu a výsledné videá sú veľmi roztrasené. Kvalita tiež nie je ideálna, farby sú trochu zvláštne a video je miestami preostrené.

16 MP selfie fotoaparát nepatrí k tým najlepším a má problémy s ostrosťou, hlavne keď sú svetelné podmienky horšie ako ideálne. Páči sa mi však, akým spôsobom narába s farbami.

Aplikácia fotoaparátu

Aplikácia okrem základného režimu na fotografovanie a točenie videí ponúka aj portrétový, nočný a Pro režim spolu s možnosťou natáčať spomalené a zrýchlené videá a fotiť panorámy. Nastavenia aplikácie navyše ponúkajú možnosť prispôsobiť si zobrazované režimy. V porovnaní s inými smartfónmi som si všimla jeden rozdiel – 64 MP režim nie uvedený medzi ostatnými režimami, ale iba ako nastavenie v hornej časti aplikácie. Aplikácia ponúka aj filtre, ktoré väčšinou nevyužívam, lebo pôsobia ako z roku 2013, ale v tomto prípade som niekoľko pekných našla.

Batéria a nabíjanie: OnePlus Nord CE 5G ponúka výbornú výdrž (až pokiaľ sa nepripojíte na 5G)

Zariadenie poháňa 4 500 mAh batéria, ktorá podporuje 30 W káblové nabíjanie. S výdržou som nemala absolútne žiadny problém, pri bežnej záťaži so zapnutým ambientným zobrazením a 90 Hz obnovovacou frekvenciou mal smartfón SOT 8 až 9 hodín. Batéria zvládla aj náročnejšie úlohy, ako hranie hier a benchmarky, bez toho, aby sa to značne podpísalo na celkovej výdrži. Ak však máte k dispozícii 5G a plánujete ho využívať, počítajte s horšou výdržou. Pri testovaní 5G mi SOT klesol približne o 2-3 hodiny.

OnePlus Nord CE 5G nastavenie batérie
Foto: Redakcia

Pri nabíjaní môžete využiť maximálny potenciál zariadenia bez toho, aby ste si museli kupovať výkonnejšiu nabíjačku. V krabici okrem zariadenia dostanete nabíjačku OnePlus Warp Charger, ktorá má maximálny výkon 30 W. V mojom prípade nabila zariadenie z nuly na 100 % za 1 hodinu a 2 minúty a už o pol hodine nabíjania mala batéria 67 %. Avšak sklamalo ma to, že 30 W nabíjanie fungovalo len s nabíjačkou priloženou v krabici. Pri použití inej rýchlej nabíjačky sa zariadenie nabíjalo o hodinu dlhšie.

Nabíjanie z 0 % na 100 %:

  • 15 minút: 37 %
  • 30 minút: 67 %
  • 45 minút: 89 %
  • 60 minút: 99 %
  • Plné nabitie: 1 hodina 2 minúty

OnePlus Nord CE 5G: Záverečné hodnotenie

Prednosťou všetkých OnePlus zariadení, nie len tohto, je určite nadstavba OxygenOS, ktorá je dobre optimalizovaná a aj dobre vyzerá. OnePlus Nord CE 5G okrem toho ponúka aj kvalitný AMOLED displej, slušný výkon, parádnu výdrž batérie. Poteší aj podpora 30 W káblového nabíjania a prítomnosť 3,5 mm jacku. Mne osobne sa páči aj vzhľad zariadenia a povrchová úprava zadnej strany, ale v dobe ostrovčekov s fotoaparátmi môže tento dizajn pôsobiť zastaralo.

V tejto cenovej kategórii to bez kompromisov bohužiaľ nejde a na úkor iných predností zariadenia utrpeli najviac fotoaparáty. Výsledné fotografie strácajú na kvalite hlavne v horších svetelných podmienkach, no musím oceniť to, ako si snímače hravo poradia s vykresľovaním farieb. Zariadeniu takisto chýba certifikácia vodoodolnosti, ochranné sklo Corning Gorilla Glass a slot na microSD kartu. Trochu ma mrzí cena tohto modelu. Niektorí konkurenční výrobcovia ponúkajú veľmi podobné, v niektorých prípadoch aj lepšie smartfóny za nižšiu cenu.

Konkurencia

Redmi Note 10 Pro

Redmi Note 10 Pro
Redmi Note 10 Pro | Foto: Redakcia

Xiaomi Redmi Note 10 Pro ponúka o trochu väčší, 6,67″ AMOLED displej so 120 Hz obnovovacou frekvenciou a chráni ho Corning Gorilla Glass 5. Narozdiel od Nordu má zadnú stranu vyrobenú zo skla, ktoré je taktiež chránené ochranným sklom Gorilla Glass 5 a má certifikáciu IP53 proti prachu a striekajúcej vode. Nemá však snímač odtlačkov prstov zabudovaný v displeji, ale v tlačidle vypínania. Rozdiely sa nájdu aj v prípade audia, Redmi Note 10 Pro ponúka stereo reproduktory.

Poháňa ho Snapdragon 732G, ktorý sa výkonnostne veľmi nelíši od Snapdragonu 750G 5G, no chýba mu podpora 5G. Zariadenie je k dispozícií vo verzii so 6 GB alebo s 8 GB operačnej pamäte. Na zadnej strane má skupinu štyroch snímačov – 108 MP hlavný, 8 MP ultraširokouhlý, 5 MP makro a 2 MP hĺbkový snímač. Vpredu zas nájdeme 16 MP selfie fotoaparát. Zariadenie má vo vnútri 5020 mAh batériu, ktorú nabijete pomocou 33 W káblového nabíjania.


Realme 8 Pro

Realme 8 Pro
Realme 8 Pro | Foto: GSMArena.com

Realme 8 Pro má oproti novému Nordu zopár nedostatkov. Jeho displej podporuje len 60 Hz obnovovaciu frekvenciu, poháňa ho procesor Snapdragon 720G a v najvyššej verzii ponúka len 8 GB operačnej pamäte. Vyniká však podporou 50 W nabíjania, slotom na microSD kartu, 108 MP hlavným snímačom a bonusovým 2 MP makro snímačom.

Čo majú oba smartfóny spoločné je 4 500 mAh batéria, 3,5 mm jack, plastová konštrukcia, váha, optický snímač odtlačkov prstov zabudovaný v displeji a takmer aj rozlíšenie AMOLED displeja.


Samsung Galaxy A52 5G

Samsung Galaxy A52
Samsung Galaxy A52 | Foto: Redakcia

Samsung Galaxy A52 5G disponuje 6,5″ Super AMOLED displejom s podporou 120 Hz obnovovacej frekvencie a ochranným sklom Corning Gorilla Glass 5, procesorom Snapdragon 750G 5G, 4 500 mAh batériou, 25 W nabíjaním a 6 GB alebo 8GB operačnej pamäte.

Na jeho zadnej strane nájdeme ostrovček so štyrmi fotoaparátmi – 64 MP hlavný, 12 MP ultraširokouhlý, 5 MP makro a 5 MP hĺbkový snímač. Predná strana zas ponúka 32 MP selfie fotoaparát.

Smartfón navyše ponúka aj slot na microSD kartu, 3,5 mm jack, stereo reproduktory, certifikáciu IP67 a optický snímač odtlačkov prstov v displeji.



Náš tip
Instagram vás donúti byť na ňom dlhšie

7.7

OnePlus Nord CE 5G

Najnovší člen série OnePlus Nord na prvý pohľad zaujal svojim spracovaním a dizajnom, aj napriek tomu, že v dnešnej dobe môže pôsobiť zastaralo. No tam jeho pozitíva našťastie nekončia. Krásny 90 Hz displej, procesor Snapdragon 750G 5G, 12 GB RAM a 4 500 mAh batéria spolu s peknou a dobre optimalizovanou nadstavbou OxygenOS priniesli super používateľský zážitok. Jediné čo sklamalo bola kvalita fotoaparátov, hlavne čo sa týka ostrosti. Potešila by aj prítomnosť elektronickej stabilizácie obrazu. Od kúpy by ma navyše odrádzala vyššia cena v porovnaní s konkurenčnými modelmi, ktoré ponúkajú veľmi podobné špecifikácie.zobraziť celú recenziu
90 %
Konštrukcia a dizajn
80 %
Displej
80 %
Výkon
90 %
Výdrž batérie
60 %
Cena
60 %
Fotoaparát

  • 5G
  • displej
  • výdrž batérie bez 5G
  • 30 W nabíjanie
  • dizajn

  • vyššia cena
  • výrazne slabšia výdrž s 5G
  • ostrosť nočných fotografií
30.6.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+