MojAndroid

Ohybné telefóny tu s nami ešte asi nejakú dobu ostanú. Dokonca to vyzerá tak, že sú ďalšou evolúciou na trhu smartfónov. Preto sa v roku 2021 pridajú do hry aj výrobcovia Oppo, vivo, Xiaomi a prekvapivo aj Google, spomína GSMArena.

Vedeli ste, že prvý ohybný telefón tu je s nami už viac ako dva roky? Vytvoril ho Royole FlexPai s použitím displeja od Samsungu. Už vtedy sa vedelo, že Samsung bude pravdepodobne prvý z veľkých hráčov, ktorý na trh prinesú ohybný smartfón. Tak sa aj stalo – o niekoľko mesiacov neskôr uzrel svetlo sveta Samsung Galaxy Fold. Avšak do predaja sa kvôli problémom s displejom dostal až oveľa neskôr.

oppo vivo
Prvým ohybným smartfónom bol Royole FlexPai, ktorý ukradol prvenstvo Samsungu.

Oppo, vivo, Xiaomi a Google pripravujú ohybné smartfóny pre rok 2021

Rok 2020 bol pre ohybné smartfóny zaujímavý – videli sme už druhú generáciu ohybných smartfónov od výrobcov Samsung, Huawei a Motorola. V roku 2021 už pravdepodobne prinesú tretiu generáciu svojich smartfónov. Čo je však nevýhodou pre nových hráčov, ktorí na rozbehnutý vlak ohybných smartfónov naskakujú neskoro. Tí budú musieť priniesť približne rovnako kvalitné zariadenia ako už spomínaná zabehnutá trojica výrobcov.

Najbližšie k prepracovanosti má podľa nášho skromného odhadu Xiaomi. To začalo pracovať na svojom prvom prototype skladacieho smartfónu už pred dvoma rokmi. Avšak dlho bolo ticho, takže je pravdepodobné, že na neho zanevreli. Posledné dva roky sa objavovali nejaké chaotické úniky – raz o skladacom smartfóne, podobnom Motorole razr, inokedy o smartfóne s otočným objektívom. Najzaujímavejšie však vyzeral model, ktorý sa párkrát ukázal aj na videách a ktorý sa skladal až na dvoch miestach (viď. video):

Čo sa týka spoločností Oppo a vivo, ktoré sú populárne najmä v Číne, tak o ich príprave toho veľa nevieme. Počas posledného roka sa nám však podarilo zahliadnuť zopár únikov o ohybnom smartfóne značky Oppo. Písali sme o rozťahovacom smartfóne od Oppo a o ohybnom smartfóne s vysúvacím selfie objektívom. Takže niečo o ňom už vieme. GSMArena spomína, že Oppo, vivo a Xiaomi dokopy pripravia až štyri ohybné smartfóny, avšak nevieme, kto z nich vyrobí dve.

Najväčším prekvapením je však Google, pretože o žiadnom Pixel Fold (žart) smartfóne sme nepočuli. Avšak určite bude obsahovať názov Pixel, to by predsa nebol Google. Momentálne ani GSMArena k tejto téme nevie viac, takže musíme si počkať na nejaké úniky. Uvidíme, či sa Google polepšil v hardvérovej stránke a či bude mať jeho skladací telefón časté hardvérové chyby podobne, ako jeho séria mobilov Pixel.

Každopádne, čaká nás zaujímavý rok plný inovácií a noviniek. My sa už nevieme dočkať.

Náš tip
Samsung Galaxy Z Fold 2: Októbrová aktualizácia rieši kopu zraniteľností
11.12.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+