MojAndroid

Už viac ako rok sú na trhu skladacie smartfóny s ohybnými displejmi, ktoré by mali definovať budúcu podobu mobilných zariadení. Riešenie, ktoré prináša napríklad model Samsung Galaxy Z Fold 2, ale nemusí byť jedinou možnosťou, ako zložiť displej do menšej veľkosti. Čínska spoločnosť Oppo teraz podľa portálu GizmoChina ukázala koncept smartfónu Oppo X 2021 s vysúvacím displejom.

Vysúvací displej má byť údajne odolnejší než skladací

Oppo si už v minulosti nechalo zaregistrovať niekoľko patentov skladacích smartfónov a jedným z nich bolo aj zariadenie s vysúvacím displejom. Teraz sa ukazuje, že neide len o návrh, pretože spoločnosť predstavila jeho prototyp. Novinka sa volá OPPO X 2021 a je to prvý reálne funkčný smartfón s vysúvacím displejom, ktorý bol ukázaný verejnosti.

Oppo tvrdí, že neverí skladacím smartphonov, pretože je s nimi spojených veľa problémov okolo ohýbacieho mechanizmu. Mechanizmus je príliš komplikovaný a samotný displej musí odolať väčšiemu tlaku. A ani samotná konštrukcia nie je dostatočne odolná. Lepším riešením je podľa Oppo vysúvací displej, ktorý sa ukrýva v tele smartfónu.

 

Ako funguje mechanizmus Oppo X 2021?

Konštrukcia Oppo X 2021 sa skladá z plátov, ktoré do seba presne zapadajú. Samotný mechanizmus umožňuje roztiahnuť mobil, pričom ohybný displej sa vysunie alebo navinie späť z jediného miesta. Plynulosti napomáha špeciálny motorček. V zloženom stave má OPPO X 2021 uhlopriečku displeja 6,7 palcov. Pri rozloženom stave sa zväčší na 7,4 palcov, čo nie je veľký rozdiel. V podstate je z väčšieho mobilu menší tablet s menej širokouhlým pomerom strán.

Oppo tiež zapracovalo na ochrannej vrstve, ktorá by mala byť odolnejšia. Jej hrúbka je iba 0,1 milimetra. Od tejto konštrukcie sa dá očakávať väčšia odolnosť celého zariadenia. Ani v tomto prípade nemôže zákazník očakávať vodoodolnosť.

Oppo nebude jediným výrobcom s týmto riešením

Viceprezident výskumu spoločnosti Oppo Levin Liu dúfa, že sa im čoskoro podarí pretaviť koncept v reálne dostupné zariadenie. Myšlienkou rolovateľného smartfónu sa už dlhšiu dobu zaoberá aj Juhokórejská spoločnosť LG, ktorá pripravuje zariadenie s označením LG Project B.

Náš tip
Najlepšie retro hry pre Android z ponuky obchodu Google Play
19.11.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+