MojAndroid

Kvalitná nočná fotografia dokáže zaujať nejedno zvedavé oko. Ak dodržíte niekoľko dôležitých zásad, ktoré sa týkajú nočného fotografovania, budete sa môcť pochváliť naozaj podarenými výtvormi. A nepotrebujete na to ani vlajkovú loď za 1000 eur. Úplne stačí napríklad Huawei P40 Lite.

Málo svetla = veľký problém. Ako sa s tým vysporiadať?

Najväčším problémom nočného fotografovania býva nedostatok svetla. Čím menej svetla, tým je fotografia menej kvalitná, menej detailná a viac zašumená. Našťastie existujú rôzne tipy, ktoré vedia s problémom nedostatku svetla poriadne zatočiť.

Huawei P40 Lite

Smartfóny Huawei disponujú špeciálnym nočným režimom. Tým menej technicky zdatným odporúčame začať práve ním. Rýchlo zistia, že tento režim dokáže urobiť doslova zázraky. Fotografia bude svetlejšia, výrazne detailnejšia a eliminujú sa prepaly. Úroveň šumu sa veľmi príjemne zníži.

Stačí vojsť do aplikácie fotoaparátu a prepnúť na režim s názvom “Noc”. O všetko ostatné sa už postará samotný smartfón, jeho procesor a umelá inteligencia. Jediné, čo si musíte uvedomiť, je, že samotné fotografovanie v tomto režime trvá dlhšie. Ide o niekoľko sekúnd. Je to z dôvodu, že smartfón počas tohto času vytvorí sériu snímok s rôznou expozíciou a z každej si zoberie to najlepšie. Následne ich spojí do jednej dokonalej fotky.

Pre tých, ktorí radi experimentujú

Ešte lepšie a profesionálnejšie fotky dokážete vytvoriť pomocou profesionálneho režimu. Tu radíme sústrediť sa najmä na položku ISO a čas uzávierky. ISO je vlastne citlivosť objektívu na svetlo. Čím je jeho hodnota vyššia, tým bude fotografia svetlejšia. No je to za cenu vyššieho šumu. Preto v prvom rade manuálne nastavíme hodnotu ISO na čo najnižšiu hodnotu.

Bez statívu to nepôjde

Následne sa pozrieme na dĺžku uzávierky (v Huawei smartfónoch je označená ako S). Čím je doba uzávierky dlhšia, tým viac svetla prenikne do objektívu. Veľmi dobrým pomocníkom bude statív. Na vytvorenie kvalitnej fotografie nepotrebujete žiadne drahé statívy, stačí aj ten najlacnejší.

Ak je po prvom pokuse fotografia príliš svetlá, čas uzávierky znížime. Ak je príliš tmavá, uzávierku predĺžime. Takto nastavenia upravujeme až dovtedy, kým sa nám podarí vytvoriť dokonalú fotografiu.

Sústreďte sa na fotografovanie hlavným objektívom

Ultra-širokouhlé fotky síce vyzerajú veľmi pekne, no v noci sa to až tak nehodí. Dôvod je veľmi jednoduchý. Hlavný snímač každého smartfónu je v porovnaní s tým ultra-širokouhlým podstatne kvalitnejší. Preto neodporúčame experimentovanie s ultra-širokouhlým snímačom, ale skôr by sme sa zamerali na využitie toho hlavného.

Napríklad Huawei P40 Lite ponúka snímač s rozlíšením až 48 megapixelov. Zaujímavosťou je, že dokáže spojiť 4 pixely do jedného, vďaka čomu dokáže každý pixel zachytiť až 4x viac svetla. A to sa pri nočnom fotografovaní hodí.

Ako na fotografovanie nočnej oblohy

Aj fotoaparát smartfónu strednej triedy dokáže slušne odfotiť nočnú oblohu. Budete sa ale musieť držať niekoľkých pravidiel. Nestačí len zamieriť fotoaparát na oblohu a cvaknúť. V prvom rade musíte ísť preč od svetelného znečistenia, čiže čo najďalej od mesta. Čím ďalej ste od zdrojov svetla, tým lepšie. Nezabudnite si so sebou zobrať statív, bez ktorého to nepôjde.

Jednoznačne odporúčame pri fotení zvoliť profesionálny režim a zamerať sa na ISO a dĺžku uzávierky. Podobne ako pri každej nočnej fotografii. Ak to necháte na automatickom režime, výsledná fotografia bude plná šumu a rozhodne nie kvalitná.

Aby ste s telefónom počas zachytávania snímky nehýbali, tiež odporúčame použiť časovač, prípadne externú spúšť.

TIP: Momentálne okolo Zeme prelieta kométa Neowise. Viditeľná je v noci tesne nad horizontom na severnej časti oblohy. Nepremeškajte šancu na jej odfotenie, opäť okolo Zeme preletí až o 6800 rokov.

Prečo je teraz ten správny čas na fotografovanie smartfónom Huawei?

Pretože teraz môžete svoje fotografie posielať do súťaže Huawei Next Image a zabojovať o hlavnú cenu 10-tisíc dolárov. Do súťaže sa zapojíte tak, že svoje najlepšie výtvory pošlete na stránku Huafan do sekcie Galéria. Môžete tak urobiť až do 31. júla 2020 do 18:00 hod.

Ak bude vaša fotografia dobrá, môže vyhrať lokálne česko-slovenské kolo a postúpite do celosvetového kola, kde sa hrá o fnančnú odmenu 10-tisíc dolárov. Lokálni výhercovia budú známi v polovici augusta, globálne vyhodnotenie prebehne v polovici septembra.

Tento článok vznikol v spolupráci s Huawei.

Náš tip
Využite všetky objektívy vášho Huawei smartfónu naplno a vyhrajte 10 tisíc dolárov v súťaži Huawei Next Image

20.7.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+