MojAndroid

Aj tento rok sa môžete zapojiť do súťaže Huawei Next Image, v ktorej hlavnou cenou je finančná výhra 10 tisíc dolárov. Preto začíname so sériou článkov, v ktorých vám poradíme, ako zo svojho smartfónu dostať čo najlepšie fotografie, ktoré zaujmú porotu.

Stále sa nájdu používatelia smartfónov, ktorí hovoria, že radšej by si zvolili jeden poriadny objektív namiesto štyroch. Áno, mať vo svojom telefóne jeden fotoaparát, ktorý by zvládol všetko, by bolo ideálne. Lenže ono to až také jednoduché nie je.

Niekto by si povedal, že aj drahé zrkadlovky majú len jeden objektív. To ale nie je úplne tak pravda. Kvalitné objektívy ku kvalitným fotoaparátom stoja neraz niekoľko stoviek až tisícov eur. Výhodou zrkadlovky je, že si objektívy môže používateľ meniť. To sa v smartfóne nedá.

Preto sa výrobcovia smartfónov snažia do svojich zariadení dostať čo najviac objektívov, pričom každý z nich je prispôsobený na určitú konkrétnu činnosť. Okrem hlavných snímačov sa stretávame s ultra-širokouhlými, makro objektívmi, teleobjektívmi a podobne. Každý z nich má svoj význam a je v rámci všestrannosti fotoschopností smartfónu dôležitý.

Huawei p40 Lite

Nezmestí sa vám na fotografiu všetko, čo potrebujete? Pomôže ultra-širokouhlý objektív

Stalo sa vám už niekedy, že ste stáli pred nádhernou budovou niekde na dovolenke a chceli ste si ju odfotiť, no do hľadáčika sa nezmestila celá? Tento problém sa dá vyriešiť jednoducho. Stačí sa trochu vzdialiť a problém zmizne. No čo ak sa už viac vzdialiť nemôžete? Pokiaľ váš smartfón neponúka ultra-širokouhlý objektív, máte smolu.

Ak ultra-širokouhlý objektív má, zrazu sa vám celá budova zmestí do jedného záberu bez toho, aby ste museli ustupovať. A toto je len jeden z mnohých prípadov využitia. Jednoduchý príklad, ako to funguje, si môžete pozrieť na fotografiách nižšie. Na tom prvo sa objekt do hľadáčika nezmestil a jeho kraje sú orezané. Druhá fotografia bola vytvorená ultra-širokouhlým fotoaparátom Huawei P40 Lite a objekt je na nej celý.

Ultra-širokouhlý objektív má aj ďalšie zaujímavé využitia. Rovnaký problém s tým, že sa všetko na fotografiu nezmestí, môže nastať pri fotografovaní skupinky ľudí. Stačí prepnúť objektívy a problém je vyriešený.

Ďalším využitím je vytváranie zaujímavých širorokouhlých fotografií prírody a rôznych výhľadov. Opäť tu platí, že sa toho na fotografiu zmestí viac a uhol záberu je podstatne širší. Áno, toto je možné vyriešiť aj vytvorením klasickej panoramatickej snímky, no toto riešenie je zdĺhavejšie a výsledok bez statívu neistý.

Ultra-širokouhlým objektívom disponuje napríklad aj smartfón Huawei P40 lite, takže všetky tieto vymoženosti môžete mať aj v zariadení, ktoré je cenovo dostupné, nemusíte zaň platiť 1000 eur.

Vhod môže prísť aj špeciálny makro objektív, pomocou ktorého spoznáte doslova nový svet.. Detailné makro fotografie majú svoj vlastný štýl. Fotiť tak môžete napríklad rôzny hmyz a iné drobné veci, ktoré by ste so štandardným objektívom nemali šancu zachytiť.

Fotografujte a vyhrajte 10 tisíc dolárov v súťaži Huawei Next Image

Aktuálne prebieha celosvetová fotosúťaž Huawei Next Image, ktorá je určená amatérskym fotografom, bežným ľuďom, ktorí radi fotia smartfónom. Ak máte vo svojej galérii zaujímavé fotografie, o ktorých si myslíte, že by mohli vyhrať, neváhajte a prihláste sa. Ak fotky nemáte, stále je dostatok času na to, aby ste nejaké nafotili.

Fotografie môžete posielať do 31. júla 2020 do 18:00 na stránke Huafan v sekcii Galéria. Momentálne prebieha lokálne česko-slovenské kolo, z ktorého víťazné fotografie postúpia do celosvetového kola. Lokálni výhercovia budú známi v polovici augusta, globálne vyhodnotenie prebehne v polovici septembra.

Tento článok vznikol v spolupráci s Huawei.

15.7.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+