MojAndroid

Zdieľanie súborov, odkazov a ďalších dát medzi Android smartfónmi bude o niečo jednoduchšie. Očakávaná funkcia Nearby Share bola konečne dokončená. Spoločnosť Google o tom informuje na svojom oficiálnom blogu.

S distribúciou funkcie sa začína dnes, pričom postupom času by mala doraziť na všetky smartfóny so systémom Android od verzie 6.0 vyššie. Ako prvé ju majú dostať vybrané modely smartfónov Pixel a Samsung. Ďalšie značky sa jej vraj dočkajú počas “najbližších týždňov”.

Nearby Share pre prenos dát automaticky vyberie najvhodnejší protokol z Bluetooth, Bluetooth Low Energy, WebRTC či P2P Wi-Fi, v závislosti od hardvérovej výbavy zariadení. Prenos súborov preto bude fungovať offline aj online.

Veľký dôraz sa kladie aj na ochranu súkromia. V nastaveniach preto bude možné zvoliť, či chceme aby naše zariadenie bolo skryté, viditeľné pre vybrané kontakty alebo viditeľné pre všetkých.

Samotné zdieľanie funguje veľmi jednoducho. Stačí kliknúť na tlačidlo “Zdieľať” a z ponuky vybrať možnosť “Nearby”. Následne sa zobrazí prehľad smartfónov v okolí, kedy stačí vybrať cieľové zariadenie. Príjemcovi sa zobrazí notifikácia o snahe o nadviazanie spojenia, ktorú buď príjme alebo odmietne.

Google avizuje, že v nadchádzajúcich mesiacoch bude pracovať na tom, aby funkciu Nearby Share dostal aj na Chromebooky.

Nearby Sharing: Konkurencia pre AirDrop od Applu je k dispozícii na beta testovanie

2.7.2020

Dlhoočakávaná funkcia Androidu je takmer hotová. Vďaka Nearby Sharing si budú môcť používatelia medzi sebou veľmi jednoducho zdieľať súbory bezdrôtovo. Bude to fungovať podobne ako konkurenčný AirDrop od Applu.

Nearby sharing

Spoločnosť Google potvrdila, že beta verzia funkcie práve vychádza zároveň s aktualizáciou beta verzie Google Play Services, informoval portál Android Police.

Nearby sharing

Nearby Sharing: Zdieľanie súborov, ktoré pokorí AirDrop od Apple

24.6.2020

Počas celej existencie si funkcia AirDrop od Apple nenašla konkurenta. Teraz tomu môže byť inak vďaka pripravovanému Nearby Share od Google. Ten ho môže vďaka spolupráci viacerých výrobcov smartfónov s prehľadom prekonať.

Ako bude Nearby Share fungovať

Na jeho funkcionalite sa budú v spolupráci s Google podieľať aj poprední výrobcovia, ako napríklad OnePlus, OPPO, RealMe, Meizu a iní. Podľa informácií zverejnených na portáli slashgear.com uvidíme tento spôsob zdieľania už čoskoro.

Nearby Share by mal fungovať rovnako ako na zariadeniach so systémom Android, aj na zariadeniach s Chrome OS a prakticky aj na zariadeniach podporujúcich prehliadač Google Chrome. YouTube kanál XDA-Developers vydal k tejto funkcii aj video, ktoré demonštruje, ako bude zdieľanie súborov fungovať.

Kedy bude funkcia dostupná?

Oficiálna dostupnosť je zatiaľ v nedohľadne. Je zrejmé, že funkcia bude dostupná v prvom rade pre zariadenia so systémom Android. Nearby Share by sme mohli na našich zariadeniach vidieť približne o rok, no v prípade, že by ste si zaobstarali zariadenie, ktoré bude očakávať aktualizáciu na Android 11, získate túto funkciu podstatne skôr.

Ak Nearby Share “naberie na sile”, bude vďaka podpore množstva zariadení od rôznych výrobcov oveľa viac ako priamou konkurenciu AirDrop-u. Myslíme si, že v tomto smere nemá nový spôsob zdieľania konkurenciu a funkciu AirDrop hravo prekoná.

Náš tip
Apple a Google oficiálne spúšťajú funkciu Oznámenie o vystavení koronavírusu

4.8.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+