MojAndroid

Spoločnosť Google musela kvôli epidémii koronavírusu zrušiť tohtoročnú konferenciu Google I/O 2020 a neskôr kvôli rasovým nepokojom v USA odložila aj vydanie beta verzie Androidu 11. Majitelia Google Pixelov sa jej ale nakoniec včera dočkali. Google ju vydal bez avizovaného online predstavenia a vysvetlil jej nové funkcie jednoduchým zhrnutím na svojom blogu. Aké nové funkcie prináša beta Androidu 11?

Nové možnosti, ako odpovedať na prichádzajúce správy

Konverzácie komunikačných aplikácií ako WhatsApp alebo Messenger by mali byť v Androide 11 vyčlenené z notifikácií. Čo to znamená? Po novom sa budú vždy zobrazovať navrchu nad ostatnými notifikáciami a budú oddelené nadpisom Konverzácie. Dokonca si používateľ bude môcť vybrať, ktoré konverzácie majú mať prioritu a tie sa zobrazia ako prvé. Postup je úplne jednoduchý. Stačí konverzáciu roztiahnuť a vybrať tlačidlo Priority. V rovnakom mieste bude aj tlačidlo Stíšiť, ktoré vypne notifikácie danej konverzácie. Tlačidlo Alert zase zapne zvukové respektíve vibračné upozornenia na danú konverzáciu.

Android 11 notifikácie konverzácie

V Android 11 pribudne pre konverzácie aj nová funkcia Bubliny. Tá umožní minimalizovať komunikačné aplikácie do bublín, ktoré môže používateľ ľubovoľné presúvať po obrazovke. Komunikačnú aplikáciu má tak stále na očiach a keď príde správa, môže ju otvoriť v okne bez toho, aby musel opustiť aktuálne používanú aplikáciu. Vývojár bude musieť ale do takejto aplikácie najprv integrovať tzv. Bubbles API. Napríklad Facebook Messenger ho už podľa odhalenia komunity XDA-developers integroval.

Nové možnosti, ako kontrolovať pripojené zariadenia

Pokiaľ máte svoj Android smartfón pripojený na rôzne smart produkty do domácnosti, tak vám Android 11 umožní ich jednoduchšiu kontrolu. Cez tlačidlo napájania sa okrem štandardných funkcií zobrazí výber platobnej karty v Google Pay a všetky pripojené smart zariadenia. Tie môžete cez veľké tlačidla vypnúť, zapnúť alebo vybrať iné možnosti ich ovládania bez toho, aby ste museli otvárať ich samostatnú aplikáciu.

Android 11 pripojené zariadenia

Zároveň pribudne nová možnosť kontroly pripojených zariadení pre ovládač médií v notifikačnej lište. Okrem klasických možnosti ovládania hudby si v ňom bude môcť používateľ vybrať, ktoré pripojené príslušenstvo má prehrávať hudbu. Či už káblové slúchadla, bluetooth slúchadla, smart reproduktor alebo napríklad smart televízor. To používateľovi ušetrí veľa času ktorý by minul tým, že by musel otvoriť nastavenia smartfónu alebo aplikácie hudby. Momentálne je ale táto nová funkcia dostupná len cez vývojárske nastavenia.

Android 11 ovládanie hudby

Bezpečnostné vylepšenia

V Androide 10 pribudla možnosť udeliť aplikácii určité povolenie (napríklad prístup k polohe) len v prípadoch, keď je aplikácia v popredí. Android 11 ide v tomto smere ešte ďalej. Umožní udeliť povolenie aplikácii jednorazovo. Keď aplikáciu následne opustíte, tak automaticky stratí prístup k polohe, kamere, mikrofónu alebo inej povolenej funkcii smartfónu.

Android 11 povolenia

Ďalším bezpečnostným prvkom je automatické resetovanie povolení aplikácií. Čo to znamená? Ak niektorú nainštalovanú aplikáciu dlhšiu dobu nepoužívate, tak jej systém z bezpečnostných dôvodov zruší povolený prístup k funkciám smartfónu. Po opätovnom spustení tejto aplikácie sa vás systém spýta, či jej chcete tieto povolenia obnoviť.

Nové hlasové ovládanie a ďalšie funkcie

Systém Android 11 prináša samozrejme aj iné nové funkcie. Ľudia so zdravotným postihnutím budú môcť využiť nové hlasové ovládanie celého systému nazvané Voice Access. Rýchle nastavenia notifikačnej lišty dostanú nové tlačidlo video záznamu plochy a aplikácií v smartfóne. Budete si tiež môcť vybrať, či sa má alebo nemá zaznamenať aj zvuk a dotyky. V ďalších beta verziách Androidu 11 pravdepodobne pribudnú aj iné funkcie.

Zariadenia, ktorým je určená beta verzia

Beta verziu Androidu 11 sprístupnila spoločnosť Google pre tieto zariadenia:

  • Pixel 2 a 2 XL
  • Pixel 3 a 3 XL
  • Pixel 3a a 3a XL
  • Pixel 4 a 4 XL

Náš tip
Huawei P Smart S: Dobré vybavená stredná trieda za rozumnú cenu

11.6.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+