MojAndroid

Spomínate si na slovenskú aplikáciu Zostaň Zdravý, ktorá slúži na to, aby vás upozornila, ak ste boli na mieste, kadiaľ prechádzal niekto nakazený nový koronavírusom? Niečo podobné si pre nás pripravovali Google a Apple, ale dostupné celosvetovo. Spoluprácu oznámili ešte v apríli a ich konečný produkt je tu a volá sa Oznámenie o vystavení koronavírusu.

V rámci tohto projektu vzniklo aj API, ktoré môžu využívať organizácie verejného zdravotníctva. Tí ho môžu zakomponovať do vlastných aplikácií, ktoré už dnes využívajú na upozorňovanie občanov, že boli v blízkom stretnutí s nakazenými.

Oznámenie o vystavení koronavírusu nesleduje vašu polohu

Apple aj Google poznamenali, že táto funkcia nezaznamenáva polohu vášho zariadenia. Funguje len na princípe vyhľadávania zariadení Bluetooth v okolí. Je na používateľoch, či si túto funkciu povolia alebo nie. Podľa XDA sa táto funkcia nachádza v Nastaveniach, v sekcii Google. U nás však nie je dostupná. Celkovo je dostupná len v 22 krajinách, no konkrétne krajiny nie sú známe.

Funkcia Oznámenie o vystavení koronavírusu
Ak by bola u nás dostupná, takto ju povolíte.

Funkcia dorazí v podporovaných štátoch na smartfóny automaticky, v podobne aktualizácie Služieb Google Play. Štandardne bude vypnutá a používateľ sa sám rozhodne, či ju spustí.

API nie je dostupné pre vývojárov tzv. tretích strán. Môžu ho využívať len organizácie, poskytujúce aplikácie pre ochranu verejného zdravia. To znamená, že aplikácia Zostaň Zdravý ho môže využívať, pretože bola vytvorená Národným centrom zdravotníckych informácií. Ak by takúto aplikáciu vytvorila súkromná firma, nemohla by ho využívať.

22.5.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+