MojAndroid

Operačný systém Chrome OS a chromebooky, ktoré ho využívajú, nie sú u nás veľmi rozšírené, ale na americkom trhu sú veľmi obľúbené. Za pomerné nízku cenu dokážu splniť väčšinu hardvérovo nenáročných požiadaviek. Sú vhodné nielen pre konzumáciu obsahu alebo prezeranie internetu, ale aj pre jednoduchú administratívnu prácu alebo ako študijná pomôcka. Čoskoro by mohli mať väčší význam aj ako herné zariadenia. Podľa portálu AndroidPolice pracuje spoločnosť Google na podpore služby Steam pre systém Chrome OS.

Steam Chrome OS Chromebook

Najrozšírenejšia platforma pre hry na desktopové systémy

Herná služba Steam bola vydaná v roku 2002 spoločnosťou Valve, ktorá stojí napríklad za legendárnou hernou sériou Half-life. Za 18 rokov svojej existencie sa stala najrozšírenejšou platformou na distribúciu hier pre desktopové systémy. To znamená nielen najnovšie vysokorozpočtové herné tituly ako je STAR WARS Jedi: Fallen Order, ale aj nezávislé indie hry. Okrem systémov Windows a Mac OS sa nedávno začala rozširovať ponuka hier aj pre linuxové systémy. A práve to by mohlo hrať do karát Chrome OS.

Spraví Steam z chromebookov herné zariadenia?

Chrome OS totiž beží na linuxovom jadre, čo by mohlo uľahčiť portovanie hier služby Steam. Plány pre podporu Steamu prezradil produktový riaditeľ pre Chrome OS Kan Liu na veľtrhu CES 2020 v Las Vegas. Kedy bude pre tento systém Steam dostupný je ale ešte vzdialená budúcnosť a bude treba vyriešiť viacero prekážok. Jednou z prekážok je aj slabý hardvér chromebookov. Integrovanú výkonnú grafickú kartu má len pár modelov a väčšina beží na úsporných Intel, AMD alebo dokonca ARM procesoroch s integrovanou grafikou. Momentálne Chrome OS ponúka webové alebo Android hry, ktoré ale často nepodporujú ani hardvérovú klávesnicu a myš.

Náš tip
Garmin tactix Delta: Nový armádny doplnok pre najdrsnejších
23.1.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+