MojAndroid

Jedna z najlepších vlastností prehliadača Google Chrome je jeho obchod s doplnkami. Avšak nedávno urobil Google záťah na škodlivé doplnky v tomto obchode. Tie vedeli zaznamenávať rôzne údaje o používaní prehliadača a odosielali ich jednej firme.

Google odstránil škodlivé doplnky zo svojho prehliadača

Doplnky vedia sledovať vašu aktivitu, ak im na to dáte povolenie. Vydávali sa za užitočné aplikácie na konvertovanie súborov, tvárili sa, že váš ochránia pred škodlivými stránkami a podobne. V skutočnosti dokázali tvoriť snímky webov, ktoré ste prezerali, zaznamenávali údery kláves, ktoré ste vykonali, zbierali údaje z cookies a čítali vašu schránku (tú, v ktorej sa uchovávajú informácie, ktoré kopírujete).

Boli navrhnuté tak, aby dokázali oklamať antivírus a posielali údaje o prehliadaní používateľa na viac než 15 000 škodlivých domén. Zaujímavosťou je, že všetky pochádzajú z jedného registra domén v Izraeli. Patrili spoločnosti Galcom, ktorá sa však odmieta vyjadrovať a dištancuje sa od takejto aktivity.

škodlivé doplnky smerovali na domény firmy Galcom.
Analýza domén firmy Galcom.

XDA uvádza, že je to najväčší záťah, aký kedy Google urobil na doplnky vo svojom obchode. Avšak, je možné, že ho urobil neskoro, Google totiž nie je najrýchlejší, čo sa týka takýchto záťahov. Doplnky mali dokopy viac než 32 miliónov stiahnutí. Ich zoznam nájdete na stránke Awake Security.

Google sa k tejto situácii vyjadril tak typicky, ako je to pre Google bežné. Teda, že doplnky pravidelne skenuje a odstraňuje tie nebezpečné. Toto nie je prvýkrát, čo prehliadač Chrome obsahoval nebezpečné doplnky, ktoré zbierali dáta o používateľoch. Google aj pred tým sľúbil, že zlepší bezpečnosť vo svojom obchode s doplnkami pre prehliadač. No a teraz tu máme veľkú raziu na nebezpečné doplnky, takže nejako asi nezvládol vylepšenie bezpečnosti. Musia na nej ešte trocha zapracovať.

19.6.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+