MojAndroid

Otázka bezpečnosti a súkromia ľudí je dnes aktuálnou. Mnohí sa boja najmä sledovania rôznymi organizáciami a vlastne všetkého, čo si od nich pýta čo i len presný vek. V dnešnej dobe sa už bohužiaľ neplatí peniazmi, ale mnohokrát osobnými údajmi. A tie sa stali hlavným terčom aj pre vírusy. Minule sme vám vysvetlili, prečo sú malvér a vírusy problémom mobilných zariadení a čoraz menej napádajú počítače. Dnes sa pokúsime nadviazať na túto tému a odpovedať na otázku, či je antivírus pre Android nevyhnutnosťou.

Rovnako ako v prípade počítačov, aj pri mobilných zariadeniach všeobecne platí, že antivírus môžete, ale nemusíte používať. Záleží to od toho, ako sa správate. Na svete existujú 3 typy ľudí, ktorí vlastnia mobilné zariadenia. Prvý z nich sú ľudia, ktorí smartfón používajú iba na telefonovanie a posielanie SMS správ. Vrcholným výkonom je, keď si aktualizujú v obchode Play základné aplikácie predinštalované v zariadení, prípadne si stiahnu dve až tri hry pre zahnanie dlhej chvíle. Pre týchto používateľov je antivírus nezaujímavým – mnohí totiž ani nevedia, čo to je. Všeobecne ale platí, že keď sa nehráš s ohňom, tak sa nepopáliš. V terminológii technologického sveta – keď nesťahuješ aplikácie z neznámych zdrojov, neklikáš na neznáme odkazy a máš zdravý rozum, vírus s vysokou pravdepodobnosťou do mobilu či tabletu nestiahneš.

facebook virus

Druhou skupinou ľudí sú tí, ktorí svoje zariadenia využívajú naplno, no majú dostatok inteligencie na to, aby vedeli, čo si môžu a čo nemôžu dovoliť. Sťahujete aplikácie z obchodov tretích strán? Prehliadate internet aj niekoľko hodín denne? Navštevujete rôzne, aj zahraničné fóra? Je to všetko v poriadku, pokiaľ viete, čo je pre vás potenciálnym nebezpečenstvom. Aj priemerne inteligentný používateľ by mal rozlíšiť škodlivú aplikáciu od tej bezpečnej a mal by vedieť, že na reklamy v internetovom prehliadači sa jednoducho nekliká, nech vám ponúkajú výhru milión dolárov alebo dovolenku na Maledivách. Ak dodržujete jednoduché pravidlá surfovania po internete a používania vášho mobilného zariadenia, s vírusom sa tiež s najväčšou pravdepodobnosťou nikdy nestretnete.

Najpočetnejšiu množinu používateľov Android zariadení predstavujú tí, ktorí svoje zariadenie využívajú naplno, no bezhlavo. Ide presne o ten typ ľudí, ktorým stačí slovo “Zadarmo” a stiahnu si aj aplikáciu, ktorú v živote nebudú potrebovať. Často ide o používateľov, ktorí si inštalujú aplikácie zásadne z fór, platené aplikácie sťahujú z warezu a nechajú sa nachytať aj na pútavé reklamy rôznych webstránok. Presne títo používatelia antivírusový program potrebujú. Aj keď sa ale neradíte do poslednej z troch menovaných skupín, antivírus pre vás môže byť zaujímavým. A hneď vám povieme prečo.

Ochranu ponúka samotný Google

Bežný používateľ je voči vírusom a malvéru chránený priamo Googlom. Ten totižto zabezpečuje ochranu pred škodlivými kódmi hneď na niekoľkých frontoch – či už v prehliadači Chrome alebo priamo v obchode Play, ktorý má vlastný firewall. Google skenuje každú novú aplikáciu na prítomnosť škodlivého kódu a pravidelne kontroluje aj aplikácie, ktoré sa v obchode Play nachádzajú už dlhšie. Ochrana pred vírusmi je dokonca súčasťou každého z Android zariadení, nakoľko je priamo jednou z funkcií Google Play Services. Google skenuje aplikácie ešte v momente, keď si ich chcete nainštalovať – kód aplikácie odošle na svoje servery, ktoré ho v priebehu niekoľkých sekúnd skontrolujú a zariadeniu pošlú správu o tom, či je aplikácia bezpečná.

Zdroj: artificialbrains.com
Zdroj: artificialbrains.com

O tom, ako Google chráni používateľov, rozprával aj Adrian Ludwig, vedúci inžinier bezpečnosti Androidu:

“Bezpečnosť služieb v Androide, ktorú zabezpečuje Google, je navrhnutá tak, aby ponúkala tú najlepšiu ochranu mobilných zariadení už od výroby a bezplatne. Výsledkom našej snahy sú dáta, ktoré hovoria o tom, že používateľ Androidu má veľmi malú šancu na to, že sa stretne s potenciálne nebezpečnými aplikáciami a inými nástrahami. Používatelia samozrejme môžu využiť akékoľvek antivírusové riešenie ako náhradu za náš systém, no našim cieľom je urobiť z toho iba otázku výberu, nie nutnosti.”

Ludwig tiež spomenul, že mnohí vývojári antivírusových aplikácií ľuďom predhadzujú zbytočne nafúknuté čísla týkajúce sa škodlivých aplikácií. Zatiaľ čo sa na trhu môžu nachádzať desiatky až stovky tisícov takýchto potenciálne nebezpečných titulov, k samotným používateľom sa dostane len zlomok percenta z tohto množstva. Netreba sa tak nechať nalákať na šikovné marketingové ťahy.

Samostatnou kapitolou je root

Nad inštalovaním antivírusu by ste mali uvažovať najmä vtedy, keď máte na svojom zariadení root. Čo je root sme vám vysvetlili v predošlom čísle nášho magazínu. Takto upravené zariadenie totižto otvára svoje bezpečnostné brány nielen používateľovi, ale aj potenciálnemu útočníkovi. Slabinu treba premeniť na výhodu, a tak vám odporúčame nainštalovať si taký antivírus, ktorý ponúka pokročilé funkcie pre majiteľov smartfónov a tabletov s rootom. Tí si môžu nastaviť napríklad firewall, vytvoriť si rôzne blacklisty pre aplikácie alebo napríklad nastaviť, ktorá aplikácia môže mať prístup k internetu.

Antivírus nie je len o škodlivých aplikáciách

Na dnešnom trhu sa presadíte veľmi ťažko, a preto sa vývojári snažia vytvoriť čo najbohatšie aplikácie na funkcie, aby používateľ nepotreboval okrem ich titulu nič iné. Rovnako to platí aj v oblasti antivírusových aplikácií pre Android. Okrem ochrany vášho zariadenia voči vírusom a malvéru tak dnešné antivírusy zvládajú napríklad aj ochranu pred neoprávneným používaním, či vystopovanie zariadenia a jeho zlodeja v prípade, že vám zariadenie ukradnú.

google-aplikacie-titulka

Aj v tomto prípade patrí, že väčšie možnosti majú majitelia zariadení s rootom. Ten totižto umožňuje na diaľku odfotiť zlodeja, vymazať všetky údaje alebo zapnúť GPS, ktoré slúži na vystopovanie zariadenia. Okrem toho ale mnohé antivírusy obsahujú aj funkcie pre blokovanie nechcených hovorov a SMS, ochranu pred nebezpečnými reklamami na internete či celkovú kontrolu nad zariadením v prípade jeho straty alebo odcudzenia.

Niekoľko faktov o mobilných vírusoch v roku 2014:

  • počet vírusov na Android a Windows Phone zariadeniach bol rovnaký,
  • Android zariadenia napadol vírus takmer rovnako často, ako Windows počítače,
  • BlackBerry a iOS zariadenia napadlo menej ako 1% vírusov,
  • až 65% používateľov sa v minulom roku spoliehalo na to, že ich ochranu zabezpečí operátor alebo poskytovateľ internetu,
  • celkovo vírusy v minulom roku napadli 13,6% domácností,
  • viac vírusov sa vyskytlo na lokálnych platobných termináloch ako na obchodoch s online platbami.

Celý článok nájdete v druhom čísle časopisu Android Magazín.

kup predplatne a vyhraj

Zakúpením predplatného sa zaraďujete aj do súťaže o množstvo zaujímavých vecných cien v Predplatiteľskej súťaži.

21.6.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+