MojAndroid

Spustenie online registrácie na očkovanie proti koronavírusu, prvé online sčítanie obyvateľov, nový rýchlostný rekord slovenského internetu či doposiaľ najväčší výpadok sociálnych sietí Facebook, Instagram a Whatsapp. Aj tieto a mnohé ďalšie udalosti sa odohrali v oblasti slovenského internetu počas roku 2021. SK-NIC vo svojej výročnej správe priniesla prehľad informácií, ktoré nám priblížia, ako na tom Slovensko bolo s používaním internetu v uplynulom roku.

Slováci a používanie internetu

Obyvatelia Slovenska naprieč všetkými vekovými kategóriami aktívne využívali internet aj v minulom roku. Zaujímavosťou je, že 4 z 5 Slovákov využívali na pripojenie na internet mobilný telefón.

Nemali by ste prehliadnuť:

✅  Otestovali sme okamžité platby v praxi. Naozaj to trvá len pár sekúnd?
✅  Blesková správa: Aplikácia MobilePay od Tatra banky končí
✅  O2 má už 15 rokov. Rozdáva darčeky pre všetkých

V porovnaní so štatistikami z celej Európskej únie sme na tom boli podobne ako obyvatelia ostatných členských štátov. V dvoch vekových kategóriách, konkrétne 35-44 a 45-54, sme dokonca zaznamenali väčší percentuálny podiel používateľov internetu, ako je priemer EÚ.

Aktívne používanie internetu podľa veku
Aktívne používanie internetu podľa veku | Zdroj: virtualno.sk

Okrem práce z domu sme internet využívali na zábavu aj na nakupovanie. Výrazne sa zvýšil počet predplatiteľov streamovacích služieb, no rast zaznamenali aj predplatné produkty ponúkajúce prístup k e-knihám, hrám či hudbe. Na popularite naberali aj sociálne siete, najviac stále obľúbený Facebook a Instagram. Veľkou súčasťou internetu sú samozrejme aj vyhľadávacie nástroje. Tieto výrazy Slováci hľadali najčastejšie v uplynulom roku.

Čo sa týka nakupovania, rast zaznamenali všetky segmenty až na jeden. Slováci v roku 2021 stratili záujem o online nakupovanie liekov a výživových doplnkov, čo pravdepodobne súvisí s nástupom očkovania proti koronavírusu. Naopak, nakupovanie odevov, obuvi a doplnkov cez internet bolo opäť veľmi populárne.

Druhy tovarov nakupovaných cez internet
Druhy tovarov nakupovaných cez internet | Zdroj: virtualno.sk

Vplyv pandémie

Veľký podiel na zvýšenom používaní internetu mala v uplynulom roku aj  pandémia. Mnoho obyvateľov, ktorí doteraz neboli aktívnymi používateľmi internetu, sa museli prispôsobiť aktuálnej situácii. To sa odrazilo na počte domácnosti, ktoré majú pripojenie na internet. Kým v rokoch 2016 – 2019 bol nárast pripojených domácností iba 1 %, počas rokov 2020 a 2021 sa počet zvýšil až o 8 %.

Domácnosti s pripojením na internet
Domácnosti s pripojením na internet | Zdroj: virtualno.sk

Rast používateľov internetu prispel aj k rýchlejšiemu a častejšiemu zvyšovaniu prenosových rýchlostí. Za posledné dva roky možno pozorovať takmer dvojnásobný nárast.

Presunúť sa do virtuálneho sveta boli nútení aj umelci a športovci. Online predstavenia v roku 2021 priniesla skoro polovica divadiel na Slovensku, zatiaľ čo tretina galérií a až štvrtina múzeí ponúkala virtuálnu prehliadku. Kultúrne vyžitie ponúkalo cez internet aj vyše 1 800 podcastov na rôzne témy, viac ako 166 tisíc výtvarných diel na Webe umenia a 2157 digitalizovaných literárnych diel v projekte Zlatý fond.

Zo športových udalostí sme prostredníctvom internetu mohli sledovať viac ako 50 virtuálnych pretekov. Rekordy zlomil prvý zápas na MS v hokeji medzi Slovenskom a Bieloruskom, ktorý
na webe RTVS sledovalo viac ako 92 tisíc divákov.

Veľkou súčasťou pandémie boli bohužiaľ aj dezinformácie. Facebookové stránky s problematickým obsahom pritiahli až o 73 % väčší počet komunikácie, ako stránky mainstreamových médií. Bojovať s nimi pomohla aj Polícia Slovenskej republiky, ktorá v závere roka zhrnula tie najväčšie hoaxy a konšpirácie za rok 2021.

Nebezpečenstvo na internete

Dezinformácie neboli jedinou nebezpečnou nástrahou v online svete. Aj naďalej pokračoval výskyt kybernetických útokov, pričom medzi najrozšírenejšie patrili napadnutia ransomvérom. V roku 2021 Slovensko zasiahla napríklad opakovaná snaha útočníkov napadnúť vládne inštitúcie, únik pasov slovenskej delegácie z Expo 2020 či vážne bezpečnostné chyby v systémoch Moje eZdravie a eHranica.

Obeťou kybernetických útokov sa mohli stať aj obyčajní používatelia. SK-NIC upozorňuje na pretrvávajúci problém používania slabých a ľahko prelomiteľných hesiel. Tieto heslá boli medzi slovenskými používateľmi najbežnejšie.

Domény

Keďže prevádzky boli počas roka nútené obmedziť svoje fungovanie, podnikatelia zo všetkých oblastí pokračovali v digitalizácii svojich služieb. To malo za následok zvýšený počet zaregistrovaných domén. Mnoho domén bolo v roku 2021 zrušených, no záujem o nové domény jasne prevyšuje ich úbytok. Na Slovensku boli prirodzene najviac populárne domény s koncovkou .sk, ktoré tvorili až 73 % zo všetkých zakúpených domén. Najviac domén je v súčasnosti registrovaných v Bratislave, Košiciach, Žiline a Banskej Bystrici. Koncovka .sk je však populárna aj v Česku, Nemecku, Veľkej Británii a v Poľsku.

Počet nových a vymazaných domén
Počet nových a vymazaných domén | Zdroj: virtualno.sk

Náš tip
Apple predával najviac. Takto sa darilo výrobcom v poslednom štvrťroku 2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+