MojAndroid

Výrobcom smartfónov sa darilo aj tesne pred koncom roka 2021. Aj napriek pretrvávajúcej pandémii a kríze s nedostatkom komponentov sa segment udržal nad vodou, aj keď zaznamenal len 1 % medziročný nárast v celkových predajoch. Správu priniesla analytická spoločnosť Canalys.

Na trhu dominovala spoločnosť Apple, pričom predaje jej zariadení predstavovali 22 % zo všetkých predaných smartfónov v danom štvrťroku. Výrobcu na vrchol vrátil veľký záujem o modely zo série iPhone 13, dokonca aj napriek tomu, že v niektorých regiónoch si zákazníci na svoje nové zariadenia museli počkať. Čipová kríza totižto neobišla ani giganta ako Apple.

Q4 2020 Q4 2021
Apple 23 % 22 %
Samsung 17 % 20 %
Xiaomi 12 % 12 %
OPPO 10 % 9 %
vivo 9 % 8 %

Druhé miesto obsadil Samsung s 20 % podielom, pričom medziročne si polepšil o 3 %. Xiaomi si aj naďalej drží tretie miesto s 20 % a za ním nasledujú čínski výrobcovia OPPO a vivo s 9 % a 8 % podielom.

Samsung Galaxy S21 FE
Samsung Galaxy S21 FE | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Následky čipovej krízy znášali v roku 2021 najmä malí výrobcovia

A čo sa týka krízy s nedostatkom komponentov, viceprezidentka Canalys Mobility Nicole Peng uvádza, že aj napriek zlepšujúcej sa situácii problémy spojené s krízou budú výrobcov trápiť ešte do druhej polovice roku 2022. Kým veľkí výrobcovia smartfónov sa v súčasnosti sústreďujú na obnovu najpredávanejších sérii, vylaďujú špecifikácie zariadení a oslovujú nových výrobcov čipov, menšie značky to majú ťažšie. Veľkým továrňam totižto môže trvať roky, kým zvýšia svoje kapacity na výrobu čipov.

Náš tip
Ako si nastaviť, čo sa stane s vašim Facebook, Google a Apple účtom po smrti?

19.1.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+