MojAndroid

Často diskutovanou témou je výdrž našich technologických hračiek, vrátane Android smartfónov. Nemenej dôležitou témou je aj nabíjanie zariadenia. Nabíjate priebežne počas dňa či naopak po celú noc? Ktorá voľba je tá správna? Aj na tieto otázky si môžeme odpovedať v dnešnej diskusii.

Náš tip
Koľko by ste boli ochotní platiť za Facebook bez reklám? | DISKUSIA

Náš tip
Ako využívate bezkontaktné platby mobilom? | DISKUSIA

Možnosti nabíjania smartfónu

Aktuálne má každý používateľ k dispozícii hneď niekoľko možností nabíjania. Okrem klasického nabíjania pribalenou nabíjačkou, ktorá môže podporovať aj štandard rýchleho nabíjania, môžeme nabíjať smartfón aj prakticky akýmkoľvek nabíjacím káblom prostredníctvom USB portu na počítači či v kaviarni.

Komfortnou voľbou môže byť bezdrôtové nabíjanie.

Veľmi populárnou formou nabíjania sú tiež externé batérie, ktoré je možné prenášať so sebou. Komfortným riešením je následne bezdrôtové nabíjanie a to ako pomocou nabíjacej podložky, rôzneho príslušenstva s integrovanou bezdrôtovou nabíjačkou (lampa, monitor a pod.), tak aj prostredníctvom vyhradenej priehradky vo vybraných modeloch automobilov.

Ako nabíjať?

V rámci samotnej formy či intenzity nabíjania sa prieskumy jemne rozchádzajú. Niektoré zdroje tvrdia, že je bezpečné nabíjať po celú noc, pričom ráno má vaše zariadenie 100%. Po dosiahnutí plnej kapacity pritom zariadenie čerpá energiu priamo zo siete a akumulátor sa tým pádom nevybíja. Na druhej strane, časté vybíjanie batérie a následné nabíjanie z nuly na 100% môže výrazne znížiť vitalitu batérie a tiež zvýši priebežný pokles kapacity samotnej batérie.

Pri štandardných teplotných podmienkach by nemala kapacita batérie klesnúť pred samotným nabíjaním pod 20%. Niektorí výrobcovia dokonca tvrdia, že pre optimálnu vitalitu akumulátoru by sme mali nabíjačku vyhľadávať už pri poklese na hodnotu okolo 50%. Rovnako optimálne je batériu nabíjať do približne 80%. Iste, ide len o optimálne podmienky a niekedy si jednoducho situácia vyžaduje využiť batériu na maximum, resp. mať k dispozícii celých 100%.

Pravdou však takisto ostáva, že batérii pomôže občasné vybitie až na úroveň približne piatich percent. Pre samotnú batériu však nie je vhodné praktizovať to pravidelne. V súčasnosti, keď už vymeniteľnú batériu ponúka minimum modelov, by sme mali myslieť aj na tento aspekt používania smartfónu. Ako nabíjate vaše zariadenie vy? Dajte nám vedieť do komentárov.

Ako nabíjate váš Android smartfón? | DISKUSIA

Zobraziť výsledky

Loading ... Loading ...

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

20 odpovedí na “Nabíjate batériu vášho Android smartfónu pravidelne až do 100%? | DISKUSIA”

    • Tiež väčšinou od 20-30% ale len po 89 % :-D
      a cca raz za deň po 100%
      ale aj vždy keď niekam idem, znažím sa naplánovať mať nabitú batériu okolo 80-89%, alebo rovno na 100%
      a odkedy je Pokemon Go, tak aj 3x za deň od 20 do 100% ;-)

  1. Mali by sme si povedať a uvedomiť jednu veľmi dôležitú vec. Telefón je nástroj, ktorý by nám mal uľahčiť život. Teda sa svojim spôsobom stará on o nás a nemalo by to byť naopak.
    1) Nabíjam na noc. Väčšinou mám večer kapacitu okolo 30 – 40%
    2) Nosiť so sebou nabíjačku odmietam
    3) Nosiť so sebou power banku odmietam, nehovoriac o tom, že akonáhle by som ju mal, už musím nabíjať nielen telefón, ale aj power banku
    4) Nabíjanie z PC z USB je kontraproduktívne, trvá príliš dlho a na dlhú dobu telefón imobilizuje.
    5) Telefón s baterkou pod 4 000 mAh odmietam

  2. Tiež som sa v tejto dobe zaoberal touto problematikou…najmä od tej doby, čo mi na iPhone ukazuje “zdravie batérie”. Vždy som nabíjal,až keď mi klesla kapacita batérie pod 10% a potom na 100%. No teraz, keď vidím, tú kapacitu a po pol roku mám 97% z maximálnej kapacity, tak som sa nad tým zamyslel. Bavil som sa s jednou kamoškou, ktorá ma iPhone X, ako je na tom jej batéria a zarazilo ma, keď mi povedala, že má maximálnu kapacitu, čiže 100%. Ona väčšinou nabíja priebežne a skoro nikdy nenabíja na 100%. Takže asi na tom niečo bude, že je lepšie nabíjať do nejakých max 90% a nenechávať klesnúť príliš nízko….

  3. nabijam vzdy pod 20%, niekedy pod 10% ak je to nutne – ale zato vzdy do 100% (vynimocne menej do ca 80-90% ak nestiham). mam pocit , ze mi bateria po roku drzi ako na zaciatku, k dvom lahko strati cast kapacity.
    moja skusenost – nocne nabijanie nici baterku, ciastocne nabijanie nici baterku – ale nijak som to netestoval – len proste skusenost

  4. Na internete sa dá nájsť už vcelku dosť prieskumov, ktoré boli vykonané. Nepamätám si už presné čísla, ale pre maximálny počet cyklov sa pohybovala ideálna hodnota od nejakých 60 do 80%, čiže časté nabíjanie batérií neškodí pokiaľ sa kapacita pohybuje v určitej úrovni. Na druhej strane, to ideálne rozpätie je pomerne malé, čiže aj to nabíjanie by bolo veľmi časté… Osobne nabíja telefón Ráno. Telefón dám zhruba na hodinu na bezdrôtovú nabíjačku, dobije sa cca na 85% a večer má zhruba 40% a takto stále dookola.

  5. Životnosť mobilného telefónu je okolo 2 rokov, aj menej takže si s nabíjaním netreba robiť nejaké veľké starosti. Ak by mi telefón vyhovoval aj dlhšie a boli s baterkou starosti, dám ju vymeniť v servise. Pri takto starom telefónne by to nemalo byť nejako nákladné…

      • Nuz vacsina telefonov ma moralnu zivotnost 2 roky. Vacsinou vyjde nastupca, opozera sa alebo skonci pausal. A potom putuje do zberu alebo na bazar. Dovtedy baterka vydrzi pokial nerobis uplne zverstva a tym padom ju netreba velmi riesit…

  6. Nabijam každý druhý resp tretí den ked mi klesne baterka väčšinou pod 30% a nabíjam doplna ked to dovolí cas teraz sem tam aj Quickcharge ale to nemam rad lebo to viac opotrebova baterku len v robote nemam inu nabíjačku len QC3 inak po takmer 2 rokoch baterka skvelo drzi a som spokojný a mal som to podobne s každým predchádzajúcim smartphonom

  7. ja ked sa da necham vybit telefon alebo tablet uplne a potom ho nabijam do 100 percent a potom ho zapnem. Robim to tak s kazdym telefonom a nikdy som nemal problem s baterkou. Jedna moja znama stale zapaja a po case odpaja a nikdy nenechala baterku nabit na 100 percent lebo nikdy nemala na to cas a do pol roka bola baterka uplne hotova. uz nevydrzala nic

  8. Je to trochu zbytočné.. Dnešné baterky držia dobre 2 roky a potom sa aj tak telefon meni za novy typ.. Je to spotrebak a kedže podliehame konzumu, či si ro prizname alebo nie, meníme telefony.. Aspon 98% ľudí..

    A ja nabijam ked sa dá.. 📱;-)

Pridaj komentár

+