MojAndroid

Bezkontaktné platby mobilom sú na našom trhu už pomerne dlho. V zahraničí už ide o celkom bežnú prax – svoje riešenie okrem Google a Apple ponúkajú aj mnohí výrobcovia smartfónov či inteligentných hodiniek, nehovoriac o vlastných riešeniach niektorých bánk a iných peňažných inštitúcií. U nás ale v posledných dňoch nastala menšia revolúcia vďaka príchodu služby Google Pay. Vďaka tej majú bezkontaktné platby mobilom ihneď k dispozícii klienti piatich bánk operujúcich na našom trhu a ďalšie sa časom pridajú. Aké výhody ale prinášajú mobilné platby oproti klasickej platbe kartou?

Náš tip
Ktoré banky prinesú podporu pre Google Pay? Poznáme plány Tatra banky, VÚB, ČSOB a ďalších bánk

Je bezkontaktná platba mobilom skutočne rýchlejšia?

Jeden z hlavných argumentov, ktoré používajú fanúšikovia takýchto platieb, je rýchlosť. Napríklad pri Google Pay stačí pri platbách do 20 EUR rozsvietiť obrazovku smartfónu (nemusíte ho odblokovať) a priložiť k terminálu. Takáto platba je zrealizovaná extrémne rýchlo a keďže telefón máme väčšinou poruke, celý proces je veľmi efektívny.

Ešte viac času viete ušetriť pri platbách mobilom nad 20 EUR. Pri platbe kartou je v takomto scenári najrýchlejší spôsob priloženie bezkontaktnej karty a zadanie PIN kódu. Pri platbe cez Google Pay stačí telefón odblokovať (odtlačkom, vzorom, PIN kódom,…) a priložiť k terminálu. A to je všetko. Nemusíte zadávať žiaden ďalší kód, ako jednoznačná autentifikácia slúži fakt, že ste odblokovali telefón pomocou vami nastaveného bezpečnostného riešenia.

Necháme si kartu doma?

V podstate môžete, no zrejme to spraví iba málokto. Bezkontaktné platby sú dnes už samozrejmosťou takmer všade, kde môžete platiť kartou. Tu môžete zo zásady využiť na platby aj Google Pay či inú formu mobilných NFC platieb, a tak teoreticky kartu ani nepotrebujete. Na druhej strane, samotná karta je skutočne extrémne kompaktná a pre správne fungovanie nepotrebuje žiadnu batériu, a tak vás môže v mnohých prípadoch zastaviť.

Skôr by sme sa na NFC platby mobilom pozerali ako praktický doplnok k samotnej platobnej karte. Jedna karta navyše pre väčšinu z nás nie je záťaž, no nie je nič zlé na tom, keď platíte primárne mobilom a kartu máte ako rezervu. Koniec koncov, ak potrebujete hotovosť, iba telefón vám nestačí (s výnimkou Tatra Banky, ktorá ponúka výber z bankomatu mobilom).

Ako vlastne NFC platby používať?

V článku s vyjadreniami slovenských bánk o budúcej implementácii Google Pay sa strhla zaujímavá diskusia o tom, akú výhodu prinášajú bezkontaktné NFC platby mobilom. Ako obyčajne, aj tu sa ukázalo, že akákoľvek pridaná hodnota tejto novinky závisí iba od vás a vašich potrieb. Čitateľ Tomáš zhrnul svoje skúsenosti z naozaj zaujímavej príhody:

Iste, ide o veľmi špecifický prípad. Užitočnosť bezkontaktných platieb závisí od mnohých faktorov – kde nosíte telefón, kde nosíte peňaženku, ako často platíte kartou a pod. My sme testovali Google Pay v posledných dňoch a našli sme hneď niekoľko prípadov, keď sa nám platby kartou zdali oveľa jednoduchšie. Napríklad pri platbe na čerpacej stanici máme telefón v ruke vždy, pretože v ňom máme uloženú digitálnu podobu vernostnej karty. Okrem toho, pri platbe nad 20 EUR stačí telefón iba odblokovať a priložiť, netreba zadávať žiaden ďalší PIN kód. Celá transakcia bola neporovnateľne kratšia, ako keby sme si mali vyberať platobnú kartu z peňaženky, ktorú sme ale mali poruke vo vrecku nohavíc.

Aké máte skúsenosti vy?

Samozrejme, nie všetky takéto situácie musia nastať aj vo vašom živote, všetko závisí iba od vás. Práve preto sme zvedaví – používate, resp. plánujete používať bezkontaktné platby mobilom? Ak áno, kde vidíte ich najväčšiu výhodu, alebo aj nevýhodu? Máte nejaké zaujímavé skúsenosti, keď bola platba mobilom pre vás oveľa jednoduchšia ako platba kartou alebo naopak? Dajte nám vedieť vaše skúsenosti v diskusii pod článkom.

5.3.2018

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+