MojAndroid

Mobilné bankovníctvo je pojem, ktorý by bez smartfónov neexistoval. Spopularizovanie inteligentných telefónov a mobilné bankovníctvo spolu úzko súvisia, veď bez smartfónov by sme k internetbankingu stále pristupovali prostredníctvom počítačov. Telefóny však umožnili posunúť bankové funkcie na novú úroveň a často vidíme trendy, v ktorých smartfón nielen pomáha, ale hrá kľúčovú úlohu. Dnes už jednoducho niektoré veci dokážete iba cez telefón a nie cez počítač, napríklad výber z bankomatu mobilom. Slovensko je pritom dlhodobo jednou z najpokrokovejších krajín z hľadiska osvojovania nových bankových technológií. Aké sú trendy pre tento rok a na čo sa môžeme tešiť?

Výber hotovosti z bankomatu prostredníctvom aplikácie v smartfóne

Práve spomínaná funkcia výberu z bankomatu mobilom je jednoznačnou deklaráciou toho, aké dôležité sú smartfóny pre internetové bankovníctvo. Táto služba u nás zatiaľ nie je veľmi rozšírená, no je veľmi pravdepodobné, že niečo podobné uvidíme postupne aj od ďalších bánk na Slovensku.

Podpora hlasového bankingu

Tento termín u nás ešte nie je úplne zaužívaný, no niektoré banky s ním už experimentujú. Odhaduje sa, že do roku 2020 bude až 50 % online vyhľadávaní uskutočnených práve hlasom. Pomáhajú tomu hlasoví asistenti a inteligentné reproduktory, ktoré sa rozširujú do domácností po celom svete. Je veľmi pravdepodobné, že tomuto trendu sa prispôsobia aj banky a ponúknu riešenia, ktoré umožnia ovládať niektoré funkcie mobilného bankovníctva hlasom.

Rozšírenie platieb mobilom

Jedným z najväčších trendov minulého roku bolo rozširovanie platieb mobilom a niečo podobné nás čaká zrejme aj tento rok. Už viaceré banky na Slovensku ponúkajú takéto riešenie a ďalšie ho chystajú. Veľkú revolúciu v tomto smere spravila služba Google Pay a ďalšou bude zrejme plánované spustenie služby Apple Pay, ktorej by sme sa na Slovensku mali dočkať už v najbližšej dobe.

Nárast biometrickej autentifikácie

Veľkou výhodou smartfónov je, že svoju identitu viete overiť biometrickými funkciami. Či už ide o odtlačok prsta, dúhovku oka či celú vašu tvár, tieto vaše jedinečné vlastnosti dokážu jednoznačne určiť vašu identitu, čo je vo svete bankovníctva extrémne dôležité. Aj vďaka tomu sa môžeme tešiť na čoraz aktívnejšie používanie týchto funkcií zo strán viacerých bánk.

Prílev nových bánk

Úspech mobilného bankovníctva podnecuje vznik nových, netradičných bánk, ktoré operujú často iba online a zameriavajú sa práve na aplikáciu. Ideálnym príkladom takejto banky je 365.bank či N26, čo sú priekopníci tohto smeru na našom trhu. Je veľmi pravdepodobné, že podobných bánk bude pribúdať, z čoho môžu ťažiť práve samotní zákazníci.

Zdokonaľovanie mobilných aplikácií a používateľského zážitku

V najbližších rokoch môžeme tiež očakávať dôraz na to, aby boli mobilné aplikácie bánk čo najužitočnejšie a najprehľadnejšie. Práve mobilná aplikácia sa stáva čoraz dôležitejším faktorom pri výbere novej banky a samotné finančné inštitúcie si to uvedomujú. Snáď sa tak môžeme tešiť na čoraz lepšie a krajšie aplikácie.

Hlasujte v ankete Smart Banka 2018 a vyhrajte nový Samsung Galaxy S9!

Aké sú vaše preferencie? Ktoré funkcie bankových aplikácií sú pre vás najdôležitejšie a aké vám chýbajú? Dajte nám vedieť v ankete Smart Banka 2018 a vyhrajte nový smartfón! Samsung Galaxy S9 môžete vyhrať len za jediný hlas v ankete Smart Banka 2018! V tej hľadáme mobilné bankové aplikácie, ktoré sú podľa vás najlepšie. Stačí, keď budete hlasovať na tomto odkaze, alebo kliknete na tlačidlo v článku, odpoviete na otázky a správne uvediete vaše osobné údaje. Automaticky tak budete zaradení do súťaže o nový smartfón Samsung Galaxy S9, s ktorým môžete využívať NFC platby a všetky ďalšie funkcie, ktoré tento vynikajúci smartfón prináša!

smartbanka-hlasuj

Ďalšie články k téme:

Náš tip
NFC platby vystriedali platby kartou, Slováci si nové spôsoby obľúbili | Smart Banka 2018
Náš tip
Slováci by zrušili jedno a dvojcentové mince. My radšej platíme mobilom | Smart Banka 2018

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+