MojAndroid

Slováci by vraj nemali problém vzdať sa jedno a dvojcentových mincí. Niečo podobné sme už zažili v minulosti, niektorí z vás si to budú pamätať. Pred pár rokmi, ešte keď sme používali slovenské koruny, boli zrušené 10 a 20 halierové mince, najnižšie boli 50 halierové. Ceny zostali nezmenené, rozdiel sa pri platení zaokrúhlil a nikto sa nesťažoval.

Zrušenie “cenťákov” by vyhovovalo aj maloobchodu či Národnej banke Slovenska. Náklady na ich výrobu totiž presahujú ich nominálnu hodnotu. Jediný problém by mohol byť taký, že by sa ceny nákupov zaokrúhľovali smerom hore. V minulosti sa na to na Slovensku nikto nesťažoval, pravdepodobne by sa nesťažoval ani teraz. Analytici NBS vypočítali, že vplyv takéhoto kroku by nemal nijak hrozné následky.

Na Slovensku je až 66 percent mincí v nízkej hodnote, pričom až 55 % z nich tvoria práve jedno a dvojcentové mince. Nielen verejnosť by bola za obmedzenie ich používania, priaznivo to vnímajú aj podnikatelia. Podľa prieskumu Eurobarometra by až 73 percent Slovákov zrušilo jedno a dvojcentové mince. Priemer eurozóny je 64 %.

V redakcii najradšej platíme kartou či mobilom

Keďže sme v roku 2019, mnoho ľudí už prešlo od klasických platieb v hotovosti práve k platbám kartou. Najnovším trendom sú mobilné platby, ku ktorým vám stačí smartfón s Androidom, ktorý podporuje NFC a samozrejme musíte byť klientom banky, ktorá podporuje mobilné platby. Keďže banky na Slovenskú sú “smart”, s tým by ste nemali mať žiadny problém. Niektoré ponúkajú vlastné riešenie bezkontaktných platieb mobilom, iné sa spoliehajú na Google Pay.

Boli by ste za zrušenie jedno a dvojcentových mincí?

Zobraziť výsledky

Loading ... Loading ...

V redakcii väčšinou platíme bezkontaktne, hotovosť so sebou už prakticky nenosíme. Je však dobré niečo v peňaženke stále mať. Pre istotu.

Ako ste na tom vy? Platíte radšej kartou/mobilom alebo v hotovosti? Boli by ste za zrušenie jedno a dvojcentových mincí?

Hlasujte v ankete Smart Banka 2018 a vyhrajte nový Samsung Galaxy S9!

Samsung Galaxy S9 môžete vyhrať len za jediný hlas v ankete Smart Banka 2018! V tej hľadáme mobilné bankové aplikácie, ktoré sú podľa vás najlepšie. Stačí, keď budete hlasovať na tomto odkaze, alebo kliknete na tlačidlo v článku, odpoviete na otázky a správne uvediete vaše osobné údaje. Automaticky tak budete zaradení do súťaže o nový smartfón Samsung Galaxy S9, s ktorým môžete využívať NFC platby a všetky ďalšie funkcie, ktoré tento vynikajúci smartfón prináša!

smartbanka-hlasuj

1.2.2019
Zdroj: dobrenoviny.sk

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+