MojAndroid

Bezpečnostný tím Microsoftu varuje pred rastúcou popularitou nebezpečného malvéru. Ak sa dostane do vášho smartfónu, dokáže vás prihlásiť na prémiový odber služieb, ktoré ste si nepredplatili. Bez toho, aby ste o tom vedeli.

Malvér funguje na bezpečnostnom protokole WAP,  ktorý používajú mobilné siete, uvádza GSMArena. Odber nevyžiadaného predplatného je v tomto prípade naviazaný na služby od operátora, takže ak ste boli vírusom napadnutí, dozviete sa to pravdepodobne až pri platení faktúry, ktorá bude neprimerane vysoká.

Finančná správa upozorňuje na podvodný e-mail, ktorý sa šíri Slovenskom

Pozor! Populárne finančné a bankové aplikácie sú terčom hackerských útokov

Slováci dostávajú ďalší podvodný e-mail. Údajne po nich ide Europol

Niektoré formy vírusu dokážu dokonca deaktivovať Wi-Fi pripojenie, aby mohli začať páchať škody. Prípadne im stačí počkať, kým opustíte oblasť s Wi-Fi pripojením a váš smartfón sa prepne na mobilné dáta.

V prípade niektorých služieb predplatného používateľovi príde ešte jednorazové vygenerované heslo, ktoré slúži na potvrdenie predplatného. Malvér je dokonca taký šikovný, že toto heslo v zariadení prečíta a vyplní ho za používateľa automaticky.

Najlepšou obranou je vyhýbať sa inštalovaniu aplikácií mimo obchodu Google Play. Šíri sa prostredníctvom inštalačných APK balíčkov. Pokiaľ aplikácie inštalujete len cez obchod Google Play, tohto vírusu sa obávať nemusíte.

Náš tip
EÚ zabezpečí bezplatný roaming na ďalších desať rokov
4.7.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+