MojAndroid

Veľa moderných štúdií preukázalo, že aj nenápadné a na prvý pohľad neškodné aplikácie dokážu napádať vaše zariadenia. V poslednej dobe sú to najmä hry, ktoré postupne napadajú systém v smartfónoch a získavajú citlivé informácie o používateľovi. Tentokrát však portál PhoneArena informoval o vírusoch, ktoré útočia aj na aplikácie s obrovskou popularitou.

Ktoré aplikácie sú terčom útokov najčastejšie?

Vo viacerých populárnych mobilných aplikáciách pre mobilné bankovníctvo odborníci našli zašifrované súbory s trójskymi koňmi. Tie podľa všetkého napádajú skutočné bankové aplikácie pomocou automatického presmerovania na falošné stránky.

Na týchto hackermi vytvorených stránkach sa po prihlásení uložia vaše údaje do útočníckej databázy. Po získaní týchto údajov následne útočníci nemajú problém s kradnutím peňazí z vášho účtu.

Top 10 najrozšírenejších trójskych vírusov aktuálne napadlo vyše 639 bankových a finančných aplikácií. Až v 121 amerických aplikáciách boli nájdené trójske kone. Aplikácia, ktorá čelila útokom najčastejšie, bola PhonePe. Tá je známa hlavne v Indii a má vyše 100 miliónov stiahnutí. Hackeri veľmi často útočili aj na aplikáciu Binance, ktorá je taktiež v obchode Google Play veľmi obľúbenou.

Aplikácie na kryptomeny Fumbi
Kryptomena | Zdroj: Fumbi

Veľká časť aplikácií bola napadnutá trójskym koňom s názvom Teabot. Ten bol zaznamenaný v 410 prípadoch. Druhým najrozšírenejším je Exbot. Tento druh vírusu napadol približne 324 aplikácií.

Ďalšími zaznamenanými trójskymi koňmi sú:

  • BianLian – Binance, BBVA, Turecké aplikácie
  • Cabassous – Barclays, CommBank, Lloys, Santander, Halifax
  • Coper – BBVA, Caixa Bank, CommBank, Santander
  • EventBot – Barclays, Intensa, BancoPosta, Talianske aplikácie
  • FluBot – BBVA, Caixa, Santander a ďalšie Španielske aplikácie
  • Medusa – BBVA, CaixaBank, Ziraat
  • Sharkbot – Binance, BBVA, Coinbase
  • Xenomorph – BBVA, Európske aplikácie

Každý zo spomenutých vírusov sa sústredí na konkrétne typy aplikácií a súborov. Dokým sa Googlu nepodarí vymazať všetky tieto nebezpečné vírusy z Obchodu Play, určite odporúčame dávať veľký pozor pri prihlasovaní a pri zadávaní osobných údajov.

Náš tip
Ďalší obľúbený Xiaomi smartfón dostáva aktualizáciu na Android 12 a MIUI 13

7.6.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+