MojAndroid

Útočníci sa opäť pokúšajú oklamať Slovákov. Finančná správa upozorňuje na nebezpečný e-mail, ktorý ste možno do svojej schránky dostali aj vy. Podvodníci sa tentokrát pokúšajú vylákať peniaze alebo citlivé údaje od daňovníkov, e-mail ich informuje o “nedostatkoch v daňovom priznaní.”

Finančná správa na svojom webe uvádza, že takéto e-maily daňovníkom neposiela, a zároveň odporúča, aby ste na ne nijako nereagovali. A hlavne, aby ste neposkytovali žiadne svoje údaje tretím osobám. Mohli by ich zneužiť.

financnasprava podvod
Podvodný e-mail | Zdroj: Financnasprava.sk

Neznámy odosielateľ teraz zneužíva dobré meno Finančnej správy s cieľom vlastného obohatenia. Nebezpečný e-mail obsahuje informácie o tom, že vo vašom daňovom priznaní, ktoré podal zamestnávateľ, existujú nedostatky a nesprávne informácie.

financnasprava podvod
Podvodná e-mailová adresa | Zdroj: Financnasprava.sk

Najdôležitejšou súčasťou mailu je výzva na otvorenie prílohy, v ktorej sa majú nachádzať pokyny, ako postupovať. Čo konkrétne sa v prílohe nachádza a o aký typ podvodu ide, Finančná správa nezverejnila.

Zverejnila však dve fotografie, ktoré zachytávajú podvodný e-mail. Adresa, z ktorej bol poslaný, sa môže na prvý pohľad zdať dôveryhodne – noreply@flnancnasprava.sk. Avšak písmeno “i” bolo v adrese vymenené za “l.”  Medzi kontaktmi sa táto e-mailová adresa nenachádza.

Finančná správa vyzýva verejnosť, aby na takéto e-maily nereagovali a neotvárali žiadne priložené súbory či odkazy. Občania sa tiež môžu obrátiť na políciu.

Nie je to po prvýkrát

Podvodníci si overené inštitúcie nevyberajú náhodou. V obetiach majú vzbudiť dôveru, čo sa im sčasti aj darí. Finančná správa už v minulosti na podvodné praktiky šíriace sa v jej mene upozorňovala. Išlo o falošnú webstránku, ktorá sa od daňovníkov snažila vylákať peniaze. Na tento podvod upozornilo aj Národné centrum kybernetickej bezpečnosti.

Zneužívané sú aj iné inštitúcie či weby

Útočníci často využívajú aj iné overené inštitúcie. V poslednom období sa často vydávali aj za Slovenskú poštu. Najnovším spôsobom, ako od ľudí vylákať peniaze, bolo údajné odkúpenie nedoručenej zásielky za symbolickú sumu 2 eurá. Pošta však zdôrazňuje, že nedoručené zásielky nie je možné odkúpiť nijakým spôsobom.

A nielen pošta. Podvodné praktiky si našli svoje miesto aj na Bazoši, najväčšom inzertnom portáli na Slovensku. Tie sú v poslednom období skombinované aj s četovacou aplikáciou WhatsApp. V krátkom článku sme zhrnuli to, čo máte pri tomto type podvodu robiť, ako ho rozpoznať a ako sa nenechať oklamať. Na tento podvod už niekoľkokrát upozornila aj polícia na sociálnej sieti Facebook.

Náš tip
Pozor! Podvodníci úradujú aj na inzertnom portáli Bazoš.sk
22.6.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+